کاربرد اینفوگرافیک در بازاریابی

اینفوگرافیک (Infographics) نمایش تصویری اطلاعات، داده یا دانش جهت ارائه سریع و روشن اطلاعات است. در واقع این واژه مخفف دو واژه اطلاعات information و گرافیک graphics است. در بازاریابی محتوایی باید یک گرافیست خوب باشید. باید کار با نرم‌افزارهای کار با عکس و فیلم را بدانید.

برای این کار لازم است ابتدا مشخصات عکس‌ها و فیلم‌ها را بدانید تا بتوانید با مدیریت صحیح آنها بدرستی وب سایتی سبک و جذاب بسازید. با مطالعه این بخش یک گرافیست نمی شوید اما آنچه یک گرافیست خوب به عنوان ابزار دارد را در اختیار خواهید داشت. بنرها، فایلهای فلش سبک یا تصاویر متحرک در همه سایت‌ها وجود دارد. به کاربر خود توجه کنید و از کاربرد زیادی و بی دلیل این افکت‌ها پرهیز کنید. گرافیک یک هنر است که برای جلب مخاطب به مهارت زیادی نیاز دارد.

کاربرد اینفوگرافیک در بازاریابی

آیا واقعا می‌توان از عکس‌ها نیز برای بهینه سازی برای موتورهای جستجو استفاده کرد؟ آنچه که اینفوگرافیک‌ها را در میان مطالب مورد نظر شما به مخاطبین‌تان متفاوت می‌سازد، نحوه بیان محتوای مورد نظر شما به مخاطب و سفارشی سازی آن براساس اصول برندینگ کسب وکار شما و جامعه ی هدفتان است. بنابراین اینفوگرافیک‌ها می‌توانند بازار هدف شما را به محتوای مورد نظر برند شما در فضای مجازی جذب نمایند. بنابراین چرا از این نوع محتوا، برای بهینه سازی برای موتورهای جستجو و استراتژی‌های سئو کسب‌وکارتان استفاده نکنید.

کار با عکس در اینفوگرافیک

اینفوگرافیک یکی از بهترین راه‌های ساخت محتوا می‌باشد. تحقیقات نشان داده است که اطلاعات تصویری بیشترین محتوایی است که توسط مردم به اشتراک گذاشته می‌شود! یک اینفوگرافیک نسبت یک یک متن ۳۰ برابر بیشتر احتمال خوانده شدن دارد. اغلب تولید کنندگان محتوا از ارزش بالای محتوای بصری مطلع هستند و اغلب آنها به دلیل کمبود وقت و یا عدم دسترسی به منابع مورد نیاز قادر به ساخت اینفوگرافیک‌های مطلب خود نیستند این فرصت مناسب برای شما خواهد بود تا اینفوگرافیک‌های خود را در اختیار آن‌ها قرار داده تا با ذکر اسم شما از آنها استفاده کنند. برای ارائه یک اینفوگرافیگ موفق اصول زیر را رعایت کنید:

  • انتخاب موضوع مرتبط با هدف شرکت
  • انتخاب موضوع ارزشمند و جذاب برای مشتریان
  • طراحی نوآورانه و خلاق
  • استفاده از رنگ‌های جذاب
  • سادگی طرح
  • وجود منبع

یکی از راه‌های موثر ترویج اینفوگرافیک‌ها تغییر محتوا اینفوگرافیک و گاهی بخشی از آن و سپس ارائه نتیجه ی آن به سایت‌های مربوط به آن محتوا می‌باشد. همچنین شما از اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی برای دیده شدن اینفوگرافیک خود بهره ببرید.

کار با رنگ‌ها در اینفوگرافیک

یک دام بزرگ که وب مسترها یا همان طراحان سایت در آن اسیر می‌شوند استفاده بیش از حد از عکس ها، بنرهای فلش و تصاویر متحرک است. در بسیار موارد این همه افکت فقط کاربر را فراری می‌دهد و از سوی دیگر حجم سایت را نیز بسیار افزایش می‌دهد. مدیریت صحیح رنگ‌های سایت می‌تواند در بسیاری موارد جانشین تصاویر حجیم شود. از فیسبوک گرفته تا اینستاگرام و گوگل، یک بازاریاب دیجیتال معمولا در بسیاری از پلت فرم‌ها فعالیت می‌کند. در اینفوگرافیک کاربردهای اینفوگرافیک در بازاریابی دیجیتال بیان شده است.

در همان قدم اول اینفوگرافیک خود را نسازید قبل از هر کاری استراتژی بازاریابی خود را مشخص کرده و سپس با داشتن برنامه‌ای مشخص اطلاعات تصویری خود را بسازید. زمانی که قصد دارید تا اینفوگرافیک شما بیشتر توسط انتشارات و وب سایت هایشان منتشر شود نیاز به استراتژی متفاوتی نسبت به زمانی خواهید بود که قصد دارید تا اینفوگرافیک شما در تبلیغات و وبلاگ‌ها به نمایش در آید. یکی از راه‌های کمک کننده به دیده شدن اینفوگرافیک به نحو احسن و در جهت موفقیت شما انتشار آنها در انتشارات و وبلاگ‌های مربوط به صنعت و حرفه ی شما می‌باشد و همکاری دو طرفه در این راستا عامل دیده شدن و موثر واقع شدن اینفوگرافیک خواهد شد.

نتیجه‌گیری

اینفوگرافیک/داده‌های بصری یک ‌راه جدید و محبوب برای به اشتراک‌گزاری اطلاعات است، در اینجا نگاهی داریم به بعضی از دستگاه‌های بصری، عناصر اطلاعاتی، موضوعات کلی و جذابی که در تولید اینفوگرافیک مدرن اهمیت دارند. بازایابی در دهه اخیر به لطف دستگاه‌ها و ابزارهای دیجیتال و البته خلق شبکه‌های اجتماعی از حوزه آفلاین به سمت بازاریابی آنلاین و بازاریابی دیجیتال گسترش یافته است. این روزها یکی از واژه‌هایی که در گپ‌و‌گفت با فعالان بازاریابی بسیار شنیده می‌شود دیجیتال مارکتینگ است. خوشبختانه در ایران هم شرکت‌ها و سازمان‌ها کم‌و‌بیش به سمت بازاریابی دیجیتال در حال حرکت هستند و نمود آن هم ایجاد موقعیت شغلی و استخدامی با نام‌های مدیر بازاریابی دیجیتال یا کارشناس بازاریابی دیجیتال یا مدیر شبکه‌های اجتماعی در برخی از آنها است.

اما یکی از مهمترین موضوعات در دیجیتال مارکتینگ تولید محتوای مناسب و خلاقانه برای این نوع فضاهاست که به آن بازاریابی محتوا می‌گویند. در فضای دیجیتال لزوم تولید محتوای مناسب با نیاز کاربر از اصلی‌ترین عوامل در موفقیت بازاریابی دیجیتال است. با توجه به وجود داده‌های متنوع در محتوا، نیاز به استفاده از ابزاری که بتواند این داده‌ها را به شکلی خوانا و جذاب به مخاطب ارائه دهد ضروری است. اینفوگرافیک Infographic یا داده‌نما از اثرگذارترین ابزارهای قابل استفاده در بازاریابی محتوا است. شما با تولید اینفوگرافیک مناسب می‌توانید حجم زیادی از محتوا را در کوتاه‌مدت و با ظاهری جذاب به ذهن مخاطب مخابره کنید.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله