پرسشنامه بازاریابی ویدیویی

بازاریابی ویدیویی (Video Marketing) به استفاده از ویدیو و مولتی‌مدیا برای ترفیع و فروش محصولات و خدمات در بسیار بازاریابی دیجیتال است. بازاریابی ویدیویی در کنار بازاریابی محتوایی و اینفوگرافیک از ابزارهای موفقیت در دنیای کسب‌وکار امروز است.

به عنوان یک بازاریاب حرفه‌ای در دنیای اینترنت باید توانائی کار با نرم‌افزارهای مولتای مدیا را داشته باشید. از اینرو باید انواع فایلهای صوتی و فایلهای تصویری را بدانید تا بتوانید با مدیریت صحیح آنها بدرستی وب سایتی سبک و جذاب بسازید. بازاریابی ویدئویی به عنوان یکی از روش‌های بازاریابی محتوایی طی چند سال اخیر از سایر روش‌های بازاریابی محتوایی یعنی محتوای متنی و بصری طرفداران بیشتری در میان مخاطبین پیدا کرده است. شرکت‌های کوچک در برابر شرکت‌های بزرگ با تولید محتوای ویدیویی در محیط آنلاین گونه جدیدی از رقابت دیجیتال را رقم زده‌اند.

طی چند سال اخیر بازاریابی محتوایی به علت کم هزینه بودن و پایداری‌اش، از سایر روش‌های بازاریابی و تبلیغات پیشی گرفته است. اکنون ویدئو مارکتینگ یا بازاریابی ویدئویی به عنوان یکی از روش‌های بازاریابی محتوایی طی چند سال اخیر از سایر روش‌های بازاریابی محتوایی یعنی محتوای متنی و بصری طرفداران بیشتری در میان مخاطبین پیدا کرده است. بازاریابی ویدئویی یا همان ویدئومارکتینگ با تبلیغات ویدئویی متفاوت است. همانطور که متاسفانه در خیلی از مواقع مفهوم و کاربرد تبلیغات و بازاریابی جا به جا و نادرست استفاده می‌شوند، در خیلی از موارد نیز بازاریابی ویدئویی با تبلیغات ویدئویی متاسفانه یکسان در نظرگرفته می‌شود.

کاربرد بازاریابی ویدیویی در بازاریابی دیجیتال

قبل از تهیه سناریوهای ویدئو مارکتینگ، با نیازها، خواسته‌ها و احساسات اجتماعی هر بخش از بازار هدفتان آشنا شوید. سپس سناریوهایی برای ساخت ویدئو‌ها تهیه کنید. زیرا بر خلاف متون و عکس که ویرایش آن زمان بر و پرهزینه نیست، ویرایش ویدئوها کار آسانی نیست.بنابراین ابتدا بدانید که از طریق بازاریابی ویدئویی چگونه می‌خواهید با احساسات مخاطب ارتباط برقرار کنید، سپس اقدام به تهیه ویدئو نمایید.

برای نمونه اگر در تهیه ویدئو برای کمپین بازاریابی، بازار هدف شما مشتریان وفادارتان هستند از غالب طنز و یا جلب توجه همراه با کنجکاوی در ویدئو مارکتینگ استفاده نمایید، اما اگر هدف شما از ویدئو مارکتینگ افزایش آگاهی از برند و اعتبار‌ برند است باید سناریوی بازاریابی ویدئویی به گونه‌ای لحاظ شود که حس تحسین و آفرین از پیامی که برند از طریق ویدئو مارکتینگ به مخاطب می‌دهد را برانگیزد.

نمایش فیلم در بازاریابی ویدیویی

نمایش فیلم در بازاریابی ویدیویی

قبل از شروع بازاریابی ویدیویی حتما اهداف و شاخص‌های کلیدی عملکرد آن را مشخص کنید. اگر ندانید که هدف شما از انجام بازاریابی ویدیویی چیست، چگونه میتوانید میزان اثربخشی و میزان موفقیت ویدئو مارکتینگ را از طریق شاخص‌های کلیدی عملکرد بسنجید. در سناریونویسی برای تهیه ویدیوها ابتدا باید جلب نظر مخاطب را بدست آورید و بعد از انگیزش و تمایل وی برای آنچه برند میخواهد القا نماید، را افزایش دهید.پس به زبانی ساده اول از طریق احساسی ارتباط و تعامل مخاطب و برند را ایجاد نمایید، سپس پیام برند را بازگو کنید و سعی کنید مخاطب را به انجام آنچه هدف برند بوده (خرید مجدد محصول، امتحان محصول جدید، ثبت نام در وبسایت و…) ترغیب نمایید. پیچیدگی در انتقال پیام شرط جذاب بودن ویدئو نیست بلکه سادگی در بیان پیام برند و ارتباط‌گیری با مخاطب است که ویدئو مارکتینگ را تاثیر گذارتر می‌نماید.

تعریف بازاریابی ویدیویی

بازاریابی ویدیویی نوعی رویکرد فیلم‌سازی برای ساخت ویدیوهای قدرتمند برای گسترس کسب‌وکارها، برندهای تجاری و برندهای شخصی است. بطور کلی می‌توان گفت اگر کسی قصد ارائه خدمات و محصولاتی در دنیای مجازی اینترنت و رسانه‌های اجتماعی را داشته باشد؛ می‌تواند با استفاده از اتخاذ روشهای درست بازاریابی ویدیویی یا همان ویدیو مارکتینگ به نتیجه دلخواه و سودمند برسد. بازاریابی ویدیویی می‌تواند در هر حوزه‌ای اعم از جذب مخاطب، گسترش آگاهی از یک برند، فروش یک محصول یا ارائه یک سرویس وارد شود. ویدیو مانند یک ابزار واسط بین یک برند و مخاطبانش شروع به نقش آفرینی کار ساز خواهد کرد.

خدمات تولید و بازاریابی ویدیویی که در اصل به آن ویدیو مارکتینگ نیز گفته می‌شود، به تمامی کسب‌وکارها کمک می‌کند تا بهتر دیده شوند و موثرتر پیش روی کنند. بخشی از بازاریابی محتوایی است که در آن از ویدئو بعنوان نوعی محتوا در وبسایت برند یا صفحات فرود، ایمیل یا شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌شود. یعنی این ویدیوهای کوتاه در ابتدای یک فیلم آموزشی در یوتیوب یا آپارات گرفته تا ابتدای پخش یک فیلم بروی پرده سینما، می‌تواند در نظر گرفته شود. معمولا بازارهای هدف برند براساس بخش‌بندی بازار برند و پرسناهای آن دقیقا تعریف می‌شوند تا اثربخشی بیشتری از انجام تبلیغات ویدئویی واصل شوند. اگر چه هزینه تولید ویدئومارکتینگ در مقایسه با محتوای متنی و بصری بیشتر است اما در میان سایر روش‌های بازاریابی بیشتر به اشتراک گذاشته می‌شود.

اهمیت بازاریابی ویدیویی

اگرچه بازاریابی ویدئوی در مقایسه با سایر راهکارهای بازاریابی محتوایی پرهزینه تر است، اما بنابر استراتژی‌های بازاریابی و بودجه برند حتی الامکان می‌توانید از ویدیوهای پخش مستقیم و یا واقعیت مجازی برای توسعه و بهبود جایگاه برندتان استفاده نمایید. مجدا یادآوری می‌شود در استراتژی بازاریابی ویدیویی ابتدا تحقیق کنید تا بدانید چه پیامی را میخواهید از طریق ویدیو به مخاطب ارسال نمایید‌. برای ارسال و بیان آن پیام (هدف شما از ویدئو مارکتینگ) برنامه‌ریزی کنید (سناریو سازی، تعداد ویدیوهای، فواصل بین نشر ویدیوها،….) سپس به ساخت ویدیو بپردازید. بعد از نشر ویدیوها به ارزیابی میزان موفقیت ویدیوها براساس شاخص‌های عملکرد کلیدی که در هنگام هدف گذاری لحاظ کرده اید، بپردازید. در نهایت بعد از ارزیابی کامل بازخورد ویدیومارکتینگ برای ساخت و تدوین سری جدید ویدیوها برای برند اقدام نمایید.

مفهوم بازاریابی ویدیویی اصلا پیچیده نیست. در حقیقت، مفهوم این عبارت و فعالیتی که از با نام بازاریابی ویدیویی انجام می‌پذیرد؛ بسیار ساده است. بازاریابی ویدیویی یعنی استفاده بهینه از ویدیو به منظور ارتقاء سطح کیفی کسب‌وکار، محصول، خدمات و یا برند و شرکت است. به عبارت دیگر ویدیو ابزار اصلی این رقابت قدرتمند محسوب می‌شود. یک برند یا یک مدیر کسب‌وکار، اقدام به ساخت ویدیو با استراتژی‌های درست می‌کند. قصد شرکت از تولید این ویدیو ممکن است فروش بیشتر محصولات، ایجاد ترافیک بیشتر به سمت وب سایت خود و یا معرفی خود در بین مخاطبان باشد. از آنجایی که قرار است ویدیویی ساخته شود که باعث ایجاد تعامل بیشتر و ارتباط سازنده بین شرکت و مخاطبان شود، بنابراین به ابزارهایی نیاز است که با ارائه راهکار‌های درست شرکت را به نتیجه نزدیک‌تر کند.

نتیجه‌گیری

تحقیقات نشان می‌دهد مخاطبین سه برابر، زمان بیشتری را برای دیدن ویدیوهای پخش مستقیم نسبت به ویدیوهایی که از قبل ضبط شده، صرف می‌کنند. بنابراین برای معرفی محصولات جدید و یا خدمات، شروع یک کمپین جدید و یا حتی چگونگی تهیه و تولید محصولات و یا نحوه ارائه خدمات ‌به مشتریان ‌از ویدیوهای پخش مستقیم استفاده کنید. دلیل اصلی اینکه ویدئو مارکتینگ از سایر روش‌های تبلیغات و‌ بازاریابی محتوایی جذابیت بیشتری دارد این است که بیش از پیش روی صفحات کامپیوتر، موبایل، پیام رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی شاهد متون بلند و کوتاه هستیم و مخاطبین شما نیز مانند خود شما تمایل و وقت زیادی را برای خواندن محتوای نوشتاری ندارند. بنابراین یک ویدئو که با خلاقیت و جذابیت بتواند داستان برند را به خوبی بازگو نماید، قطعا هواداران بیشتری خواهد داشت.

از طریق بازاریابی ویدئویی، بدون نیاز به خواندن، در زمانی کوتاه، برندها این امکان را دارند که با احساسات مخاطبین خود ارتباط برقرار نمایند. در بازاریابی ویدئویی، ویدئوها را میتوان برای پرسناهای مختلف برند و یا با توجه به پیام برند در هر یک از کمپین‌های تبلیغاتی اش، در نظر گرفت. بازاریابی ویدیویی جایگاه مهمی در بازاریابی و کسب‌وکارهای تجاری آنلاین دارد. همچنین مشخص شد در شرکت‌های کوچک و بزرگ شاخص‌های مختلف بازاریابی ویدیویی از درجات اهمیت متفاوتی برخوردار هستند. مخاطب برند را بشناسید و از اینکه چه نوع ویدیویی را بیشتر می‌پسندد آگاه باشید، و سپس نوع ویدئو، مدت زمان آن و کانال‌های نشر آن را باتوجه به بازارهدفتان انتخاب نمایید.

منبع: بازاریابی ویدیویی نوشته مرتضی مهدوی و ناصر ایوبی فصلنامه بازاریابی پارس مدیر

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله