پرسشنامه بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی (Internet Marketing) فرایند ترفیع و تبلیغ فعالیت‌های کسب‌وکار یا برند با استفاده از ابزارهایی است که اینترنت در اختیار شرکت قرار داده است. انقلاب در فناوری اطلاعات و ارتباطات شیوه‎ای که افراد و سازمان‎ها کسب‌وکارهای خود را هدایت می‎کنند را تغییر داده است.

همراهی واژه الکترونیک با واژه‎هایی نظیر تجارت، کسب‌وکار و  مدیریت بازاریابی، نشانگر فلسفه نوینی است که مدیران و سازمان‎ها می‎باید به منظور کسب و حفظ مزیت رقابتی دنبال نمایند. در واقع، یکی از روندهای مهم در دهه اخیر استفاده فزاینده از اینترنت جهت انجام کسب‌وکارهاست. این توسعه به پیدایش بازاریابی اینترنتی منتهی شده است.

این روند از مزایایی سرچشمه می‎گیرد که به شرکت‎هایی که از این رسانه استفاده می‎نمایند، تعلق می‎گیرد.این مسئله علاوه بر افزودن بر تعداد رقبا و تشدید رقابت، چالش‎ها و فرصت‎های جدیدی را فراروی سازمان‎ها و مدیریت قرار داده است. بنابراین، یکی از بزرگترین فرصت‎ها و چالش‎های فراروی سازمان‎ها طی سال‎های آینده استقرار تکنولوژی‎های مبتنی بر وب خواهد بود.به عنوان کانال جدیدی برای انجام مبادلات تجاری، تجارت الکترونیک منابع جدیدی از درآمدها و فرصت‎ها را برای سازمان‎هایی خواهد گشود که به دقت استراتژی بازاریابی را برای استفاده از آن تدوین و توسعه داده‎اند. این شیوه از بازاریابی زیرمجموعه‌ای از بازاریابی دیجیتال محسوب می‌شود.

تعریف بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی که به آن بازاریابی الکترونیکی، بازاریابی تحت وب یا بازاریابی آنلاین گفته می‌شود، به کسب در آمد، فروش محصولات و ارائه خدمات از طریق اینترنت اطلاق می‌شود. بازاریابی اینترنتی همانند کسب‌وکارهای دیگر، بر نگاه مشتریان به کالاها و خرید محصولات تکیه دارد. آوردن بازدید کنندگان زیاد به سایت، کلید اصلی موفقیت در اینترنت است. ترافیک سایت، ستون فقرات بازاریابی اینترنتی است و تقریبا روشهای نا محدودی برای رسیدن به این هدف وجود دارد. بسیاری از مردم در اروپا و ایالات متحده، با تکیه بر کسب‌وکار اینترنتی و فروش کالاها و ارائه خدمات، زندگی خود را می‌چرخانند درحالیکه تکنولوژی ممکن است کمی تغییر کرده باشد، اصول اصلی آن، همچنان دست نخورده باقی مانده است.

ابزارهای بازاریابی اینترنتی

ابزارهای بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی که به آن بازاریابی الکترونیکی، بازاریابی تحت وب یا بازاریابی آنلاین گفته می‌شود، به کسب در آمد، فروش محصولات و ارائه خدمات از طریق اینترنت اطلاق می‌شود. در یک تعریف قابل قبول بازاریابی اینترنتی نوعی از بازاریابی است که با استفاده از ابزارهای فناوری و در بستر اینترنت به جذب مشتریان و توسعه آمیخته بازاریابی محصول و خدمات سازمان می‌پردازد.

پیدایش بازاریابی اینترنتی

با رشد اینترنت و فراگیر شدن آن بازاریابی اینترنتی به عنوان یکی از جلوه‌های بازاریابی دیجیتال ظهور یافت. مطالعات نشان می‎دهند که پذیرش بازاریابی اینترنتی به دلیل ویژگی‎ها و مزایای گوناگونی چون جهانی‎سازی تجارت، برداشتن محدودیت‎های زمانی و مکانی، سرعت، کارایی، کاهش چشمگیر هزینه‎ها بهبود کیفیت محصول، یافتن مشتریان یا عرضه‎کنندگان جدید، ایجاد راه‎های جدید فروش محصولات کنونی بهره‎برداری از فرصت‎ها، و بسیاری مزایای دیگر عرصه جدیدی را در رقابت گشوده است. اینترنت همچنین بر بسیاری از موانع موجود در صادرات و واردات تاثیر گذاشته و امیدهای بسیاری را به میلیون‎ها شرکت کوچک و متوسط بخشیده است.بازاریابی الکترونیک ابزار مهمی است که فرایند جهانی‎سازی را پیش می‎برد.

بازاریابی اینترنتی حوزه وسیعی را در بر می‌گیرد چراکه نه تنها شامل بازاریابی از طریق اینترنت می‌شود، بلکه شامل کلیه فعالیت‌ها و بازاریابی‌ها از طریق ایمیل و دیگر وسایل از راه دور است. مدیریت داده‌های مشتریان و ارتباط الکترونیکی با مشتریان نیز در حوزه بازاریابی اینترنتی خلاصه می‌شود. بازاریابی اینترنتی، ویژگی‌های فنی و خلاقانه اینترنت را با هم گره می‌زند که شامل طراحی، توسعه، تبلیغات و فروش است. این نوع از بازاریابی تبلیغاتی است که به دلیل ارزانی، ماندگاری زیاد و فراگیر بودن آن همزمان با رشد ابزارهای اطلاع‌رسانی و روابط عمومی جایگاه خاصی پیدا کرده‌است. شبانه‌روزی و بی‌وقفه بودن آن و قابلیت ایجاد تغییرات به صورت به روز باعث شده این نوع تبلیغات به خصوص زمانی که شرکت‌ها از لحاظ منابع مالی با مشکلات مواجه هستند کاملاً پُر رنگ‌تر می‌شود.

جمع‌بندی بحث

پیدایش اینترنت، این امکان را تقریبا برای همگان بوجود آورده است که هر کسی کالاها، محصولات یا خدمات خود را تنها با فشار چند کلیک از سوی خریداران بفروش برساند. بازاریابی اینترنتی، ذاتا ادامه‌ای از بازاریابی سنتی در سالهای گذشته است. فروش از طریق اینترنت، برای کلیه کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ می‌تواند سودمند باشد.تنها می‌بایست نکاتی را رعایت کرد که هسته اصلی بازاریابی اینترنتی را تشکیل می‌دهند. موفقیت در این حوزه در گرو بازاریابی محتوایی و بهینه سازی موتور جستجو قرار دارد.

بررسی بازار اصلی ترین و مهمترین بخش از بازاریابی اینترنتی است. دلیل این موضوع آنست که مهم نیست چه میزان فردی در فروش تبحر دارد. چیزی که اهمیت دارد آنست که مردم به چه چیزی علاقه داشته وبه چه چیزهایی بی توجه هستند. بازاریاب‌های قدیمی، نیاز داشتند تا به مکانهای عمومی فروش، نظیر فروشگاه‌ها و حراجی‌ها تکیه کنند تا به مشتریان فعال خود دسترسی داشته باشند.معادل مدرن فروشگاه ها، وب سایت‌ها می‌باشند.همانطورکه یک فروشگاه نیاز دارد تا به زیبایی طراحی شده باشد و محیطی مناسب را برای مشتریان خود فراهم آورد، یک سایت فروش نیز نیازمند طراحی حرفه‌ای است.یک سایت خوب همچنین نیاز دارد تا اطالاعات را به طریقی موثر نمایش و ارائه دهد و این امکان را فراهم آورد تا مشتریان به آسانی سفارش خدمات و پرداخت‌ها را انجام دهند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله