رتبه الکسا

الکسا (Alexa) وب سایتی مرجع برای رتبه‌بندی سایت‌های اینترنتی و یکی از زیرمجموعه‌های شرکت آمازون است. این وب‌سایت کار خود را از سال ۱۹۹۶ (۱۳۷۵) آغاز کرده است. امروزه این سایت به‌عنوان شاخصی برای کسب اطلاع در مورد میزان فعالیت وب‌سایت‌ها شناخته می‌شود. رتبه الکسا در کنار رتبه گوگل دو شاخص کلیدی عملکرد در بازاریابی محتوایی می‌باشند. در واقع از طریق رتبه‌ای که این سایت در میان سایر سایت‌های معتبر دنیا دارد می‌توان به قدرت سایت پی برد. بطور کلی رتبه زیر ۱۵۰ هزار رتبه خوبی محسوب می‌شود. مدیریت محتوا و بهینه سازی موتور جستجو دو ابزار اصلی بهبود رتبه سایت می‌باشند.

رتبه الکسا بر اساس فعالیت کاربران سایت در سه ماه نهایی تعیین می‌شود. پارامترهای مختلفی در این محاسبات لحاظ می‌شود. اصلی ترین آن ها، میزان بازدید از وب سایت توسط کاربران است. افزایش رتبه الکسا برای وب سایت می‌تواند حس مثبتی در مشتریان کسب‌وکار ایجاد کند. آلکسا یکی از بزرگترین و معتبر ترین وب سایت هایی است که رتبه هر وب سایتی در آن می‌تواند نقش مهمی در موفقیت آن داشته باشد. به عنوان یک مدیر بازاریابی دیجیتال در حوزه بازاریابی محتوایی باید با مهارت‌های طراحی سایت نیز آشنا باشید. بنابراین در این مقاله به راهکار‌های افزایش رتبه سایت در آلکسا پرداخته می‌شود. برای ورود به سایت الکسا روی لینک زیر کلیک کنید.

Review www.parsmodir.com on alexa.com

اهمیت رتبه الکسا در بازاریابی محتوایی

راه کارهای متعددی برای بهبود رتبه سایت الکسا وجود دارد. دقت کنید چون تصمیم‌گیری درباره رتبه شما به وسیله ماشین صورت می‌گیرد نه انسان. بنابراین قبل از بکارگیری راه کارهای بهبود رتبه که در سایت‌ها و بلاگ‌ها نوشته می‌شود ابتدا معیار مغز خود را در نظر بگیرید.

یادتان نرود: محتوا پادشاه است. سعی کنید محتوایی دارای نوآوری و ایده‌های خلاقانه در وب‌سایت خود منتشر کنید تا به‌این‌ترتیب از روش درست مخاطبان بلندمدت جذب کنید. انتشار مطالب کپی شده و نامربوط قطعاً نتیجه‌ی عکس خواهد داشت و به شما کمکی نخواهد کرد. اطلاعات و تجربه‌هایی که تاکنون در مورد الکسا و سئو کسب کرده‌اید را در وب‌سایت خود به اشتراک بگذارید. همه‌ی مدیران سایت‌ها به دنبال افزایش رتبه الکسا هستند و قطعاً انتشار این‌گونه مطالب باعث ورودی بیشتر به وب‌سایت شما خواهد شد.

مهمترین نکته برای بهبود رتبه سایت رعایت اصول بهینه سازی موتور جستو است. به این ترتیب ناگهان رتبه سایت شما تغییر چشمگیری خواهد کرد. درصورتی‌که مطالب منتشرشده در وبلاگ شما برای موتورهای جستجو، بهینه‌سازی شده باشند، در نتایج موتورهای جستجو در رتبه‌های بالاتری دیده می‌شوند. این اتفاق ورودی به سایت شما را افزایش می‌دهد. در نهایت باعث افزایش رتبه الکسا می‌شود. قبلاً در متاوب نکاتی در مورد سئو و افزایش رتبه سایت در گوگل گفته‌ایم که در این مرحله از کار می‌توانند برای شما مفید باشند.

اسکریپت ویجت الکسا را در وب سایت خود نصب کنید. برای این منظور باید کدی را از وب سایت آلکسا دانلود کنید و بر روی وب سایت خود قرار دهید که میزان پیشرفت وب سایت شما را در آلکسا نشان خواهد داد.

دانلود نوار ابزار الکسا و نصب آن هم می‌تواند مفید باشد.

استفاده از لینک به سایت آلکسا راه کار دیگری است که می‌توانید استفاده کنید.

روش رتبه‌بندی الکسا

برآورد و رتبه بندی ترافیک الکسا با استفاده از رفتار افراد در پانل داده‌های جهانی است که نمونه‌ای از همه کاربران اینترنت است. رتبه‌های ترافیکی الکسا بر اساس داده‌های ترافیکی ارائه شده توسط کاربران در پانل داده جهانی الکسا در طی مدت ۳ ماه به دست می‌آید. رتبه‌های ترافیکی روزانه به روز می‌شوند. رتبه بندی سایت بر اساس یک اندازه‌گیری ترکیبی از بازدید کنندگان منحصر به فرد و بازدید‌های صفحه به دست می‌آید. بازدید کنندگان منحصر به فرد توسط تعدادی از کاربران منحصر به فرد الکسا که در یک روز خاص از سایت بازدید می‌کنند، تعیین می‌شوند.

بر اساس آمار اطلاعات صفحات وبسایت افراد در سایت رسمی الکسا، رنک بر اساس ترکیبی از میانگین بازدیدکنندگان در طی سه ماه گذشته محاسبه می‌شود. بالاترین رتبه به سایتی تعلق می‌گیرد که بالاترین ترکیب از بازدید کنندگان را دارد و عدد ۱ به آن تعلق می‌گیرد. به تناسب همان به باقی سایت‌ها عددی اختصاص می‌گیرد. الکسا قابلیت این را دارد که داده‌ها را بر اساس موقعیت‌های جغرافیایی بازدید‌کنندگان نرمال سازی کند. کوشش کنید در این زمینه پیشتاز باشید. برای گرفتن تبلیغ معیار مناسبی است.

نتیجه‌گیری

رتبه اکسا – یک معیار اندازه‌‌گیری است که وب‌سایت‌ها را بر اساس میزان محبوبیت و یا خوب بودن عملکردشان در سه ماه گذشته رتبه بندی می‌کند. این سایت عددی را بعنوان رنک الکسای کشوری که سایت در آن بنا شده و رنک الکسای جهانی به وبسایت یک شرکت یا شخص نسبت می‌دهد. یکی از شناخته‌شده‌ترین معیارهایی که به مردم اجازه می‌دهد مقایسه نسبتا دقیقی انجام دهند رنک الکسا (Alexa) است. با این وجود عده زیادی از مردم ترجیح می‌دهند به اعداد الکسا اطمینان نکنند. زیرا آن‌را شاخصی دقیق نمی‌دانند. رنک الکسا یک مقیاس رقابتی یا مقایسه‌ای است که میزان ترافیک یک سایت را نسبت به سایت‌های دیگر نمایش می‌دهد.

همان طور که می‌بینید رتبه الکسا نسبت به دیگر ابزار‌های سنجش ترافیک وب مانند گوگل آنالیتیکس و سرچ کنسول، بسیار ابتدایی تر و در عین حال غیر قابل اعتماد تر است. از این رو برای آن که به سنجش سایت خود بپردازید بهتر است بر آمارهای گوگلی اعتماد کنید.  همین طور در مواردی به ویژه در ایران با ارسال رباتیک ترافیک با آی‌پی‌های مختلف الکسا فریب خورده تا حدود رتبه ۱۰۰ نیز سایتی را در رتبه الکسا بالا می‌آورد و این یعنی این که رتبه الکسای سایت‌ها روز به روز اعتماد ناپذیرتر می‌شود. در مشاهداتی و سنجش‌هایی  تیم سئو نوین مارکتینگ نقش ترافیک ارجاعی در بالا بردن رتبه الکسا به دقت دیده شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله