تجارت اجتماعی

آشنایی با تجارت اجتماعی

منبع: آشنایی با تجارت اجتماعی نوشته مریم عدن‌ور نشر الکترونیک پارس مدیر

تجارت اجتماعی یا Social Commerce موضوعی جدید در حوزه تجارت الکترونیکی است، این تجارت در حقیقت ترکیبی از تجارت الکترونیکی با سایت‌های شبکه‌های اجتماعی به‌منظور تسهیل در خریدوفروش محصولات و خدمات با استفاده از فناوری‌های مختلف اینترنت است. این تجارت اولین بار در کره در سال ۲۰۰۸ شکل گرفت.

تجارت اجتماعی و رسانه‌های اجتماعی تجارت اجتماعی به دنبال ظهور رسانه‌های اجتماعی بهوجود آمده و از رسانه‌های اجتماعی برای خرید و فروش محصولات استفاده میکند. رسانه‌های اجتماعی مبتنی بر وب ۲ هستند که کاربران را حول محور مشترک بهصورت مجازی گردهم میآورند. وب ۲ به صورت عمده در سال ۲۰۰۴ برای توصیف روش جدیدی در راستای ایجاد تعامل و تولید محتوا در دنیای مجازی بهکار رفت.

انواع متعددی از این شبکه‌های اجتماعی در دنیا وجود دارد اما نکته‌ی حائز اهمیت در این میان استفاده‌ی تازه‌ای است که از این ابزار در زمینه‌ی تجارت صورت می‌گیرد و به تازگی به علت استفاده‌ی گسترده با عنوان تجارت اجتماعی (Social Commerce) شناخته می‌شود. تجارت اجتماعی را زیرشاخه‌ای از تجارت الکترونیکی می‌نامند که با کمک رسانه‌های اجتماعی، تراکنش‌ها را تسهیل و موجب افزایش و بهبود تجربه خرید آنلاین شده است.

رسانه‌های اجتماعی و تجارت الکترونیک

رسانه‌های اجتماعی، ابزار تجارت اجتماعی محسوب می‌شوند و نشاندهنده روند جدیدی در تغییر قوانین ارتباط با مشتریان، از طریق اجازه دادن به شرکت‌ها برای تماس مستقیم با مصرفکنندگان با هزینه پایین و بهرهوری بیشتر از ابزارهای ارتباطی سنتی هستند. رسانههای اجتماعی سبب پیدایش مفهوم جدید تجارت اجتماعی در کسبوکار شدند که در ادامه به تبیین این مفهوم پرداخته می‌شود. به فعالیت‌های تجارت الکترونیک در محیط رسانه‌های اجتماعی « تجارت اجتماعی » اصطلاح اشاره دارد که به صورت عمده در شبکه‌های اجتماعی انجام می‌شوند و در محیط وب ۲ طراحی شده اند. در اصل، تجارت اجتماعی ترکیبی از فعالیت‌های اجتماعی و تجاری است. شکل زیر، شمای کلی از تجارت اجتماعی را نشان می‌دهد.  تجارت اجتماعی شکل اجتماعیتر تجارت الکترونیک است ولی در اهداف کسبوکار، اتصال مشتری و تعامل سیستم، با تجارت الکترونیک تفاوت هایی دارد که ۱ به آنها اشاره شده است.

ساز و کار این تجارت به‌گونه‌ای است که افراد ضمن خرید از محصولات یا خدمات ارائه‌شده، پروفایل مربوط به خود را دارند و در یک شبکه‌ اجتماعی با دوستان خود در ارتباط هستند. کاربران تجارت اجتماعی، تجارب خود نسبت به خرید آنلاین از این شبکه یا سایت را با دوستان خود به اشتراک می‌گذارند و حتی از احساسشان نسبت به کالا، برند و نحوه‌ی تعامل در این پلتفرم با یکدیگر صحبت می‌کنند، آنان بی‌پروا از نواقص می‌گویند و کوچکترین موردی را بیان می‌کنند. همین امر عاملی است که منجر به شکل گرفتن اعتماد در میان کاربران می‌شود و آنان را بیشتر از هر تبلیغ دیگری به خرید از شما ترغیب می‌کند.

پیشینه تجارت اجتماعی

به‌‌‌طور‌کلی با مشاهده محیط تجارت‌اجتماعی، دو جنبه در پس زمینه تجارت‌اجتماعی نتیجه‌گیری می‌گردد که به شرح زیر می‌باشد:

رشد عمیق محیط وب۲٫۰ موجب ایجاد پیش‌شرط‌های بخش “اجتماعی” که خود بخشی از تجارت اجتماعی است گردیده است. تحقیقات چانهی مشاور فنی اینترنت در چین نشان می‌دهد، تجارت اجتماعی بر‌خاسته از سیستم وب۲٫۰ با تبدیل مفهوم به یک برنامه کاربردی می‌باشد. دانگ هی شین نیز معتقد است خود بیانگری، مشارکت، گفتگو، ساخت و نگهداری از جوامع مجازی به عنوان یک مفهوم اصلی

وب۲٫۰، به مردم برای دریافت پیشنهادات مفیدتر، جستجوی موثرتر و در نهایت خرید کالایی که تمایل دارند کمک می‌کند. در این روش وب۲٫۰ تجارت اجتماعی را افزایش می‌دهد. بنابراین، کاربران اینترنت از مصرف‌کننده اطلاعات غیر فعال، به مشارکت کننده در تولید محتوای فعال تبدیل شده‌اند. آنها به طور طبیعی به اشتراک گذاری اطلاعات و بررسی دقیق پرداخته و پس از آن به توافق گروهی از طریق تعامل و ارتباطات رسیده‌اند. تمام این فرایند بخش “اجتماعی” از تجارت اجتماعی را در برمی گیرد.

تقاضای بیشتر برای مدل کسب‌وکار تجارت الکترونیکی تغییرات بزرگی بر بخش “تجارت” تجارت اجتماعی تحمیل نمودند. توسعه سریع بازار اینترنت، رقابت شدید در میان کسب‌وکار اینترنتی را افزایش داده است. در چنین شرایطی، تنها در صورتی کسب‌وکار موفق به حفظ وفاداری و تامین نیازهای متمایز مشتریان می‌شود که بتواند جای پای محکمی در انقلاب تجارت الکترونیکی به دست آورد. فیانگ زینوری تجارت اجتماعی را تحت عنـوان “جامعه + تجـارت الکترونیکی “، تفسیر می‌کند. وی معتقد است، جامعه، نقــش غیر‌قابل انکاری در تحقق ارزش تجارت الکترونیکی دارد. بنابراین، برای کسب و‌کار، بهترین راه برای برآوردن نیازهای کاربران در این انقلاب تجارت الکترونیکی جدید، حرکت به سمت تجارت اجتماعی می‌باشد.

جمع بندی بحث تجارت اجتماعی

در تجارت اجتماعی بجای آنکه از اثرات کوتاه‌مدت کلید خرید خشنود شوید بهتر است دراندیشه عواقب بلندمدت آن باشید. تجارت اجتماعی نیازمند یک تعهد پایدار و مراحلی است که مدت‌ها قبل از معرفی و ارائه به کاربران، طی شده باشد. فیدهای اجتماعی شما معرف برند شما بوده و فرصتی مناسب برای نمایش خلاقیت می‌باشد.

یک تجارت اجتماعی واقعی به محتوا، انگیزه و تعامل نیاز دارد اما نباید پیچیده باشد. یک بلاگ متشکل از پست‌های سرگرم کننده به بحث‌های اجتماعی پرجنب و جوش، روابط جدید و درنهایت مشتریان جدید می‌انجامد. برگزاری یک مسابقه ی ارسال عکس، مشتریانی که واقعا به محصولات شما علاقه دارند را به تمام جامعه اجتماعی نشان می‌دهد. یا اینکه کاربری سوالی ضروری و مشکل را در وال فیسبوک شما پست میگذارد و شما با پاسخ بیدرنگ و اندیشمندانه به این سوال می‌توانید تمام کسانی را که ناظر این پرسش و پاسخ بوده اند را بعنوان مشتریان جدید جذب کنید.

تجارت اجتماعی مستلزم تعامل است، تعامل مستقیم با حرفه خود یا با محتوایی که در کانال اجتماعی خود به اشتراک میگذارید. بهترین قسمت آنجاست که این تعاملات ارزشی طولانی مدت دارند. بعنوان تذکر و یادآوری برای اجتناب از گستاخ و بی احساس بودن ،ما اغلب میگوییم “اینترنت همیشگی است” اما معنای دیگری نیز از آن تعبیر می‌شود بدین شرح که تعاملات مثبت شما در شبکه‌های اجتماعی از بین نرفته و تا زمانیکه فردی علاقمند به تحقیق درباره کمپانی شما پیدا شود باقی می‌ماند.

بنابراین کلید خرید را به کانال اجتماعی خود اضافه کنید اما اگر در پی تجارت اجتماعی به معنای واقعی آن هستید تنها به افزودن کلید خرید اکتفا نکنید. ارزش واقعی تجارت اجتماعی، از جنبه ی اجتماعی چیزهایی همچون کلید خرید نشات میگرد. درک درست از این حقیقت افزایش تجارت بطورطبیعی را بدنبال خواهد داشت.

دانلود پرسشنامه تجارت اجتماعی

دانلود پرسشنامه تجارت اجتماعی دارای چهار بعد و ۲۴ گویه همراه با روایی و پایایی و منبع‌شناسی معتبر به صورت فایل ورد

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله