آزمون تولیمو TOLIMO

آزمون تولیمو (TOLIMO) آزمونی استاندارد برای تعیین سطح دانش زبان انگلیسی می‌باشد و برای داوطلبان دکترای داخل کشور معتبر است.. این آزمون توسط سازمان سنجش آموزش کشور طراحی و اجرا می‌شود.

تولیمو TOLIMO مخفف The test of language by the Iranian Measurement Organization است. این آزمون مانند آزمون MSRT کاملاً ایرانی بوده و فقط برای داخل کشور اعتبار دارد. البته اعتبار داخلی آن نیز بسیار زیاد است و داوطلبان زیادی را به خود جلب کرده است. همچنین یکی از آزمون هایی است که مدرک آن برای تحصیل در مقطع دکترا از سوی دانشگاه‌های کشور مورد قبول می‌باشد.
دارندگان مدرک دیپلم به بالا می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند.

روش برگزاری تولیمو

بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور؛ این سازمان نرم‌افزار برگزاری آزمون بصورت الکترونیکی را طراحی و پیاده سازی کرده است. در حال حاضر این نرم‌افزار برای آزمون‌های TOLIMO مورد استفاده قرار می‌گیرد. حداقل و حداکثر سن برای شرکت در آزمون وجود ندارد و صرفاً افرادی که حداقل مدرک دیپلم داشته باشند می‌توانند در آزمون شرکت کنند. در آزمون Tolimo می‌توانید در چندین آزمون و در تاریخ‌های نزدیک به هم شرکت کنید و محدودیتی در این امر وجود ندارد.

روش برگزاری تولیمو

روش برگزاری تولیمو

بخش‌های آزمون TOLIMO الکترونیکی همانند آزمون کاغذی است و تفاوتی از نظر بخش‌های آزمون و تعداد سوال ندارد. تفاوت آزمون اینترنتی با کاغذی در این است که مهارت نوشتاری (Writing) در آزمون کاغذی بر روی برکه و با دستخط داوطلب انجام می‌شود ولی در آزمون الکترونیکی داوطلب باید متن Writing را در نرم‌افزار و توسط صفحه کلید تایپ کند.

تفاوت دیگر در مهارت شنیداری (Listening) است که در آزمون کاغذی Lecture توسط بلندگو و بصورت عمومی برای داوطلبان پخش می‌شود ولی در آزمون الکترونیکی هر داوطلب از طریق هدفونی که در اختیارش قرار گرفته است، صوت‌ها را خواهد شنید.

روش محاسبه نمره آزمون

نمره کل این آزمون از ۳۱۰ الی ۶۷۷ می‌باشد و نمره بالاتر از ۶۰۰ عالی، بین ۵۲۰ الی ۵۹۹ خوب، بین ۴۸۰ الی ۵۱۹ متوسط و کمتر از ۴۷۹ ضعیف تلقی می‌گردد. لازم به ذکر است بخش نوشتاری نمره جداگانه دارد و نمره آن بین ۱ الی ۶ می‌باشد که در کنار نمره کل در کارنامه درج می‌گردد.

نمره قبولی آزمون تولیمو

نمره قبولی آزمون تولیمو

در آزمون تولیمو یک محدوده نمره از ۳۱۰ تا ۶۷۷ تعریف شده است. برای محاسبه آن پس از حساب کردن نمره‌ حاصل شده در هر بخش، ده برابر میانگین نمره‌ها به‌عنوان نمره کل در نظر گرفته می‌شود.

در صورتی که نمره بالاتر از ۶۰۰ بگیرید نتیجه آزمون شما عالی محسوب می‌شود.

اگر نمره‌ای بین ۵۲۰ تا ۵۹۹ بگیرید یعنی خوب است. اگر نمره‌ای بین ۴۸۰ تا ۵۱۹ دریافت کنید یعنی نتیجه آزمون شما متوسط بوده است. نمره کمتر از ۴۷۹ به معنی نتیجه ضعیف است.

همچنین نمره‌ای که از بخش تشریحی دریافت می‌کنید بین ۱ تا ۶ است و در کارنامه شما کنار نمره کل دریافت شده ذکر می‌شود.

دفترچه سوالات و نحوه پاسخگویی آزمون تولیمو

این آزمون شامل دو دفترچه ؛ یکی تشریحی (دفترچه شماره ۱) و دیگری تستی (دفترچه شماره ۲) می‌باشد .

تعدادسوالات و مدت پاسخگویی به دفترچه شماره ۱

۱ سوال تشریحی نوشتاری (Writing) که داوطلب ۳۰ دقیقه فرصت دارد تا بدان پاسخ دهد .

تعداد سوالات و مدت پاسخگویی به دفترچه شماره ۲

حاوی ۱۴۰ سوال تستی می‌باشد که شامل ساختار و نوشتار زبانی (Structure & Written Expression) و خواندن و درک مطلب شفاهی یا شنیداری (Reading Comprehension) می‌باشد که داوطلبان باید طبق زمانبندی به شرح زیر بدان پاسخ دهند.

  • ساختار و نوشتار زبانی (۴۰ سوال تستی – مدت پاسخگویی ۳۰ دقیقه)
  • خواندن و درک مطلب (۵۰ سوال تستی – مدت پاسخگویی ۵۵ دقیقه)
  • درک مطلب شفاهی (۵۰ سوال تستی – مدت پاسخگویی ۳۵ دقیقه)

نکته : متن شنیداری تنها یکبار از بلندگو پخش می‌شود .

منابع آزمون TOLIMO

کتب لازم جهت آمادگی برای این آزمون به شرح زیر می‌باشند:

برای بخش ساختار کتاب TOEFL Flash Grammar مطالعه گردیده و پس از آن تست‌های کتاب (Preparation for TOEFL test) تمرین گردد.

برای بخش درک مطلب کتبی و شفاهی (Essential Words for TOEFL -504 words – ۵۰۰۰ Academic Words -600 Essential Words) مطالعه گردد. تست‌های (Preparation for TOEFL test تمرین گردد.

و اینکه مطالعه همگی اینها برای بخش (Writing) مفید می‌باشد.

نتایج این آزمون ۳۰ الی ۴۰ روز پس از آزمون در سایت سازمان سنجش گذارده می‌شود.

برای ثبت نام و اطلاع از تاریخ و محل برگزاری آزمون می‌توانید به سای سازمان سنجش مراجعه بفرمایید.

وب سایت آزمون تولیمو

تهیه و تنظیم: محبوبه برابسته

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله