راهنمای آزمون زبان دکتری مدیریت

زبان انگلیسی یکی از دروس بخش عمومی آزمون کتبی دکتری است. این درس دارای ضریب یک بوده و بنابراین در حدود ۱۷ درصد در نتیجه نهایی آزمون کتبی مؤثر است. از سوی دیگر بیشتر دانشجویان در بخش زبان ضعیف هستند بنابراین تقویت این بخش یک مزیت بزرگ در آزمون دکتری مدیریت است. راهنمای آزمون زبان دکتری مدیریت با هدف ارائه بهترین منابع برای بخش گرامر و درک لغت تنظیم شده است.

از کنکور دکترای سال ۹۶ تغییراتی در آزمون زبان دکتری مدیریت اعمال شده است. ازجمله این تغییرات زبان بوده  که بیشتر شامل مطالب عمومی است و جزء دروس آزمون کتبی قرار گرفته است. در این مرحله متقاضیان از کلیه رشته‌ها می‌توانند شرکت نمایند. همچنین محدودیت رشته و گرایشی وجود ندارد. اما با توجه به نظر قبولین سالهای قبل و کارشناسان و متخصصین این حوزه مشخص شده که با وجود ۱ واحدی بودن این درس در کنکور دکترا، این درس ظریب مخفی دارد.

برای کسانی که تسلط مناسبی بر مطالب حوزه زبان عمومی داشته باشند، امتیازی محسوب می‌گردد. برای دانشجویانی که ضعفی در این زمینه دارند می‌تواند عاملی در جهت برتری رقبا به حساب آید. اما برای تقویت این درس جهت داشتن ضریبی بالا در کنکور دکترا مطالعه چه کتبی بهتر است. با توجه به اینکه بیشتر مطالب آمده در سوالات ادوار پیشین لغات و خواندن و درک مطلب بوده است کتب زیر جهت آمادگی متقاضیان معرفی می‌گردد.

منابع آزمون زبان دکتری

به طور خلاصه سوالات زبان در دو بخش اصلی قابل تقسیم است:

  • گرامر و دستور زبان انگلیسی
  • واژگان زبان عمومی
  • درک مطلب زبان انگلیسی

۸ سؤال از مجموع ۳۰ تست زبان عمومی مربوط به بخش گرامر است و این یعنی ۴۰ درصد نمره زبان را شامل شده است که نشان دهنده اهمیت آن است. به‌ویژه که شروع سؤالات آزمون هم با این بخش است.

بخش واژگان دومین بخش آزمون زبان است که از مجموع ۳۰ سؤال، ۱۲ تست را به خود اختصاص داده است.

در بخش درک مطلب در سال‌های اخیر دو متن مطرح شده است و از هر یک ۵ سؤال مطرح شده است. موضوعات متن‌های مطرح‎شده برای رشته‌های مختلف عموماً در حوزه علوم انسانی بوده‌اند.

برای بخش گرامر زبان انگلیسی کتاب‌های زیر پیشنهاد می‌شود:

برای بخش درک لغت نیز کتاب‌های زیر مناسب هستند:

نکته: اگر در بخش گرامر مبتدی هستید حتما کتاب عباس فرزام را مطالعه کنید. کتاب تافل فلش برای سطح پیشرفته مناسب است. در ضمن کتاب گرامر زبان پوران پژوهش حتما نوشته کاظم طبیبی را شناسایی کنید. این کتاب به صورت تضمینی ۲۰ تا ۳۰ درصد سوالات آزمون دکتری را پوشش می‌دهد.

منابع برای مطالعه بیشتر

اگر از دانشجویانی هستید که می‌خواهید مطالعه بیشتری داشته باشید منابع زیر پیشنهاد می‌شود:

سری کتب (Vocabulary in Use) : این دسته جزو کتب عمومی برای یادگیری لغت می‌باشد.

کتاب (Common Mistakes in English) : برای آشنایی با حروف اضافی که همراه با کلمات می‌آیند و نیز از بین بردن اشتباهات رایج در زبان انگلیسی مناسب است.

سری کتب ۳ جلدی (Oxford Word Skill) : این ۳ سری کتب لغات جامع و کامل و به روزی دارد. بنابراین برای تقویت مکالمه یا سفر به خارج از کشور مناسب است.

کتب (Read This) اینها هم ۳ سری کتب هستند که می‌توانند برای آمادگی جهت شرکت در آزمون آیلتس و آزمون تافل مناسب باشند.

کتاب گرامر Betty Azar و برای تست زنی کتاب Preparation for TOEFL Test پیشنهاد می‌گردد.

کتاب‌های تخصصی آزمون زبان دکتری مدیریت

فرهنگ تخصصی مدیران: فرهنگ لغتی جامع و کاربردی برای کلیه مدیران و دانشجویان مدیریت. نوشته دکتر ناصر فقهی فرهمند. همراه با سر واژه‌های رشته مدیریت برای آزمون زبان دکتری مدیریت.

فرهنگ و اصطلاحات مدیریت و حسابداری (فارسی به انگلیسی): مناسب برای دانشجویان کارشناسی ارشد و کسانی که می‌خواهند خود مقاله هایشان را ترجمه کنند. و با اصطلاحات مدیریتی آشنا شوند.

فرهنگ و اصطلاحات مدیریت و حسابداری (انگلیسی به فارسی): مناسب برای دانشجویان کارشناسی ارشد و کسانی که می‌خواهند خود مقاله هایشان را ترجمه کنند. و با اصطلاحات مدیریتی آشنا شوند.

مدارک زبان برای زبان دکتری سراسری

در اینجا یک سری نکات کلیدی برای موفقیت در آزمون زبان دکتری مدیریت و مصاحبه دکترای سراسری مطابق با آخرین تغییرات آورده شده است. همانطور که می‌دانیم کنکور دکترای دانشگاه سراسری به ۳ بخش آزمون پایه- آزمون تخصصی و مصاحبه تقسیم بندی شده است. درباره آزمون پایه مختصری در بخش زبان دکتری سراسری توضیح دادیم.

در آزمون پایه رشته مدیریت؛ زبان – استعداد تحصیلی – دروس تخصصی که شامل مدیریت رفتار سازمانی، مدیریت منابع انسانی، تئوری مدیریت و… می‌باشد. آزمون تخصصی شامل دروسی و منابع رشته موردنظر متقاضی پس از قبولی در مرحله اول(آزمون پایه) می‌باشد. در واقع مثلا اگر شما گرایش بارزگانی بین‌الملل را انتخاب نمائید. از سوی دانشگاهی که اقدام به انتخاب آن نموده اید آزمونی از منابعی که متعاقبا از سوی دانشگاه و سازمان سنجش اعلام می‌گردد قرار خواهید گرفت.

مرحله سوم مصاحبه می‌باشد. این مرحله برای خیلی‌ها که تمرکز بیشترشان بر روی مطالعه بوده است، بسیار مهم می‌باشد. اولین شرط مهم و اساسی برای مصاحبه داشتن مدرک زبان معتبر می‌باشد. برای دکترای سراسری آزمون تولیمو، آزمون MSRT، تافل و آیلتس معتبر می‌باشد. برای مطالعه و شرکت در هر آزمون یک سری کتب و بسته هایی معرفی شده و ارائه می‌گردیده اند.

تهیه و تنظیم: محبوبه برابسته

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله