آزمون EPT

آزمون EPT آزمونی است برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی که توسط دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌گردد. از سال ۹۸، دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد که تنها دانشجویان دوره دکتری حق شرکت در این آزمون را دارند. دانشگاه‌های سراسری مدرک این آزمون زبان را نمی‌پذیرند.

واژه EPT مخفف English Placement Test به معنی «آزمون تسلط به زبان انگلیسی» می‌باشد. این آزمون از سال ۸۶ شروع و به طور منظم در واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی برگزار گردیده است. در گذشته داوطلبان آزمون دکتری دانشگاه ازاد اسلامی می‌توانستند در این آزمون شرکت کنند. اما از سال ۱۳۹۸، تنها دانشجویان دکتری امکان شرکت در آزمون را دارند. بنابراین داوطلبان دکتری برای کسب امتیاز در مصاحبه دکتری لازم است نسبت به اخذ دیگر مدارک زبان اقدام کنند.

آشنایی با آزمون زبان EPT

آزمون زبان EPT توسط دانشگاه آزاد قبل از آزمون جامع اخذ می‌گردد. بر اساس بخشنامه جدید نمره آزمون EPT مقطع دکتری، نمره ۵۰ از ۱۰۰ در آزمون EPT مورد قبول دانشگاه آزاد اسلامی است.

این آزمون از ۱۰۰ سوال به شرح زیر تشکیل شده است :

  • درک مطلب Reading شامل ۲۰ پرسش
  • درک واژگان Vocabulary شامل ۳۵ پرسش
  • گرامر و دستور زبان Grammar شامل ۴۰ پرسش
  • درک مطلب Cloze test شامل ۱۵ پرسش
سیستم نمره‌دهی آزمون EPT

سیستم نمره‌دهی آزمون EPT

برای پاسخگویی به بخش (Reading) می‌توان از کتاب (Longman –Preparation Course for the Toefl Test) استفاده نمود.

برای پاسخگویی به بخش (Vocabulary) مطالعه کتب ۵۰۴ واژه و (Essential Words for Toefl) توصیه می‌شود.

و برای پاسخگویی به بخش Grammar کتاب گرامر کامل Betty Azar توصیه می‌گردد.

همچنین می‌توان از بخش همان کتاب (Longman –Preparation Course for the Toefl Test) نیز کمک گرقت .

مدت اعتبار این آزمون ۲ سال می‌باشد.

خلاصه و جمع‌بندی

آزمون EPT یک امتحان سنجش مهارت زبان انگلیسی است که توسط دانشگاه آزاد برگزار می‌شود. این آزمون ویژه دانشجویان دکتری آزادکار است و در دانشگاه‌های سراسری قابل قبول نیست. به لحاظ ساختار آزمون، می‌توان این آزمون را با TOEFL PBT مقایسه نمود. تنها تفاوت آن با آزمون تافل TOEFL این است که بخش شنیداری و نگارش ندارد. آزمون زبان دانشگاه آزاد شامل ۱۰۰ سؤال بوده که در جدول زیر می‌توانید تعداد سؤالات هر بخشِ آن را به تفکیک مشاهده نمایید.

در صورتی که زمان ثبت‌نام این آزمون فرا رسیده باشد، لینک ثبت‌نام در آزمون در سامانه ثبت‌نام آزمون EPT فعال می‌شود. در این صورت دانشجویان می‌توانند در آزمون مدنظر خود ثبت‌نام نمایند. ابتدا وارد بخش ثبت‌نام در آزمون شوید. کلیه اطلاعات موردنیاز در فرم ثبت‌نام را با نهایت دقت و صحیح وارد نمایید. پس از ثبت‌نام وارد بخش تأیید اطلاعات خواهید شد. در این مرحله شما ۳۰ دقیقه برای تأیید اطلاعات وارد شده و پرداخت هزینه آزمون مهلت خواهید داشت.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله