سیستم مدیریت یکپارچه IMS

سیستم مدیریت یکپارچه IMS یعنی اینکه چند سیستم مدیریت در یک سازمان را کنارهم بگذاریم و با هم کنترل و مدیریت کنیم. این سیستم شامل سه استاندارد سیستم مدیریت کیفیت یعنی ISO 9001، سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای OHSAS و سیستم مدیریت محیط زیست ISO 14001 می‌باشد.

با توسعه روز افزون و گرایش رو به رشد سازمان‌ها بهاستقرار سیستم‌های مدیریت متناسب با اهداف سازمانی و بنا به خواست مشتریان و طرف‌های ذینفع خود، منطق استقرار همزمان چندسیستم مدیریتی به صورت فراگیر مورد اقبال قرار گرفت. در پاسخگویی به این خواست مشتریان، الگویی را برای ممیزی همزمان بر اساس استانداردهای سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001، سیستم مدیریت محیط زیست ISO 14001 و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای OHSAS 18001 و بررسی و یکپارچگی این سیستم‌ها در حین ممیزی ایجاد و ارائه نموده اند.

گواهی‌نامه سیستم مدیریت یکپارچه (integrated management system) نتیجه موفقیت مشتریان در اثبات انطباق سیستم‌های مدیریت خود با الزامات استانداردهای مرجع بر اساس مقررات موسسات اعتبار دهنده بین‌المللی است

هدف و مزایای پیاده‌سازی سیستم IMS

مهمر‌ترین هدف انطباق سیستم‌های مدیریت با الزامات استانداردهای مرجع بر اساس مقررات موسسات اعتبار دهنده بین‌المللی است. دامنه کاربرد سیستم IMS گسترده است. برای تمامی سازمان‌هایی کاربرد دارد که در آنها نیاز به استانداردهای سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001، سیستم مدیریت محیط زیست ISO 14001 و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای OHSAS 18001 حس می‌شود.

مزایای پیاده سازی IMS عبارتند از:

  • کاهش زمان استقرار و تسریع در آمادگی سیستم برای ممیزی و صدور گواهی نامه
  • کاهش هزینه‌های استقرار،ممیزی ونگهداری سیستم
  • ایجاد یکنواختی درفعالیت زیرسیستم‌های موردنیاز
  • تمرکز سازمان اداره کننده ومسئولیت مستقیم اداره وبهبودسیستم ها
  • نمایش استقرار حرفه‌ای تر سیستم مدیریت
  • کاهش تعداداجرای ممیزی‌ها در طول سال

جایی که IMS به طور موثر در استراتژی و هدایت کسب‌وکار سازمان پیاده سازی شده است، مدیریت ارشد را برای اطمینان از رهبری و تعهد موثر، در حالی که کاهش فعالیت‌های تکثیر شده و در نتیجه زمان بازنگری، مدیریت می‌کند. این باعث صرفه جویی در هزینه از طریق استفاده کارآمد از منابع در تمام سطوح و عملکرد در سراسر سازمان می‌شود.

خلاصه و جمع‌بندی

سیستم مدیریت یکپارچه از دیگر توانایی‌های هر مهندس صنایع میباشد که با فراگیری آن می‌تواند برای کارخانه‌ها و یا سازمان‌های مختلف این استاندارد را پیاده سازی کند. حال می‌تواند بصورت پیمانکاری یا در استخدام آن شرکت یا سازمان باشد. سیستم مدیریت یکپارچه (IMS) ترکیبی از استانداردهای سیستم مدیریت چندگانه که در سازمان آن ثبت شده است، میباشد. سیستم‌های مدیریتی از طریق یک سیستم با فرایندهایی که نیازهای هر استاندارد را پوشش می‌دهند، توسعه یافته، اجرا و نگهداری می‌شوند.

یک IMS قوی قادر به شناسایی بهبود بالقوه در تمام پارامترهای آن است، ارائه دید کلی از کل کسب‌وکار (مانند کیفیت، محیط زیست، و سلامت و ایمنی) نسبت به آنچه که در سیستم‌های مدیریت فردی به دست آمده است. پیاده سازی IMS دارای امکان کاهش مدت زمان بازرسی خارجی در مقایسه با ممیزی‌های جداگانه‌ای است که برای هر ثبت نام انجام می‌شود. این به خاطر تمرکز بر ادغام فرآیندهای و الزامات مشترک است که قبلا ذکر شد.

برنامه‌ریزی و توسعه IMS باید شامل شناسایی خطرات و فرصت هایی است که می‌تواند بر سازمان تاثیر بگذارد، از جمله خطرات کسب‌وکار و کیفیت آن، علاوه بر موارد مرتبط با تعهدات بهداشتی و ایمنی و محیط زیست. بعضی از مناطق ممکن است راحت تر از دیگران ادغام شوند، و به همین ترتیب، سیستم‌ها ممکن است به طور کامل یکپارچه شوند. سیستم IMS علاوه بر اینکه سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا به طور کامل شرایط کسب‌وکار را درک کنند بلکه باعث می‌شود تعهدات و الزامات متقاضیان در هر بخش خاص را با درنظر گرفتن خطرات و فرصت‌های منظم ببینند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله