آزمون GRE

آزمون GRE آزمونی با هدف سنجش توانایی تحصیلی افرادی است که متقاضی تحصیل در مراکز علمی معتبر سراسر دنیا هستند. آزمون GRE مخفف عبارت Graduate Records Examination می‌باشد. هدف این آزمون سنجش توانایی‌ها و معلومات فارغ التحصیلان می‌اشد. این آزمون معمولا برای ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر از کارشناسی مورد نیاز می‌باشد.

آزمون GRE یک آزمون استاندارد هست که توسط شرکت Educational Testing Service به اختصار ETS برگزار می‌شود. آزمون جری دو نوع دارد، جنرال و سابجکت که به صورت کامل در ادامه معرفی خواهند شد؛ آزمون اصلی همان آزمون جنرال است و آزمون سابجکت یک آزمون جانبی به شمار می‌رود. بسیاری از برنامه‌های تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکترا) و مدارس کسب‌وکار آمریکا و سایر کشورها در پروسه اپلای از شما درخواست می‌کنند نمره آزمون GRE خود را برای آن‌ها ارسال کنید.

بخش‌های مختلف آزمون جری (GRE)

آزمون زبان جری GRE در دو سطح General (عمومی) و Subject(تخصصی) برگزار می‌شود که دارای ۳ قسمت درک زبانی (verbal)، کمی (quantitative) و قسمت تحلیلی (analytic) است. در قسمت زبانی معمولاً متضاد و مترادف کلمات دشوار پرسیده می‌شود و در واقع فقط به میزان دایره لغات دانشجو توجه می‌شود. لغات پرسیده شده واقعا دشوار و برای اکثر دانشجویان ناآشنا می‌باشد. در قسمت کمی سوالات ریاضی نسبتا ساده‌ای پرسیده می‌شود تا توانایی‌های ابتدایی داوطلب مورد سنجش قرار گیرد. قسمت تحلیلی هم در مورد تحلیل یک موضوع بحث برانگیز می‌باشد و به صورت نوشتاری است. یعنی از داوطلب خواسته می‌شود تا در مورد موضوع مشخصی متنی بنویسد و تحلیل‌های شخصی خود را بیان کند.

آزمون جری منحصر به زبان عمومی نیست و سوالات تخصصی نیز مطرح می‌شود.

آزمون جری به صورت CBT و PBT برگزار می‌شود اما در ایران فقط به صورت PBT برگزار می‌گردد.

این آزمون دارای ۳ قسمت می‌باشد:

  • درک واژگان (verbal section)
  • ریاضیات و محاسبات کمی (quantitative section)
  • نوشتاری تحلیلی (analytical writing section)

سؤالات مربوط به آزمون ریاضی شامل ۲ سری سؤال ۲۰ تایی است که در ۳۵ دقیقه باید پاسخ داده شود، نمره این بخش بین ۱۳۰–۱۷۰ محاسبه می‌شود.

سوالات بخش درک واژگان شامل ۲ سری سؤال ۲۰ تایی است که باید در ۳۰ دقیقه پاسخ داده شود.نمره این بخش نیز بین ۱۳۰–۱۷۰ محاسبه می‌شود.

قسمت نوشتاری تحلیلی شامل نوشتن ۲ انشا می‌باشد که هرکدام دارای ۳۰ دقیقه زمان است. نمره این بخش از ۶ محاسبه می‌شود.

دانلود کتاب آزمون زبان GRE

زمان و هزینه آزمون GRE

آزمون GRE چه زمانی برگزار می‌شود؟

آزمون GRE کامپیوتری تقریبا در تمام روزهای سال به جز یکشنبه‌ها و تعطیلات رسمی آمریکا برگزار می­ شود. این آزمون کاغذی که فقط ۲ بار در سال در ماه‌های November و February برگزار می‌شود. دیگر در ایران برگزار نمی گردد پس لازم نیست نگران این مدل از آزمون باشید). آزمون GRE Subject تنها سه بار در سال آن هم به صورت کاغذی برگزار می‌شود که در بخش خود به صورت کامل توضیح داده شده. باید مراقب باشیم چون صندلی ­های آزمون GRE خیلی سریع پر می‌شود، به خصوص زمان­های شلوغ سال از اواخر شهریور تا بهمن ماه و این یعنی هر وقت که اراده کنین نمی تونین در آزمون ثبت نام کنین. برای همین بهتر هست که زودتر در آزمون ثبت نام کنین و خیال خودتون رو راحت کنین. اینجوری هدفی دارین که به شما برای درس خوندن هم حسابی انگیزه می‌ده.

هزینه آزمون GRE چقدر است؟

هزینه آزمون GRE جنرال در ایران ۲۰۵ دلار و هزینه آزمون GRE سابجکت ۱۵۰ دلار است. علاوه بر آن اگر پس از ثبت نام قصد تغییر تاریخ آزمون یا تغییر سنتر خود را داشته باشید باید ۵۰ دلار هزینه کنید. این مبلغ را می‌توانید از طریق وبسایت‌های خدمات پرداخت دلاری و یا با تهیه ووچر پرداخت نمایید.

ETS به صورت رایگان نمره شما را به چهار دانشگاه ارسال می‌کند (باید کد دنشگاه‌های مورد نظر خود را روی کاغذ یادداشت کرده و با خود به سنتر ببرید. پس از پایان آزمون به شما اجازه داده می‌شود که از لاکر خود این کاغذ را بیاورید و کد‌ها را در کامپیوتر وارد کنید). پس از آن، برای هر گزارش نمره اضافی Additional Score Report (ASR) باید مبلغ ۲۷ دلار بپردازید.

خلاصه و جمع‌بندی

دانشجویانی که قصد دارند در برنامه‌های تحصیلی تکمیلی شرکت کنند؛ در واقع graduate student‌های آینده. برنامه‌های تحصیلات تکمیلی یا همان graduate programs از GRE به عنوان سنجه‌ای برای برنامه‌های کارشناسی ارشد (Master’s) و دکترا (Doctoral) استفاده می‌کنند. این شامل بیشتر رشته‌ها از علوم پایه و هنر گرفته تا علوم انسانی می‌شود. لازم هست شما در تمام بخش‌های آزمون شرکت کنید، فارغ از اینکه در چه رشته‌ای قصد ادامه تحصیل دارید (البته قطعا تمرکز رشته‌های مختلف روی نمره بخش‌های مختلف متفاوت است). رشته‌های علوم پزشکی نیاز به آزمون MCAT و رشته‌های حقوق آزمون LSAT دارند. مدارس کسب‌وکار هم GRE و هم GMAT را قبول می‌کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله