بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی (Content Marketing) یک استراتژی بازاریابی دیجیتال برای جذب مشتریان از طریق تولید و اشتراک محتوای باارزش و جذاب است. این روش به عنوان یکی از روش‎های نوین مدیریت ارتباط با مشتری است که در بازاریابی الکترونیک و بازاریابی اینترنتی جایگاه ویژه دارد.

در این شیوه تبلیغاتی، به طور مستقیم به فروش محصولات فکر نمی شود، بلکه بدون نیاز به تبلیغات، می‏توان محصولات خود را در اختیار مشتریان قرار داد. البته این روش تبلیغاتی زمانی تاثیر گذار است که با تولید محتوا همراه باشد. چرا که محتوا، جزء لاینفک بازاریابی اینترنتی محسوب می‌شود افزایش تعداد کاربران اینترنتی که موجب شکل‌گیری یک کانال جدید برای نقل و انتقال وجوه در فضای آنلاین، شبکه‎های اجتماعی و تلفن‌های همراه شده است یکی از مهمترین دلایل اهمیت محتواها در بازاریابی نوین محسوب می‌شود. این امر نیازمند یک تلاش ویژه برای گرد هم آوردن مشتریان است که از طریق بازاریابی محتوا انجام می‌شود.

با تغییر در فلسفه مدیریت بازاریابی موضوع بازاریابی محتوایی در بستر دیجیتال از اهمیت ویژه‌ای در مدیریت بازاریابی پیدا کرده است. در بازاریابی محتوا تمامی محصولات در قالب تصاویر، مطالب علمی در رابطه با شرح تولید، ویدئوهای سخنرانی صاحبان شرکت و … برای کاربران منتشر می‏شود. هدف از تولید محتوا، بررسی تمام جزئیات محصولات، اطلاعات مفیدی برای کاربران است که در شیوه حضوری امکان ارسال این مطالب نیست و از سوی نیز با محدودیت همراه است. این در حالی است که اظهار معایب و مزایای یک محصول و ارائه چگونگی استفاده از کالاها، از جمله اصولی است که باید در بازاریابی محتوا بیان شود. بازاریابی داستانی و داستان سرایی برند از جمله مظاهر بازاریابی محتوایی هستند. کلید موفقیت بازاریابی محتوایی در بهینه سازی موتور جستجو است.

تعریف بازاریابی محتوایی

اگرچه هیچ تعریف توافق شده‌ جهانی در مورد بازاریابی محتوا ارائه نشده اما مطابق با تعریف انجمن بازاریابی آمریکا؛ بازاریابی محتوا شامل فرآیند ایجاد و توزیع محتوای مرتبط و ارزشمند برای جذب، خرید و ارتباط با مخاطبین هدف مشخص، محتوای قابل درک و همسو با اهداف برای پیش‌راندن فعالیت‌های سودآور مشتری است. در این رویکرد، نویسنده بطور متناوب به تولید محتوا برای ایجاد یا تقویت پیام‌های تبلیغاتی خود می‌پردازد. محتوای بازاریابی با پشتیبانی مستقیم از یک فرایند فروش انجام نمی‌شود بلکه به نمایش فضای موقعیت فرد یا سازمان می‌پردازد.

بازاریابی محتوا فرایندی در کسب‌وکار است که به تولید محتوای گیرا و مجاب‌کننده و توزیع آن برای جلب توجه، جذب و درگیرکردن یک گروه مشخص هدف از مخاطبان، با هدف برانگیختن اقدام‌های سودآور در مشتریان می‌پردازد.

بازاریابی محتوا با ارضاء سریع و لحظه‌ای نیاز به اطلاعات در مشتریان بالقوه، برای آن‌ها ارزش می‌آفریند. در این شیوه از بازاریابی مشتریان بالقوه را بدون فشار برای خرید، [با محصول] جذب و درگیر (Engage) می‌کند. بازاریابی محتوا از تبلیغات محصول متفاوت است.

چرخه بازاریابی محتوایی

چرخه بازاریابی محتوایی، شامل چهار مرحله مهم است که می‌بایست همواره در فرایند بازاریابی محتوایی خود  در نظر بگیریم. نقص در هریک از بخش‌های این چرخه ممکن است منجر به بی‌نتیجه ماندن تمام زحمات و فعالیت‌های ما شود و این جهت ضروری است که چرخه بازاریابی محتوایی را به خوبی درک و استفاده کنیم.

چرخه بازاریابی محتوایی

چرخه بازاریابی محتوایی

۱- استراتژی بازاریابی محتوایی
طراحی استراتژی صحیح اولین کاری است که باید صورت بگیرد. منظور از استراتژی صحیح، کسب شناخت صحیح از کاربران و طراحی شاخص‌های کلیدی عملکرد KPI است. هر پروژه‌ای که بدون هدف‌گذاری پیش برود، نتیجه‌ای مناسبی دریافت نخواهد کرد. مانند فردی که چشمانش را بسته‌ باشند، هرقدر هم که سرعتش زیاد باشد ممکن است مسیر اشتباهی را طی کند.

۲- تولید و مدیریت محتوا
بعد از طراحی استراتژی، می‌بایست محتوای مناسب آن تولید شود، جدول کیووردهای انتخابی طراحی شوند، صفحات فرود به درستی ایجاد شوند، داده‌ها بصری سازی شوند و محتوا روی وبلاگ درج شود.

۳- توزیع محتوا
محتوای تولید شده در مرحله دوم و بر اساس استراتژی مرحله اول نیاز به توزیع دارد. این توزیع از طریق شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات ایمیلی، سئوی فنی، لینک سازی، تبلیغات کلیکی و … صورت می‌گیرد.

۴- تحلیل و بررسی روند رشد محتوا
فعالیت بدون ارزیابی روند رشد بی‌فایده است. از گوگل آنالتکیز برای این کار استفاده کنید و مهم‌تر اینکه ابزارهای تحلیلی مخصوص خود را داشته باشید. میزان نرخ تبدیل در ایمیل، میزان درگیری کاربر در شبکه‌های اجتماعی، میزان بازدید و …همه و همه اماری هستند که می‌بایست بصورت دقیق رصد شوند.

اهمیت بازاریابی محتوایی

در رسای اهمیت موضوع تنها کافی است به یادداشت بیل گیتس به سال ۱۹۹۶ اشاره کرد: محتوا پادشاه است. با توجه به اینکه مشتریان و مصرف‌کنندگان امروزی، اطلاعات گسترده‌ای نسبت به محصولات مختلف دارند، بنابراین کار بازاریابی کمی دشوارتر است. به همین دلیل یکی از نکات مهم در تولید محتوا، ارائه اطلاعاتی است که به دور از تکرار، به مواردی جدیدی اشاره کند. در عین حال اطلاعات مفیدی را در اختیار مشتریان قرار دهد. تمام مطالبی که در قالب تبلیغات تصویری، یک بنر و یا یک پیام ساده رسانه‌ای منتشر می‏‌شود، تنها در برگیرنده نام محصول و توصیفات شعارگونه است که نمی تواند بر مصرف‌کنندگان تاثیر زیادی داشته باشد. به همین دلیل وجود بازاریابی محتوا ضرورت پیدا می‏‌کند.

محتوا پادشاه است

محتوا پادشاه است

مصرف‌کنندگان می‌‏دانند که از اهداف خود نسبت به خرید محصولات کاملا اطلاع دارند. از سوی دیگر به دلیل ورود چندین شرکت در زمینه تولید یک محصول، رقابت برای فروش و جذب مشتریان بسیار دشوار است. این امر تعداد انتخاب‎های مصرف‌کنندگان را نیز بیشتر می‌کند و قدرت چانه‌زنی مشتریان افزایش می‌یابد. اینها همه در حالی است که مشتریان نیز با خرید یک محصول از چندین شرکت، تمامی معایب و مزایای هر یک از برندها را در طی چند دوره زمانی بررسی می‌کنند تا بتوانند انتخاب بهتری داشته باشند.

به بیان روشنتر، وفاداری مشتریان به یک برند، با امتحان کردن چند محصول کسب می‌شود. بنابراین نقش شرکت‎ها در اطلاع رسانی به مشتریان اهمیت پیدا می‌کند. یک شرکت با استفاده از روش بازاریابی محتوایی می‏تواند تمامی ویژگی‎های محصولات خود را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهد و آنها را در انتخاب سریعتر بهترین برند کمک کند.

جمع‌بندی بحث

بازاریابی محتوا در حقیقت فرآیند تولید، انتشار، اطلاع رسانی واشتراک گذاری محتوا است. هدف آن جذب مشتری و افزایش رغبت وی به خرید و استفاده از محصول ایجاد می‌شود. این فرآیند برای تولید کننده محتوا در نهایت افزایش درآمد ایجاد می‌کند. محتوای شما برای مخاطب باید دارای ارزش باشد. هر چند که در مورد این موضوع صحبت شد با این وجود جای تعجب است وقتی برخی از شرکت‌ها از این شیوه استفاده نمی‌کنند. برای سنجش وضعیت کسب‌وکار خود در این زمینه از پرسشنامه بازاریابی محتوایی استفاده کنید.

هنگامی که تبلیغات، ارزش کمتری را ارایه می‌کنند، به راحتی نادیده گرفته و حذف می‌شوند. اما اگرمحتوای ارایه شده دارای ارزش باشد، مخاطب را وادار به خواندن، تماشا کردن یا گوش دادن به محتوا می‌کند. مردم دیگر از تکنیک‌های بازاریابی سنتی خسته شده‌ و اغلب، با چشم پوشی از بنرها و داد و بیدادهای تبلیغاتی، تبدیل به افراد ماهری در کسب اطلاعات شده‌اند. به همین دلیل امروزه کسب‌وکارهای آنلاین نیازمند ارائه‌ی چیزی فراتر از یک سری شعار تبلیغاتی هستند، چیزی که ارزش جدیدی در زندگی آن‌ها ایجاد کند، این نوع بازاریابی را بازاریابی محتوایی می‌نامند.

مهم نیست که یک شرکت چه نوع کسب‌وکاری روی وب دارد، همه کسانی که با کسب‌وکار آن ارتباط دارند به دنبال گرفتن یک حس خوب از برند شرکت هستند تا در نهایت زندگی بهتری داشته باشند. هر کسب‌وکار آنلاینی، بسته به نوع خود باید دلایل مناسبی را به خوانندگانش بدهد که دوباره به آن سر بزنند و یا اینکه آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله