پرسشنامه تاثیر اتوماسیون بر بیکاری

دانلود پرسشنامه تاثیر اتوماسیون بر بیکاری دارای روایی، پایایی، منبع استاندارد و شیوه تفسیر

نوع فایل: ورد

منبع: استاندارد

شیوه تفسیر: دارد

روایی و پایایی: دارد

تعریف: مفهومی و عملیاتی

ابعاد : اتوماسیون اداری و اتوماسیون صنعتی

تعداد سوالات : ۱۲ گویه با طیف لیکرت ۵ درجه

درباره پرسشنامه تاثیر اتوماسیون بر بیکاری

این پرسشنامه تاثیر اتوماسیون اداری بر بیکاری کارکنان را مورد بررسی قرار می‌دهد. برای درک بهتر این مقیاس باید با کلید واژه‌های زیر آشنا شوید:

بیکاری : بیکار در اقتصاد به فردی گفته می‌شود که در سن کار (۱۵ تا ۶۵ سال) و جویای کار باشد اما شغل یا منبع درآمدی پیدا نکند. کودکان و افراد مسن از آن جهت که قادر به انجام کار نیستند، جزو جمعیت فعال به حساب نمی‌آیند. زنان خانه‌دار و دانشجویان اگر جویای کار نباشند، و حتی کسانیکه با وجود منبع در آمد کافی مشغول به انجام کاری نیستند نیز، جزو جمعیت فعال شمرده نمی‌شوند.

ربات کارگر

تاثیر اتوماسیون بر بیکاری

اتوماسیون : ریشه کلمه اتوماسیون Automation ترکیبی است از دو کلمه automatic و operation به معنی اجرای فرآیند بدون دخالت مستقیم عامل انسانی. اتوماسیون عبارت است از متصل کردن اجزای اطلاعاتی بخش‌های مختلف یک سازمان در قالب یک بستر نرم‌افزاری تا انتقال اطلاعات، آمارها و دستورالعمل‌ها به صورت کاملا یکپارچه و آسان انجام پذیرد و در نتیجه طبقه بندی، تبادل، تنظیم و تصحیح اطلاعات درون سازمانی تسریع شود. از مزایای دیگر استفاده از اتوماسیون‌ها می‌توان به افزایش ضریب امنیت در نگهداری و پشتیبان‌گیری از اطلاعات اشاره نمود.

تاثیر اتوماسیون بر بیکاری : تحقیقات نشان می‌دهد «اتوماسیون» بیشتر از هر فاکتور دیگری باعث بیکاری مردم می‌شود. با ورود اتوماسیون صنعتی به مدیریت تولید و عملیات، کارگران و کاربران فاقد مهارتهای لازم، شغل خود را از دست می‌دهند (که این افراد بیشتر شامل مهاجرین روستائی است که جهت کار و درآمد بهتر روانه شهرها شده اند) و از طرفی استفاده از ماشین‌آلات پیشرفته باعث کاهش نیاز به نیروی انسانی (از نظر تعداد) شده و مدیران و صاحبان صنایع را بر آن می‌دارد تا جهت تقلیل هزینه‌های خود به کاستن از نیروی انسانی شاغل اقدام نمایند.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله