بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی (Email Marketing) به روش‌ها و شیوه‌هایی گفته می‌شود که از طریق ایمیل برای جذب ترافیک و بازدید کننده به کار گرفته می‌شود. این روش در قلمرو بازاریابی دیجیتال تعریف شده و در حقیقت به عنوان یک روش بازاریابی مستقیم شناخته می‌شود. بوسیله این روش به طور مستقیم از مخاطب خود می‌خواهیم که از کسب‌وکار ما بازدید کرده و از محصول و خدمات ما دیدن کند. نکته مهم در مورد استفاده از ایمیل مارکتینگ در این است که هیچ واسطه‌ای در این روش وجود ندارد و ما به طور مستقیم با بازدید کننده‌ها یا مخاطبان خود در ارتباط هستیم. پس نحوه انجام بازاریابی در این روش بسیار مهم است و نیاز به رفتارها و برنامه‌های استراتژیک دارد.

بازاریابی ایمیلی به معنای ارسال ایمیل انبوه نیست. ایمیل‌های انبوه در پوشه اسپم وارد شده و کاربران بدون نگاه آن را حذف می‌کنند. بازاریابی ایمیلی یک پیام با هدف روشن برای لید (سرنخ) ارسال می‌کند که براساس فنون مدیریت بازاریابی صورت می‌گیرد. در چند سال اخیر نیز تغییرات کوچکی در نحوه اجرای آن به وجود آمده است. اصول و مبنای اجرای این سبک از بازاریابی ثابت است، اما برخی از شرکت‌های فعال در این حوزه تلاش می‌کنند که تغییراتی به وجود بیاورند تا بتوانند توجه مخاطبان خود را جلب کرده و ابتدا آنها را به بازدید کننده و در نهایت به مشتری تبدیل کنند. در این مقاله بازاریابی ایمیلی به طور کامل معرفی شده تا با شناخت توانمندی‌های آن در صورت لزوم برای معرفی کسب‌وکار خود از آن استفاده کنید.

تعریف بازاریابی ایمیلی (ایمیل مارکتینگ)

اساساً ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی هنگامی رخ می‌دهد که یک کسب‌و‌کار جهت ترویجِ محصول یا خدمات خود، پیغامی تجاری با استفاده از پست الکترونیکی (Email) به گروهی از افراد می‌فرستد، اما اگر بخواهم تعریف دقیق‎تر Email Marketing را بیان کنم خواهم گفت به ارسال ایمیل جهت گسترش رابطه با مشتری بالقوه یا مشتری فعلی، ایمیل مارکتینگ گفته می‌شود، این ایمیل‌ها معمولاً محتوای تبلیغاتی، ترویجی، پیشنهادی و … دارند و به منظور کمک به ایجاد وفاداری، اعتماد یا آگاهی از برند ارسال می‌شوند.

بازاریابی ایمیلی یک روش اصولی برای ایجاد وفاداری مشتریان به یک کسب‌وکار بوده و عاملی مهم در فروش محصولات و خدمات به‌حساب می‌آید. شما از طریق بازاریابی ایمیلی می‌توانید مشتریان و یا کاربران سایت خود را همیشه درکنار خود داشته باشید. در این مدل از بازاریابی دیجیتال شما ابتدا باید ایمیل کاربران سایت خود را دریافت کنید، سپس از طریق سرویس‌های ارسال ایمیل انبوه مانند میرلایت (MailerLite) و میل چیمپ (MailChimp) برای آنها ایمیل‌های هدفمند ارسال کنید.

مقایسه بازاریابی ایمیلی و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

با افزایش کاربران شبکه‌های اجتماعی، بسیاری دیگر دوران بازاریابی ایمیلی را تمام شده خطاب می‌کردند و می‌گفتند که باtید به شبکه‌های اجتماعی برای بازاریابی روی بیاوریم. همچنین این مسئله وقتی در ایران پررنگ‌تر بود زیرا کمتر کسی ایمیل خود را چک می‌کرد اما شاید روزانه چندین بار به حساب شبکه‌های اجتماعی خود سر می‌زند. اما یک نکته مهم وجود دارد و این است که شبکه‌های اجتماعی افراد تغییر می‌کند و هر بازه‌ زمانی در یکی فعال هستند اما ایمیل آنها تغییر نکرده و با همان ایمیل حساب شبکه اجتماعی می‌سازند. نه‌تنها در ایران که یک شبکه اجتماعی پس از معروف شدن فیلتر می‌شود، در همه‌جای دنیا شبکه‌های احتماعی در یک بازه زمانی خودشان ترند شده و حسابی کاربر جذب می‌کنند اما بعد از یک دوره ممکن است با اینکه کاربران حسابشان را پاک نکنند اما فعالیتشان بسیار کم خواهد شد.

مقایسه بازاریابی ایمیلی و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

مقایسه بازاریابی ایمیلی و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

در دنیا امروزه فیس‌بوک و گوگل‌پلاس نمودار فعالیت کاربران درآنها منفی است اما یادمان نرود که فیس‌بوک بیش از یک میلیارد عضو دارد و همان نمودار منفی فعالیت کاربران از بسیاری از شبکه‌های اجتماعی رو به رشد، بیشتر است. با توجه به این موارد شبکه‌های اجتماعی جای‌خود را به یک دیگر می‌دهند اما ایمیل افراد ثابت می‌ماند. پس برنامه‌ریزی بر روی بازاریابی ایمیلی بسیار با اهمیت بوده و در درازت مدت نتیجه بسیار خوبی دارد. البته هیچ‌کس اهمیت شبکه‌های احتماعی را رد نمی‌کند و به برای آن هم یک تعریف به نام بازاریابی رسانه اجتماعی مطرح شده و باید به آن هم در برنامه دیجیتال مارکتینگ پرداخته شود اما نباید جای بازاریابی ایمیلی را بگیرد.

نحوه دریافت ایمیل از کاربران

همانطور که بیان شد این روش با ارسال ایمیل انبوه تفاوت دارد. همه کاربران تجربه مشاهده ایمیل‌های تبلیغاتی و بی‌هدف را دارند و به سادگی یک کلیک آن را حذف می‌کنند. از سوی دیگر سرویس‌های ایمیل نیز این گونه رایانامه‌ها را شناسایی کرده و به صورت خودکار به پوشه اسپم منتقل می‌کنند. بنابراین نقطه آغاز بازاریابی ایمیلی کسب ایمیل از مشتریان بالقوه است که در اصطلاح بازاریابی دیجیتال به آنها لید (سرنخ) گفته می‌شود.

خبرنامه سایت: سایت‌های خبری و یا مجلات آموزشی آنلاین می‌توانند یک فرم خبرنامه در سایت گذاشته و از کاربران بخواهند برای دریافت بهترین خبرهای هفته و یا مطالب برتر هفته، ایمیل خود را وارد کنید.

راهنما و مشاوره: یکی دیگر از روش‌های دریافت ایمیل مناسب سرویس‌های خدماتی بوده و آنها می‌توانند از این طریق ایمیل کاربران را جذب و سپس آنها را مشتری کنند. اگر کسب‌وکار شما خدماتی بوده یعنی یک سرویس مانند هاست و دامنه را ارائه می‌دهید، می‌توانید از کاربران بخواهید که برای راهنمایی و مشاوره ایمیل خود را وارد کنند.

ثبت‌نام در سایت:  دریافت ایمیل در هنگام ثبت‌نام یکی از ساده‌ترین روش‌های دریافت ایمیل است اما توجه داشته باشید به هیچ‌وجه موئر ترین روش نیست.

کد تخفیف: مرسوم‌ترین روش دریافت ایمیل و برنامه بازاریابی ایمیلی، فروشگاه‌های اینترنتی وابسته به کد تخفیف است. بسیاری از فروشگاه‌های اینترنت برای جذب مشتری از آنها می‌خواهند ایمیلشان را وارد کنند تا به آنها کد تخفیف ارسال شود.

هدیه رایگان: شما می‌توانید با ساخت یک صفحه فرود یک هدیه به صورت رایگان به کاربرانتان بدهید. این هدیه‌ها معمولا فایل‌های دانلودی بوده که به ایمیل افراد ارسال می‌شود.

خلاصه و جمع‌بندی

در این مطلب، تلاش کردیم که بازاریابی ایمیلی را از جهات مختلف بررسی کنیم و نتیجه استفاده از آن در کسب‌وکارهای مختلف را نشان دهیم. همچنین به برخی از آمارهای جهانی منتشر شده در سایت‌های معتبر اشاره کردیم که بررسی‌هایی بر روی نتایج ایمیل مارکتینگ و دستاوردهای آن انجام داده‌اند. در انتها هم به بازاریابی ایمیلی رایگان و تبلیغات ایمیل مارکتینگ ارزان پرداختیم و دلیل استفاده از آن در برخی از کسب‌وکارها را نشان دادیم. در آخر نیز به روش‌های مختلف بهبود نرخ باز شدن ایمیل پرداختیم.

نرخ باز شدن ایمیل یک فاکتور مهم و قابل اندازه‌گیری برای بررسی وضعیت ایمیل‌های ارسال شده به مخاطبان است و به کمک آن می‌توانیم بررسی کنیم که بازاریابی ایمیلی ما تا چه اندازه مؤثر بوده است. به طور کلی، نرخ باز شدن ایمیل در چند سال اخیر به دلیل ظهور شبکه‌های اجتماعی کمتر شده است، اما با توجه به شرایط استفاده از آن، در آمارهای بالا مشخص شد که نرخ بازگشت سرمایه در این روش بسیار بالاتر است. به خاطر داشته باشید که مشترکین ایمیل و جیمیل در شرایط زمانی مختلف، بازدیدهای متفاوتی دارند و حتی ممکن است تعدادی از آنها برای چند ماه از ایمیل خود استفاده نکنند. بنابراین، بهترین گزینه، به‌روزرسانی لیست مخاطبان است و سعی کنید که همیشه ایمیل‌های خود را فقط به افراد فعال ارسال کنید.

منبع: اقتباس از مهران منصوری‌فر سایت مدیروب به فرماندهی آزاده اردشیری‌چم

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله