بازاریابی استتاری

بازاریابی استتاری (Camouflage marketing) شیوه‌ای برای معرفی و تبلیغ محصولات یا برند شرکت به صورت پنهان و روان‌شناسانه می‌باشد. در این روش تبلیغاتی از محرک‌های روانشناختی برای جذب مشتریان بالقوه استفاده می‌شود. مفهوم بازاریابی استتاری با تبلیغات همسان (بومی) بسیار نزدیک است. شرکت به جای آنکه به صورت سنتی به معرفی و تبلیغ محصولات خود بپردازد، از روشی هوشنمندانه استفاده می‌کند. شرکت تبلیغ کننده محتوای مربوط به شرکت را طوری معرفی می‌کند که انگار هدف تولید یک محتوای جذاب است. در بازاریابی محتوایی با استفاده از تبلیغات بومی می‌توان به نتایج بسیار بزرگی دست پیدا کرد.

مشتریان دنیای دیجیتال بسیار هوشمند و پیچیده شده‌اند. آنها به صورت ناخودآگاه از مشاهده متن و جلوه‌های بصری مربوط به تبلیغات امتناع می‌کنند. به این پدیده در اصطلاح بازاریابی دیجیتال نابینایی بنری گفته می‌شود و صدمه مالی بسیار زیادی به شرکت‌ها وارد می‌کند. هزینه‌های بسیار زیاد تبلیغات به شیوه سنتی در اقع درو ریخته می‌شود زیر مشتریان به آن اصلا توجه نمی‌کنند. بنابراین به جای آنکه تبلیغات را به شیوه سنتی ارائه دهید باید به فکر راه‌کارهای جدیدی باشید. از طریق بازاریابی استتاری باید محتوای خود را به فرم و حالت محتوای ارائه شده توسط میزبان تغییر دهید. در این صورت اثربخشی محتوای ارائه شده پیرامون برند بسیار زیاد خواهد شد. این شیوه بازاریابی اثرگذاری بسیاری بر ارزش ویژه برند دارد بنابراین در این مقاله مورد تشریح قرار گرفته است.

مزایای بازاریابی استتاری

ارائه تبلیغات تخصصی اولین مزیت برای این روش بازاریابی است. برای ترغیب مشتریان برای خرید از شرکت شما برای اولین بار، باید اعتبار و اعتبار خود را قبل از هر چیز تأسیس کنید. اینجا جایی است که بازاریابی استتار وارد می‌شود. به جای قرار دادن آگهی در وب سایت شریک JV خود، یک مقاله یا اطلاعیه مطبوعاتی را درباره صنعتی که در آن کار می‌کنید منتشر کنید.

در حالی که شما با “استتار کردن” تبلیغات خود به این روش، خدمات شایانی را انجام می‌دهید، از نظر مشتریان هیچ کاری احمقانه و نامشخص انجام نمی دهید. شما به جای قرار دادن یک تبلیغ آشکار در وب سایت شریک زندگی خود، تصمیم می‌گیرید در مورد موضوعی که به آنها علاقه دارید اطلاعاتی را با مشتریان بالقوه به اشتراک بگذارید. مشتریان می‌توانند به راحتی تفاوت یک مقاله را با پیوندهای بیرونی و یک تبلیغ شفاف بیان کنند. اگر اطلاعاتی که در مقاله خود ارائه می‌دهید دقیق و مفید باشد، مشتریان نیز به دلیل نیازهای عملی خود به شما کمک می‌کنند.

یکی دیگر از مزایای بازاریابی استتاری صرفه جویی در هزینه است. شرکت‌ها در این روش غالباً هزینه کمتری نسبت به ارسال آگهی می‌کنند. در بعضی موارد، مقالات را می‌توان به صورت رایگان در وب سایت هدف قرار داد. این رویکرد بسیار کمتر از ارسال یک تبلیغات بزرگ با روشی مشابه هزینه دارد و ممکن است شما از طریق درک تخصص خود در زمینه انتخابی خود، مشتریان دیگری را به دست بیاورید.

اشکالات بازاریابی استتاری

علیرغم فواید فراوان بازاریابی استتار، اشکالاتی در نظر گرفته شده است. پیش‌بینی پاسخی که از این نوع تبلیغات دریافت خواهید کرد بسیار دشوار است زیرا شما تا حدودی تابع دستورالعمل‌ها و برنامه‌های شخص یا وب سایتی هستید که مقاله شما را ارسال می‌کند. برای غلبه بر این مسئله، بیشتر صاحبان مشاغل در همان زمان تبلیغ سنتی را قرار می‌دهند. با اطمینان از کنترل بیشتر این سبک از بازاریابی می‌توان تبلیغات زیادی را با مشخصات شما انجام داد.

بازاریابی استتار چیزی مرموز و نامشخص نیست، اما می‌تواند در جذب مشتری‌های آینده نگر کاملاً مؤثر باشد. هنگامی که همکاری JV خود را با تکنیک‌های بازاریابی استتار ترکیب می‌کنید، می‌توانید پایه مشتری خود را به صورت تصاعدی بالا ببرید.

خلاصه و جمع‌بندی

بازاریابی استتاری نوعی از تبلیغات آنلاین است که با وضعیت ظاهری و ساختاری سایت نمایش‌دهندگان یکپارچه شده است. در این روش تبلیغات بدون ایجاد مزاحمت و درگیری ذهنی برای کاربران، نمایش داده خواهد شد. هدف اصلی تبلیغات همسان، نمایش تبلیغات بر اساس رفتار و علایق کاربران است. با این روش از طرفی سعی در برآورده کردن انتظار آگهی‌دهندگان دارد. از طرفی اعتماد و تعامل را برای مخاطبان به همراه خواهد داشت.

این شیوه از بازاریابی ویژگی‌های خود را دارد. نخست اینکه محتوایی سفارشی است که برای آن هزینه‌ای پرداخت شده است. دوم این محتوا با شکل پلتفرم نمایش‌دهندۀ آن سازگار است. سوم اینکه در تجربۀ کاربری اختلالی ایجاد نمی‌کند. چهارم حس تبلیغات تهاجمی به کاربر نمی‌دهد. این محتوا می‌تواند در قالب مقاله، ویدئو یا تصویر باشد.بازاریابی استتاری لزوماً روی تبلیغ و معرفی محصولات تمرکز نمی‌کنند، بلکه معمولاً در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های دیگر، در قالب مطالب اسپانسرینگ، با‌توجه‌به استایل و ساختار محتوای صفحه و سایت نمایش‌دهنده دیده می‌شوند.

تبلیغات محتوایی در بازاریابی استتاری به نوعی از تبلیغات آنلاین در فضای وب گفته شده که در واقع با همانندسازی قالب و ظاهر کلی تبلیغ با رابط کاربری (UI) صفحات وبسایت، باعث جلب توجه بیشتر کاربران آنلاین وب سایت و عدم آزار آنان از تبلیغات و وبسایت مربوطه می‌شوند. مهم ترین مزیت اصلی تبلیغات native یا محتوایی این است که با نمایش تبلیغ به صورت هماهنگ با ظاهر سایت، یکپارچگی کلی، هویت بصری سایت و تجربه کاربری (UX) را حفظ کنند همچنین، نرخ CTR تبلیغات افزایش یابد و کسب درآمد قابل توجهی از تبلیغات برای صاحبان سایت صورت بگیرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله