تاپسیس در اکسل

هدف فایل آموزش تاپسیس در اکسل : حل مسائل TOPSIS در محیط Excel

فایل اکسل با کدنویسی کامل یک مساله نمونه با روش تاپسیس

فایل PDF ضمیمه جهت توضیح مساله بصورت کامل

مساله: انتخاب یک مدیر از بین ۶ گزینه براساس ۴ معیار

کدنویسی در اکسل: بصورت کامل

امکان مشاهده و ویرایش فرمول‌ها در اکسل

امکان تغییر مقادیر ورودی

تشریح بصورت متن در هفت صفحه

آموزش کامل تکنیک تاپسیس در فایل اکسل

یک فایل آموزشی تاپسیس (TOPSIS) همراه با مثال کاربردی در نرم‌افزار اکسل تهیه شد. گزارش و تفسیر عملیات انجام شده نیز در فایل ضمیمه ارائه گردید. مساله حل شده به صورت کامل در Excel کدنویسی شد. اگر فکر می‌کنید یک کتاب مفصل ارائه شده اینطور نیست. یک جزوه ساده و کاربردی است که در ۵ گام تکنیک تاسیس را آموزش داده است.

در این فایل آموزشی به ارزیابی و انتخاب چند کاندیدا برای احرا پست مدیریت براساس تعدادی معیار پرداخته شد. داوطلبان همان گزینه‌ها هستند و براساس معیارهایی مانند سن، پیشینه، تحصیلات و کاریزمای رهبری ارزیابی شده‌اند. در این آموزش از مثال انتخاب مدیر استفاده شد تا پژوهشگران بتوانند نتایج را با نتایج سایر روش‌ها مانند ویکور نیز مقایسه کنید. همین مثال با روش ویکور نیز حل گردید و در فایل آموزش ویکور در اکسل در پارس‌مدیر ارائه شده است.

چرا حجم آموزش کوتاه است؟ اعتقاد داریم کلی‌گویی و سخنرانی در مورد چیستی و تاریخچه این روش نیازی به آموزش ندارد. می‌شود یک کتاب حجیم تهیه کرد اما در نهایت پژوهشگر از حل یک مساله ساده عاجز باشد. هدف ما این است پژوهشگر بتواند حل کردن مساله را یاد بگیرد. به همین منظور یک مساله مناسب در محیط اکسل به طور کامل حل شد و فایل اکسل مربوط نیز پیوست شد.

5 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله