بازاریابی ارجاعی

بازاریابی ارجاعی (Referral Marketing) یک فرایند سازمان یافته است که در آن به مشتریان پاداش می‌دهند تا نام‌ونشان تجاری شرکت را تبلیغ کنند. این روش براساس مفهوم ارزش ارجاع مشتری و ارزش حیات مشتری استوار است.

هدف اصلی استفاده از بازاریابی ارجاعی، جذب مشتریان تازه بوسیله تبلیغات دهان‌به‌دهان است. شرکتی که محصولات و خدمات خوبی ارائه می‌دهد بوسیله افزایش رضایت مشتریان، کسب‌وکار خود را به دیگران معرفی می‌کند. پس چرا این تبلیغات دهان‌به‌دهان ارگانیک را به حداکثر نرسانیم و مشتری را برای معرفی به افراد بیشتر تشویق نکنیم؟ یک کمپین بازاریابی ارجاعی شرکت را در ذهن مشتریان نگه می‌دارد.

این روش در مقایسه با دیگر روش‌های سنتی بازاریابی، از مشتری موجود شرکت برای تولید بازده بالقوه استفاده می‌کند. البته باید در نظر داشت این روش با وجود مزایای بسیاری که دارد به همین سادگی نیز میسر نمی‌شود. بسیار خوش‌بنیانه است که تصور شود مشتریان به‌شیوه‌ای خودجوش شروع به تبلیغ کسب‌وکار یا برند ویژه‌ای نمایند. در این مقاله کوشش بر آن است با رویکردی علمی و عملی همه مزایا و روش‌های ریفرال مارکتینگ تشریح شود.

تعریف بازاریابی ارجاعی

بازاریابی ارجاعی یا پشتیبانی از مشتری نوعی بازاریابی دهان‌‌به‌دهان است که مشتریان را ترغیب به خرید از برند می‌‌کند. افراد با استفاده از استراتژی‌‌های ریفرال مارکتینگ می‌‌توانند به‌‌جای نوشتن نظرات آنلاین یا پرکردن نظرسنجی‌های بازخورد، تجربیات خود را افراد دیگر به اشتراک بگذارند. بازاریابی ارجاعی با جذب ‌مشتریان راغب جدید برای صاحبان کسب‌وکارها، پایگاه مشتریان را به طرز چشمگیری گسترش می‌‌دهد و تجارت بازاریابان را به طور تصاعدی تقویت می‌‌کند.

بازاریابی ارجاعی، روشی از بازاریابی است که در آن برند سعی می‌کند مخاطبان را به معرفی کردن خدمات یا محصولاتش به دیگران تشویق کند. اصولا در این روش بازاریابی، برند هم به فرد “معرفی‌کننده یا همان تبلیغ‌کننده و هم “فرد مراجعه‌کننده یا همان خریدار” پاداشی می‌دهد. اما ممکن است بعضی برندها این پاداش را تنها برای یکی از این ۲ نفر در نظر بگیرند.

در بعضی تعاریف، بازاریابی ارجاعی با «بازاریابی دهان‌به‌دهان» و بازاریابی ویروسی یکی دانسته می‌شود. یعنی هر اقدامی که کسب و کار برای افزایش گفتگو در مورد خودش انجام بدهد؛ از برگزاری مسابقه تا ارائه خدمات باکیفیت. با این وجود تفاوت‌های باریکی نیز بین این دو مفهوم وجود دارد.

مزایای بازاریابی ارجاعی

ممکن است کمی جانبدارانه عمل کنیم، اما مزایای بازاریابی ارجاعی واقعاً باور نکردنی است. هرچند مدتی طول می‌کشد، اما ایجاد روابط و اعتماد با مشتری ارزش انتظار را دارد. در اینجا تعدادی از مزایای ریفرال مارکتینگ را باهم بررسی می‌کنیم:

 • بازاریابی ارجاعی تبلیغات دهان‌به‌دهان را توانمند می‌کند.
 • مخاطب هدفمند را افزایش می‌دهد.
 • دامنه تجارت شما را افزایش می‌دهد.
 • مشتریان وفادار را افزایش می‌دهد.
 • بازاریابی ارجاعی شکل دیگری از تعامل را به همراه دارد.
 • ریفرال مارکتینگ یک استراتژی بازاریابی مقرون به صرفه ایجاد می‌کند

ایمیل‌ها، شبکه‌های اجتماعی و حمایت از مشتری همگی می‌توانند منجر به بازاریابی ارجاعی شوند. به عنوان مثال، ممکن است ایمیل‌های زیادی بفرستید یا محتوا را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. ؤیفرال مارکتینگ دلیل دیگری برای اشتراک گذاری در این پلتفرم‌ها و برقراری ارتباط با مشتریان است و نه صرفا دعوت از مشتریان برای پیوستن به برنامه شما. همچنین می‌توانید برای برقراری ارتباط با اعضای برنامه ارجاعی فعلی، از حمایتشان قدردانی کنید. کمی تعریف و تمجید عمومی می‌تواند همان تعاملی باشد که مشتری برای ارجاع دادن شما نیاز دارد.

بازاریابی سنتی می‌تواند زمان زیادی مصرف کند و بسیار گران تمام شود. از طرف دیگر، بازاریابی ارجاعی راهی ارزان برای بازاریابی نام تجاری شما و شناخته شدن سریع در بازار است. از آنجا که شما از مشتریان موجود برای کمک به تبلیغ دعوت می‌کنید، از روابطی که قبلا ایجاد کرده‌اید نهایت استفاده را می‌برید.

شیوه عملکرد بازاریابی ارجاعی

یک برنامه بازاریابی ارجاعی یک جریان ساختار یافته و پایدار در جذب مشتری ایجاد می‌کند. وقتی همه چیز به نتیجه برسد مشتریان شما خوشحال هستند، انگیزه‌های شما جذاب است و برنامه شما به خوبی تبلیغ می‌شود، اکنون استراتژی ارجاع شما برای موفقیت آماده است. بیایید برخی از ملزومات اساسی بازاریابی ارجاعی و نحوه کار را مرور کنیم.

۱. تایید اجتماعی ایجاد می‌کند.

مردم رفتار خود را بیشتر از آنچه شما تصور می‌کنید بر اساس عقاید دیگران انتخاب می‌کنند. از چه محصولی استفاده کنند، از کجا خرید کنند، چه چیزی بخورند و حتی چه برنامه‌ای در تلویزیون تماشا کنند، همه این‌ها سوالاتی است که مردم با نگاه کردن به دیگران پاسخ می‎دهند. (به همین دلیل بررسی و توصیفات مثبت مشتری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، به ویژه در خرید آنلاین که افراد نمی‌توانند محصول را به صورت فیزیکی امتحان کنند). و اگر همه به سمت یک برند خاص گرایش پیدا کنند، طبیعتاً مردم تصور می‌کنند که این برند برای آنها نیز مناسب است. ارجاعات یکی از عناصر سازنده‌ی تایید اجتماعی است که مشتریان بالقوه را آماده می‌کند تا سریعتر بر اساس اعتماد خرید کنند.

۲. از اعتبار اجتماعی استفاده می‌کند.

مردم همیشه تمایل دارند چیزی را به اشتراک بگذارند که جلوه خوبی به آنها بدهد یا باحال به نظر برسد. به همین دلیل مردم از اعتبار اجتماعی برای پیشنهاد برندهایی استفاده می‌کنند که فکر می‌کنند دیگران نیز آن را دوست دارند. این موضوع برند تجاری شما را در معرض توجه قرار می‌دهد (به راحتی می‌توان گفت شخصی وجه اجتماعی خود را برای برندی خرج نمی‌کند که او را بد جلوه دهد) و از آنجا که برند شما توسط منبع معتبری (شخصی که از قبل او را می‌شناسند) سفارش می‌شود، بازاریابی ارجاعی هم برند شما و هم اعتبار اجتماعی آن‌ها را شکل می‌دهد.

۳. بازار مورد نظر را هدف قرار می‌دهد.

هیچ کس قرار نیست تک تک دوستان خود را به شما ارجاع دهد، تنها کسانی که واقعاً به محصول شما نیاز دارند یا علاقه مند به آن هستند. حتی اگر کسی لینک ارجاعی خود را درشبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارد، فقط دوستان هم‌ سلیقه او هستند که روی لینک کلیک می‌کنند. این به بازاریابی ارجاعی مزیت فیلتر طبیعی را می‌بخشد، فقط افرادی به تجارت شما ارجاع می‌شوند که به احتمال زیاد مشتری شما خواهند شد.

۴. از شبکه‌های اجتماعی بهره می‌برد.

ما در دنیای عجیب شبکه‌های اجتماعی زندگی می‌کنیم. یک کاربر اینترنت به طور متوسط هر روز تا ۱۴۵ دقیقه در شبکه‌های اجتماعی وقت می‌گذراند. پس چرا از این موضوع به نفع خود استفاده نکنید؟ بسیاری از کمپین‌های بازاریابی ارجاعی هر روز در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شوند. مردم در حال خواندن و به اشتراک گذاشتن هستند و اگر محتوای عالی ارائه دهید، می‌توانید شانس دیده شدن توسط مشتریان بالقوه را افزایش دهید. در اینجا چند روش به حداکثر رساندن ریفرال مارکتینگ در شبکه‌های اجتماعی با شما در میان می‌گذاریم.

۵. با بازاریابی ایمیلی ادغام می‌شود.

اگر بازاریاب هستید، اهمیت بازاریابی از طریق ایمیل را می‌دانید. برخلاف پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی، ایمیل کمی شخصی‌تر و قابل اعتماد‌تر است و مستقیم به گیرنده می‌رسد. به علاوه یک پیام ارجاعی سریع می‌تواند به راحتی به ایمیل‌هایی که ارسال می‌کنید اضافه شود. به عنوان مثال، می‌توانید یک لینک ارجاع به ایمیل تأیید مشتری اضافه کنید، یا یک بنر کوچک در خبرنامه بعدی شرکت قرار دهید.

آیا بازاریابی ارجاعی برای کسب‌وکار شما مفید خواهد بود؟

البته ممکن است بازاریابی ارجاعی برای همه مناسب نباشد. بیایید به چند روش آسان برای بررسی اینکه آیا کسب‌وکار شما برای استراتژی بازاریابی ارجاعی مناسب است یا خیر، نگاهی بیندازیم.

۱. تایید اجتماعی را پایه‌ریزی کرده‌اید

ارجاعات فقط در صورتی موثر است که در وهله اول موردی داشته باشید که ارزش ارجاع دادن داشته باشد. این به این معنی است که شما نظرات مثبت مشتری، توصیفات درخشان، تبلیغات دهان به دهان ارگانیک و سایر اشکال قدردانی را به دست آورده‌اید. با نشان دادن اینکه مشتریان فعلی شما را دوست دارند، از قدرت تایید اجتماعی استفاده می‌کنید تا دیگران را تشویق کنید برند شما را امتحان کنند.

۲. یک محصول یا خدمات عالی ارائه می‌دهید

منطقی است: اگر چیزی را ارائه دهید که مشکلی را حل نکند یا نیازی را برآورده نکند یا محصول شما خوب ساخته نشود، تبلیغات دهان به دهان خوبی نخواهید داشت. هر چقدر انگیزه عالی باشد، به محض اینکه مردم متوجه شوند محصول شما انتظاراتشان را برآورده نمی‌کند، بازاریابی ارجاعی شما روند صعودی سختی خواهد داشت.

۳. در شبکه‌های اجتماعی فعال هستید

این روز‌ها مشتری‌های بیشتری برای پیگیری برندهای مورد علاقه خود، پرسیدن سوال و تعامل با دیگر مشتریان به شبکه‌ها اجتماعی روی می‌آورند. اگر می‌خواهید با بهترین مشتریان خود ارتباط برقرار کنید‌، باید همان جایی باشید که آنها هستند. همچنین شبکه‌های اجتماعی پلتفرم مناسبی برای اشتراک پست‌های سریع‌، داستان‌های پشت صحنه و محتوای تولید شده توسط کاربر به شما می‌دهند.

۴. شما زمینه‌ای از مشتریان وفادار دارید

بازاریابی ارجاعی با وفادارترین مشتریان، طرفداران و سفیر برند شما آغاز می‌شود. از آنجا که آنها قبلاً از محصولات شما استفاده کرده و آنها را دوست دارند، به احتمال زیاد به دیگران معرفی می‌کنند (شاید آنها این کار را قبلاً انجام داده باشند!). بعلاوه پاداش‌هایی که جزئی از برنامه‌ی ارجاعی هستند، راهی عالی برای بیان قدردانی شما از پشتیبانی آنها است.

۵. شما دلیل خوبی برای مراجعه مصرف کنندگان دارید.

اشتباه نکنید ما از پاداش صحبت نمی‌کنیم، اگر چه این قطعاً کمک می‌کند. به غیر از ارائه مشوق‌ها، برند شما نیز باید چیزی با ارزش ارائه دهد. به عنوان مثال، شما ممکن است یک روش آسان برای ایجاد یک وب سایت یا تهیه وعده‌های غذایی سالم در عرض ۳۰ دقیقه ارائه دهید. این ارزشی است که برای مشتری و ارجاعات به آن به ارمغان می‌آورید و باید قبل از شروع هرگونه کمپین بازاریابی فراهم شود.

استراتژی‌‌های بازاریابی ارجاعی B2C

نوع کسب‌وکار شما در بازاریابی ارجاعی شما نقش مهمی دارد. در اینجا چند استراتژی ریفرال مارکتینگ آورده شده‌ است که برای کسب‌وکارهای از تولید به مصرف (B2C) به خوبی جواب می‌دهد وبه افزایش مراجعه مشتری کمک می‌کند.

بازاریابی ارجاعی برای خرده فروشی

معمول است که مشاغلی که کالاهای مصرفی می‌فروشند از برنامه‌های بازاریابی ارجاعی و پاداش به عنوان راهی برای افزایش جذب مشتری استفاده کنند. اگر چه انگیزه‌های برنامه‌ی ارجاعی (B2C) از نظر ارزش نسبتاً کم است (با توجه به حاشیه سود پایین‌تر آن‌ها)، اما باز هم در تبدیل سرنخ‌های ارجاع شده به مشتری موثر هستند.

چرا بازاریابی ارجاعی برای خرده فروشی جواب می‌دهد؟ بیشتر خرده فروشان طیف گسترده‌ای از اقلام را با طیف وسیعی از قیمت‌، به فروش می‌رسانند. بنابراین حتی اگر پاداش ارجاع فقط ۵ تا ۱۰ دلار یا ۱۰% تخفیف برای خرید بعدی باشد، اگر متوسط محصول فروشگاه زیر ۵۰ دلار باشد، ارزش امتحان را دارد.

بیایید به یک مثال بازاریابی ارجاعی از ColourPop، یک شرکت که محصولات زیبایی ارزان قیمت را به فروش می‌رساند، نگاه کنیم.برنامه پیشنهاد به دوست ColourPop ساده است. و پیشنهاد آن‌ها “۵ دلار بدهید، ۵ دلار دریافت کنید” جواب می‌دهد چون محصولات آن‌ها کاملاً مقرون به صرفه است.

بازاریابی ارجاعی برای کسب‌وکارهای خدماتی

احتمالاً متوجه نقش ریفرال مارکتینگ برای مشاغل خدماتی در زندگی روزمره‌تان شده‌اید. (به آرایشگاه‌ها، تحویل غذا، مربیان تناسب اندام و موارد مشابه فکر کنید.) این بدان دلیل است که اکثر مردم خدمات را بر اساس توصیه‌ انتخاب می‌کنند.از آنجا که مشاغل خدماتی به مشتریان ثابت متکی هستند، معمولاً دیدن برنامه‌های ارجاع با سیستم پاداش طبقه بندی شده یا سطوح مختلف پاداش است. به عنوان مثال یک آرایشگر ممکن است برای هر ارجاع موفق ده هزار تومان به مشتریان بدهد. سپس هنگامی که مشتری پنج ارجاع موفقیت آمیز را انجام داد، ۲۵ درصد تخفیف در خدمات بعدی خود دریافت می‌کند.

بازاریابی ارجاعی برای کسب‌وکارهای آنلاین

مشاغل آنلاین مانند فروشگاه‌های تجارت الکترونیک یا سرویس ابری (SaaS) می‌توانند از بازاریابی ارجاعی سود زیادی ببرند. از آنجا که آن‌ها بصورت آنلاین کار می‌کنند، برقراری ارتباط با مشتریان و تشویق آن‌ها برای به اشتراک گذاشتن لینک‌ها و کدهای ارجاع از طریق ایمیل، پیام رسانی مستقیم و شبکه‌های اجتماعی آسان است.

مطالعه انجام شده توسط Nielsen نشان می‌دهد که۶۰٪ مردم از یک سایت شبکه اجتماعی در مورد یک برند خاص یا خرده فروشی اطلاعات کسب می‌کنند.

به عنوان مثال Dropbox را در نظر بگیرید، برنامه بازاریابی ارجاعی آن‌ها کاملاً آنلاین انجام می‌شود و یکی از دلایل اصلی موفقیت جهانی آن است. Dropbox از اعضای خود دعوت کرد تا با استفاده از یک فرم آنلاین آسان، دیگران را به سرویس ذخیره سازی ابری خود ارجاع دهند. حتی انگیزه ارجاع (فضای ذخیره سازی دیجیتال بیشتر) فقط با چند کلیک پاداش گرفت. اگر کسب‌وکار شما اپلیکیشن دارد، ممکن است بخواهید یکپارچه سازی برنامه ارجاعی تلفن همراه را در نظر بگیرید.

بازاریابی ارجاعی برای مشاغل کوچک

مشاغل کوچک معمولاً وقت، پول و نیروی انسانی برای اجرای کمپین‌های بزرگ بازاریابی ارجاعی ندارند. با این وجود آن‌ها می‌توانند از تبلیغات دهان به دهان سنتی استفاده کنند. تبلیغات دهان به دهان و بازاریابی ارجاعی راه‌های خوبی برای رشد تجارت بدون هزینه بیش از حد است.

اغلب اوقات، مشتریان مشاغل کوچک را بدون هیچ گونه پاداشی توصیه می‌کنند. آنها به سادگی مالک، محصول یا خدمات ارائه شده را دوست دارند. اما اگر می‌خواهید تبلیغات دهان به دهان خود را به عنوان یک کانال رشد دهید، یک برنامه بازاریابی ارجاعی رسمی در نظر داشته باشید تا بتوانید قدردانی خود را از مشتریان وفادار نشان دهید، حتی یک ایمیل یا یادداشت تشکر شخصی می‌تواند این کار را انجام دهد!

استراتژی‌های بازاریابی ارجاعی B2B

برنامه ارجاعی (B2B) معمولاً ساختار یافته‌تر از سایر برنامه‌های ارجاع به مشتری است. نه تنها چرخه‌های فروش B2B به طور کلی بزرگ‌تر از فروش B2C هستند، بلکه انگیزه‌های تجارت با هر مشتری متفاوت است.

به عنوان مثال ارائه تخفیف یا اعتبار فروشگاهی برای کسی که هزینه‌ها را پرداخت نمی‌کند، جذابیتی ندارد. (بعضی اوقات از برنامه‌های ارجاع B2B به عنوان برنامه‌های مشارکت در فروش، برنامه‌های شراکتی یا حتی برنامه‌های فروش مجدد یاد می‌شود.) اگر قصد دارید یک برنامه بازاریابی ارجاعی B2B را اجرا کنید، در اینجا بهترین روش‌‌های بازاریابی ارجاعی B2B را با شما در میان می‌گذاریم:

۱. روشی آسان برای ارسال ارجاع ارائه دهید

این کار برای همه‌ی بازاریابی‌های ارجاعی مهم است به ویژه برای برنامه‌های B2B. فعالیت‌های یک کسب‌وکار صرفا در بازاریابی خلاصه نمی‌شود. بنابراین روند ارجاع خود را تا حد ممکن ساده کنید. اگر آن‌ها مجبور باشند تعداد زیادی اطلاعات در اختیار شما قرار دهند یا مراحل زیادی را انجام دهند، به هیچ وجه شما را به دیگری معرفی نمی‌کنند.

۲. توافق‌نامه روشنی ایجاد کنید

مانند همه‌ی توافق‌نامه‌های تجاری مهم است که در تمام جزئیات شفاف باشید. آخرین چیزی که می‌خواهید این است که یک برنامه ارجاع B2B اجرا کنید که گیج کننده و بی‌نظم باشد. اطمینان حاصل کنید که توافق نامه‌های شرکا برای همه طرف‌های معامله قابل درک بوده و متقابلا سودمند است.

۳. از اتوماسیون نهایت استفاده را ببرید

شاید برنامه ارجاعی B2B شما صرفا یک کمپین است که کسب‌وکار شما در حال اجرای آن است. بنابراین هر چقدر بتوانید برنامه خود را ساده‌تر کنید، به احتمال زیاد می‌توانید به آن پایبند باشید. بعلاوه با استفاده از نرم‌افزار ارجاعی معتبر یا سایر ابزارهای بازاریابی، پیگیری عملکرد برنامه کار چندان دشواری نخواهد بود.

۴. وب سایت کسب‌وکار خود را به روز کنید

اکثر مردم قبل از اینکه با کسب‌وکار شما در ارتباط باشند کمی تحقیق می‌کنند. اگر وب سایت یا صفحه فرود خوبی ندارید، بسیاری از سرنخ‌ها و شرکای احتمالی را از دست خواهید داد. همین مورد برای وب سایت‌های تجاری که حرفه‌ای یا قابل اعتماد به نظر نمی‌رسند نیز صدق می‌کند. سایت‌های دیگری که باید در نظر گرفت سایت‌های نقد و بررسی شخص ثالث هستند. همه‌‌ی ما می‌دانیم که نقدها و توصیه‌ها در موفقیت (یا شکست!) یک کسب‌وکار بسیار موثر است.

تعیین انتظارات در بازاریابی ارجاعی

بس از صرف زمان و هزینه در ریفرال مارکتینگ انتظارهای خود را از دستاوردهای این روش تعدیل نمایید:

 • انتظار پر بازدید شدن نداشته باشید.
 • تصور نکنید که مشتریان همیشه به شما فکر می‌کنند.
 • انتظار نداشته باشید که برنامه خودش اجرا شود.
 • انتظار تعامل ثابت را نداشته باشید.

حتی دقیق‌ترین برنامه‌ها نیز به تبلیغ مداوم نیاز دارند. تنها به دلیل اینکه مشتری شما را دوست دارد به این معنی نیست که دائما درباره‌ی شما صحبت می‌کند (یا حتی درباره شما فکر می‌کند). به همین دلیل است که شما باید برنامه‌ی خود را تبلیغ کنید. حتی وفادارترین مشتریان شما به کارهای دیگری مشغول هستند و ارسال یک ایمیل یا پیام ارجاع دوستانه برای آن‌ها می‌تواند یادآوری لازم جهت ارجاع به دیگران باشد.

می‌توانید تمام مراحل بازاریابی ارجاعی را، از ایجاد کدهای ارجاع برای مشتریان گرفته تا صدور جوایز، خودکار کنید. حتی می‌توانید محرک‌های خاصی را برای تبلیغ برنامه خود تنظیم کنید. اما در نهایت برای موفقیت در بازاریابی ارجاعی باید کمی کار کنید. گاهی اوقات شما باید بررسی کنید که برنامه‌ی شما به درستی کار می‌کند. ما همچنین توصیه می‌کنیم پاداش‌ها و استراتژی‌های تبلیغات موثر در فروش خود را تغییر دهید تا با سایر کمپین‌های بازاریابی خود همسو شوید.

پس از اجرای برنامه‌ی بازاریابی ارجاعی ممکن است با موجی از سرنخ‌ها روبرو شوید. اما با گذشت زمان ممکن است تعداد ارجاعات کمتر شود، این طبیعی است. درست مانند ماه‌های فروش آهسته، ماه‌های ارجاعی آهسته نیز خواهید داشت. این زمان مناسبی برای مرتب کردن و انجام آزمایش در برخی قسمت‌های برنامه‌ی بازاریابی ارجاعی است. به عنوان مثال، سعی کنید نوع دیگری از پاداش را ارائه دهید یا برنامه خود را از طریق کانال‌های دیگر تبلیغ کنید. هر تغییری را یادداشت کنید و ببینید چه چیزی برای کسب‌وکار شما بهتر است.

راهکارهای اجرایی بازاریابی ارجاعی

در حالی که برنامه‌ی بازاریابی ارجاعی کاملاً به کسب‌وکار و بازار بستگی دارد، تعدادی روش مناسب وجود دارد که می‌تواند راهگشا باشد:

 • زمان و نحوه‌ی درخواست مراجعه را بدانید.
 • فراتر از انتظارات مشتری بروید.
 • نوعی مشوق ارائه دهید.
 • از ایمیل‌ها به طور مؤثر استفاده کنید.
 • سخاوتمند باشید.
 • ارجاع را برای افراد آسان کنید.

ارجاع به خودی خود اتفاق نمی‌‌افتد. مسلماً با ارائه محصولات یا خدمات عالی می‌توانید تبلیغات دهان به دهان ارگانیک دریافت کنید. اما برای یک منبع ثابت قابل اعتماد، باید درخواست ارجاع دهید.

یک برنامه بازاریابی ارجاعی متکی به مشتریان خوشحال است. اکثر مشتریان انتظار محصولات خوب و خدمات مشتریان دوستانه دارند. برای اینکه متمایز شوید باید راه‌هایی فراتر از انتظارات مشتری خود پیدا کنید. به عنوان مثال، می‌توانید در روز تولد آن‌ها یک هدیه ارسال کنید یا برنامه‌ی آن‌ها را به مدت یک ماه ارتقا دهید. این نشانه‌های کوچک قدردانی، راهی عالی برای خوشحالی مشتریان شما و تشویق آنها برای پیوستن به برنامه بازاریابی ارجاعی شماست.

حتی اگر مشتریان برند شما را دوست داشته باشند، ممکن است برای آن‌ها کافی نباشد که مدام به دیگران معرفی کنند. چه چیزی ممکن است کمک کند؟ یک مشوق ارجاعی می‌تواند کارساز باشد و افراد را به صحبت وا دارد. مشوق لازم نیست پرهزینه‌ باشد. شما می‌توانید دسترسی زود هنگام به محصولات جدید، دعوت اختصاصی به وبینار بعدی خود یا هدایای تبلیغاتی تقدیم کنید. با کمی خلاقیت، ممکن است پاداش غیر پولی متناسب با بودجه را پیدا کنید.

خلاصه و جمع‌بندی

بازاریابی ارجاعی یک روش مهم و تأثیرگذار برای انواع کسب وکار است. پیاده‌سازی روش‌های پایه‌ای ساده می‌توانند به ما در پیاده‌سازی این نوع از بازاریابی کمک شایانی کنند. کسب‌وکارها بویژه در فضلی مجازی باید به استقبال از بازاریابی ارجاعی بروند. در این مسیر باید به این موضوع اندیشید که استفاده از برنامه‌های مجود بهتر است یا باید برنامه تخصصی را طراحی کرد. اگر دانش فنی، نیروی انسانی توانمند و زمان و هزینه کافی وجود دارد، برنامه تخصصی بهتر است. برنامه‌های موجود در بازار نیز توانایی خوبی دارند که می‌توانند استفاده شوند.

اما اگر ترجیح می‌دهید قسمت دشوار کار و هرگونه مشکل توسعه را از سر راه بردارید، نرم‌افزار آماده می‌تواند راه حل خوبی باشد. نرم افزار ریفرال همه چیز را از ردیابی ارجاع تا آنالیز و گزارش‌دهی مدیریت می‌کند و یک تجربه ارجاع بدون اشکال را برای همه افراد درگیر فراهم می‌کند. همچنین به شرکت‌ها امکان می‌دهد فوراً ارجاعات به کسب‌وکار خود را دریافت کنند. با خودکار کردن بازاریابی ارجاعی، و سبک کردن کارهای تیم، می‌توان بهتر روی تجارت تمرکز کرد.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله