تکنیک تاپسیس

آموزش طراحی پرسشنامه تاپسیس TOPSIS

منبع طراحی پرسشنامه تاپسیس : حبیبی، آرش؛ ایزدیار، صدیقه؛ سرافرازی، اعظم. (۱۳۹۳)، تصمیم‌گیری چندمعیاره فازی، انتشارات کتیبه گیل

واژه TOPSIS مخفف Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution به معنی روشهای ترجیح براساس مشابهت به راه حل ایده‌آل است. این مدل توسط هوانگ و یون در سال ۱۹۸۱ پیشنهاد شد. سایت پارس‌مدیر برای اولین بار در ایران امکان دانلود نرم افزار TOPSIS را فراهم کرده است. همچنین برای مطالعه بیشتر به بخش آموزش کاربردی TOPSIS رجوع کنید. مجموعه اسلایدهای آموزشی تکنیک تاپسیس به صورت فایل های پاورپوینت و pdf به همراه مثال حل شده پیوست شده است. با این وجود بهتر است به همین جزوات اکتفا نکنید و حتما بخش آموزش کاربردی تکنیک تاپسیس را مطالعه کنید. برای هرگونه بحث بیشتر با گروه تخصصی پارس مدیر ارتباط برقرار کنید.

طراحی ماتریس تصمیم (پرسشنامه تاپسیس)

طراحی پرسشنامه تاپسیس به مفهوم طراحی ماتریس تصمیم بر می‌گردد. بیشتر تکنیک‌های تصمیم‌گیری چندمعیاره با ماتریس تصمیم آغاز می‌شوند. ماتریس تصمیم به ماتریس ارزیابی m گزینه براساس n معیار گفته می‌شود. در این ماتریس به هر گزینه براساس تک تک معیارها امتیازی داده می‌شود. این امتیاز می‌تواند یک داده واقعی مانند سن، وزن یا قیمت گزینه مورد نظر باشد یا براساس طیف لیکرت و ارزیابی کیفی باشد. بنابراین یک نمونه ماتریس تصمیم می‌تواند به صورت زیر باشد:

دانلود نمونه پرسشنامه تاپسیس

آموزش کامل تکنیک تاپسیس در فایل اکسل

یک فایل آموزشی تاپسیس همراه با مثال کاربردی در نرم افزار اکسل تهیه شده است. گزارش و تفسیر عملیات انجام شده در فایل ضمیمه ارائه شده است. مساله حل شده به صورت کامل در اکسل کدنویسی شده است. اگر فکر میکنید یک کتاب مفصل ارائه شده اینطور نیست. یک جزوه ساده و کاربردی است که در ۵ گام تکنیک تاسیس را آموزش داده است.

10000 تومان – خرید