پرسشنامه بازاریابی شبکه‌ای

دانلود پرسشنامه بازاریابی شبکه‌ای دارای روایی، پایایی، منبع استاندارد و شیوه تفسیر

نوع فایل: ورد

منبع: استاندارد

شیوه تفسیر: دارد

روایی و پایایی: دارد

تعریف: مفهومی و عملیاتی

تعداد سوالات : ۳۵ گویه با طیف لیکرت ۵ درجه

ابعاد : طراحی جذاب سایت، کسب موقعیت در موتورهای جستجو، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و انتشار اخبار در وبلاگ

تعریف مفهومی پرسشنامه بازاریابی شبکه‌ای

بازاریابی شبکه‌ای (Network Marketing) یا بازاریابی چندسطحی (Multi-level marketing)، نوعی شیوهٔ فروش است که در آن کمپانی‌ها محصولات و کالاهای خود را بدون تبلیغات و بدون واسطه به فروش می‌رسانند، و مشتریان پس از خرید در صورت تمایل می‌توانند محصولات کمپانی را بازاریابی کنند و سود بگیرند. درآمد در بازاریابی شبکه‌ای هم در ازای فروش مستقیم کالا و هم در ازای فروش از طریق زیرمجموعه کسب می‌شود. در بازاریابی شبکه‌ای، بازاریاب‌ها به صورت «بازاریابی دهان‌به‌دهان» یا «تبلیغات چهره به چهره» اقدام به فروش محصولات کمپانی می‌کنند. در حال حاضر به ترتیب کشورهای آمریکای شمالی، چین، کشورهای اروپایی از جمله آلمان و ایتالیا و ژاپن در زمینه بازاریابی شبکه‌ای پیشرو هستند.

مطابق با تعریف انجمن جهانی فروش مستقیم، بازاریابی شبکه‌ای یک روش فروش محصول است. شرکت‌هایی که از این روش استفاده می‌کنند، افرادی را به عنوان بازاریاب به دور از یک مکان ثابت تجاری برای فروش محصول به طور مستقیم به مصرف‌کننده نهایی به کار می‌گیرند. این در حالی است که بازاریاب توانایی تشکیل گروه فروش چند سطحی و دریافت پورسانت از فروش آنها را دارد. بازاریاب شبکه‌ای که به او فروش مستقیم نیز گفته می‌شود، یک نماینده فروش مستقل ( پیمانکار مستقل است که باید توانایی تشکیل، گسترش، آموزش، نظارت، هدایت و راهبری سازمان فروش خود را داشته باشد.

تعریف عملیاتی: برای سنجش بازاریابی شبکه‌ای از ابزار پرسشنامه استفاده شده است. این پرسشنامه شامل ۴ سازه اصلی و ۳۵ گویه است. برای سنجش امتیاز هر گویه از نمره‌گذاری با طیف لیکرت پنج درجه استفاده شده است. امتیاز هر سازه نیز با استفاده از میانگین امتیازات گویه‌های مربوط به آن سازه قابل محاسبه است.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله