تجمیع آزمون دکتری

تجمیع آزمون دکتری مدیریت آزاد و سراسری : از سال ۱۳۹۶ بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش، آزمون دکتری مدیریت آزاد و سراسری باهم انجام می‌شود.

آزمون دکتری ۹۶ در ۲۴۲ کدرشته امتحانی برای تمام دانشگاه‌های دولتی، غیردولتی و آزاد برگزار می‌شود. پذیرش و ثبت نام متقاضیان در آزمون ورودی دوره دکتری (Ph.D) در سال ۱۳۹۶ بر اساس قانون «سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی» انجام می‌گیرد. تمامی متقاضیان ورود به دوره دکتری در کلیه رشته‌های مصوب دفتر گسترش آموزش عالی اعم از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی باید در آزمون دکتری مدیریت سراسری ثبت نام و شرکت کنند.

پذیرش دانشجو در دکتری سال ۹۶ بر اساس قانون مذکور و مطابق شرایط و ضوابط مندرج در اطلاعیه سازمان سنجش است. این قوانین هم اکنون بر روی سایت قرار دارد. شرایط و ضوابط دفترچه راهنمای پذیرش آزمون مذکور صورت می‌گیرد. این قوانین در زمان ثبت نام توسط این سازمان منتشر می‌شود. بر اساس ضوابط پذیرش دانشجو در مقطع دکتری ناپیوسته بر حسب هر یک از شیوه­‌های « آموزشی ـ پژوهشی» و «پژوهش محور» به شرح مندرج در اطلاعیه صورت می‌گیرد.

شیوه تجمیع آزمون دکتری

مرحله اول آزمون توسط سازمان سنجش آموزش کشور و مرحله دوم امتیاز مربوط به سوابق پژوهشی، آموزشی و فناوری، مصاحبه علمی و … توسط دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی پذیرنده دانشجو انجام می‌شود. بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی مواد آزمون متمرکز دکتری (Ph.D) سال ۱۳۹۶ الف) آزمون زبان با ضریب (۱)، ب) آزمون استعداد تحصیلی با ضریب (۱)، ج) آزمون دروس تخصصی در سطح کارشناسی یا کارشناسی ارشد با ضریب (۴) خواهد بود.

بر اساس برنامه زمانی پیش‌بینی شده، ثبت نام آزمون دکتری سال ۹۶ از روز ۱۶ آذر آغاز می‌شود و تا ۲۱ آذرماه ادامه دارد. آزمون دوره دکتری سال ۹۶ روز ۶ اسفند ماه ۱۳۹۵ برگزار می‌شود. در این آزمون داوطلبان علوم انسانی در ۶۳ کدرشته امتحانی، علوم پایه در ۴۶ کدرشته امتحانی، فنی و مهندسی در ۵۸ کدرشته امتحانی، کشاورزی و منابع طبیعی در ۳۴ کدرشته امتحانی، هنر در ۶ کدرشته امتحانی، دامپزشکی در ۲۶ کدرشته امتحانی و زبان در ۹ کدرشته امتحانی و در مجموع ۲۴۲ کدرشته امتحانی آزمون می‌دهند. نظر به تجمیع آزمون دکتری داوطبین باید از منابع دکتری مدیریت به صورت مشابه استفاده کنند.

منبع: سایت سنجش

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله