راهنمای آزمون زبان دکتری مدیریت

راهنمای آزمون زبان دکتری سراسری مدیریت

همان طور که مستحضر هستید از کنکور دکترای سال ۹۶ تغییراتی در آزمون زبان دکتری مدیریت اعمال شده است. ازجمله این تغییرات زبان بوده  که بیشتر شامل مطالب عمومی است و جزء دروس آزمون کتبی قرار گرفته است. در این مرحله متقاضیان از کلیه رشته ها می توانند شرکت نمایند. همچنین محدودیت رشته و گرایشی وجود ندارد. اما با توجه به نظر قبولین سالهای قبل و کارشناسان و متخصصین این حوزه مشخص شده که با وجود ۱ واحدی بودن این درس در کنکور دکترا، این درس ظریب مخفی دارد. برای کسانی که تسلط مناسبی بر مطالب حوزه زبان عمومی داشته باشند، امتیازی محسوب می گردد وبرای آنانی که ضعفی در این زمینه دارند می تواند عاملی در جهت برتری رقبا به حساب آید. اما برای تقویت این درس جهت داشتن ضریبی بالا در کنکور دکترا مطالعه چه کتبی بهتر است . با توجه به اینکه بیشتر مطالب آمده در سوالات ادوار پیشین لغات و خواندن و درک مطلب بوده است کتب زیر جهت آمادگی متقاضیان معرفی می گردد.

کتاب های عمومی آزمون زبان دکتری مدیریت

۱٫ سری کتب (Vocabulary in Use) این دسته کتب جزو کتب عمومی برای یادگیری لغت بوده و کلا برای هر کس که می خواهد دایره لغاتش گسترده تر گردد ، توصیه می شود .

۲٫ کتاب (Common Mistakes in English) برای آشنایی با حروف اضافی که همراه با کلمات می آیند و نیز از بین بردن اشتباهات رایج در زبان انگلیسی مفید و مناسب می باشد .

۳٫ سری کتب ۳ جلدی (Oxford Word Skill) با توجه به اینکه این ۳ سری کتب لغات جامع و کامل و به روزی دارد ، می توانند خود آموز مناسبی برای کسانی باشند که قصد تقویت مکالمه خود یا سفر به خارج از کشور را دارند .

۴٫ کتب (Read This) اینها هم ۳ سری کتب هستند که می توانند برای آمادگی جهت شرکت در کلاس های آیلتس و تافل مناسب باشند . دارای یک سری(Reading) های به روز و مفید همراه با سی دی هستند . برای کسانی توصیه می شوند که قصد دارند در آزمون تافل یا آیلتس شرکت کنند ، ولی احساس می کنند، برای شرکت در دوره های مذکور قوی نیستند.

کتاب های تخصصی آزمون زبان دکتری مدیریت

۱ فرهنگ تخصصی مدیران ، فرهنگ لغتی جامع و کاربردی برای کلیه مدیران و دانشجویان مدیریت . نوشته دکتر ناصر فقهی فرهمند . همراه با سر واژه های رشته مدیریت برای آزمون زبان دکتری مدیریت .

۲ فرهنگ و اصطلاحات مدیریت و حسابداری (فارسی به انگلیسی) ، مناسب برای دانشجویان کارشناسی ارشد و کسانی که می خواهند خود مقاله هایشان را ترجمه کنند. و با اصطلاحات مدیریتی آشنا شوند.

۳ فرهنگ و اصطلاحات مدیریت و حسابداری (انگلیسی به فارسی) ، مناسب برای دانشجویان کارشناسی ارشد و کسانی که می خواهند خود مقاله هایشان را ترجمه کنند. و با اصطلاحات مدیریتی آشنا شوند.

۱کتاب ۵۰۴ واژه : این کتاب به ۲ نوع ؛ با ترجمه فارسی و بدون ترجمه در پایگاه پارس مدیر موجود است.

توصیه می شود داوطلبانی که تسلط خوبی به حوزه زبان دارند از کتاب اورجینال استفاده نمایند.

نکته اینکه مطالعه لغات آمده از آخر کتاب فراموش نگردد. خیلی از دواطلبین آن بخش را نادیده می گیرند ولی بیشتر مطالب از آن قسمت کتاب می آید.

۲ کتاب (Essential Words For Toefl) می باشد؛ همانند مورد اول این کتاب نیز به دو صورت پایگاه پارس مدیر موجود می باشد.

البته به داوطلبینی که در زبان در حد متوسط قرار دارند، توصیه می شود چون مطالب این کتاب و کتابی که در بند بعدی بدان اشاره خواهد گردید سنگین می باشد، ابتدا کتاب ۵۰۴ واژه را مطالعه نمایند، بعد به مطالب این کتاب و کتب بعدی بپردازند.

۳ کتاب (۱۱۰۰ Words) می باشد؛ این کتاب هم به ۲ صورت در پایگاه پارس مدیر موجود می باشد.

برای تقویت بهتر این بخش ( خواندن) سری کتب (Read this) که کلا شامل متون (خواندن) می باشد نیز توصیه می گردد.

برای تقویت بخش گرامری آزمون زبان دکتری مدیریت برای داوطلبین ۳ کتاب توصیه می گردد.

۱ کتاب ۲ جلدی زبان عمومی پوران پژوهش

۲ کتاب گرامری جامع عباس فرزام

۳ کتاب گرامر Betty Azar

برای تست زنی کتاب Preparation for TOEFL Test توصیه می گردد.

البته در صورت استقبال متقاضیان این کتب نیز بصورت فایل pdf در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

مدارک زبان برای زبان دکتری سراسری مدیریت

در اینجا یک سری نکات کلیدی برای موفقیت در آزمون زبان دکتری مدیریت و مصاحبه دکترای سراسری مطابق با آخرین تغییرات آورده شده است. همانطور که می دانیم کنکور دکترای دانشگاه سراسری به ۳ بخش آزمون پایه- آزمون تخصصی و مصاحبه تقسیم بندی شده است. درباره آزمون پایه مختصری در بخش زبان دکتری سراسری توضیح دادیم.

در آزمون پایه رشته مدیریت؛ زبان – استعداد تحصیلی – دروس تخصصی که شامل مدیریت رفتار سازمانی، مدیریت منابع انسانی، تئوری مدیریت و… می باشد. آزمون تخصصی شامل دروسی و منابع رشته موردنظر متقاضی پس از قبولی در مرحله اول(آزمون پایه) می باشد. در واقع مثلا اگر شما گرایش بارزگانی بین الملل را انتخاب نمائید. از سوی دانشگاهی که اقدام به انتخاب آن نموده اید آزمونی از منابعی که متعاقبا از سوی دانشگاه و سازمان سنجش اعلام می گردد قرار خواهید گرفت.

مرحله سوم مصاحبه می باشد. این مرحله برای خیلی ها که تمرکز بیشترشان بر روی مطالعه بوده است، بسیار مهم می باشد. اولین شرط مهم و اساسی برای مصاحبه داشتن مدرک زبان معتبر می باشد. که برای دکترای سراسری یکی از آزمون ها Tofel ، Ielts ، MSHE یا TOLIMO معتبر می باشد. برای مطالعه و شرکت در هر آزمون یک سری کتب و بسته هایی معرفی شده و ارائه می گردیده اند.

تهیه و تنظیم: نسیم حسین زاده نصرتی