مدیر کل

مدیر کل (General Manager) مسئول کلیه امور و عملیات سازمانی است که باید نسبت به هزینه‌ها و درآمدهای سازمان پاسخگو باشد. مدیر کل به مدیر اجرایی اطلاق می‌گردد، که مسئولیت اصلی آن، مدیریت مستقیم بر منابع درآمد و هزینه‌های شرکت می‌باشد. عناصر مربوط به این دو عامل، در فهرستی تحت عنوان صورت سود و زیان، درج می‌شوند. این فرد معمولاً وظیفه نظارت بر کلیه زیرمجموعه‌های دو بخش بازاریابی و فروش را برعهده دارد. همچنین به‌طور روزانه عملیات حوزه کسب‌وکار شرکت را مدیریت می‌کند و دستورهای لازم را به کارکنان بخش کسب‌وکار، انتقال می‌دهد.

در اغلب شرکت‌ها، مدیر کل مسئولیت برنامه‌ریزی استراتژیک شرکت را نیز برعهده دارد. از دیگر وظایف یک مدیر کل می‌توان به تفویض اختیارها، هماهنگی و سازماندهی نیروی انسانی اشاره کرد. همچنین تصمیم‌گیری برای رسیدن به نتایج مطلوب، با هدف کسب سود برای سازمان نیز از وظایف اوست. در بعضی از شرکت‌ها، بسته به نوع فعالیت شرکت، گاهی مدیر ارشد مالی یا مدیر عملیات، به عنوان مدیر کل شرکت فعالیت می‌کنند. در بسیاری از شرکت‌های بزرگ، مدیر کل شرکت، معاون مدیر عامل نیز محسوب می‌شود.

وظایف مدیر کل

وظایف یک مدیر کل بسیار گسترده است، با این حال، برخی از این وظایف بسیار متداول هستند. مانند:

 • نظارت بر عملکردها و فرآیندهای روزانه کسب‌وکار
 • اطمینان از طراحی و اجرای صحیح استراتژی از پیش طراحی شده برای رشد کسب‌وکار
 • هماهنگی برای پیشرفت در جهت تحقق اهداف کلیدی سازمان و گزارش‌‌گیری مستقیم به منظور نظارت بهتر
 • مدیریت مستقیم مدیران اجرایی کسب‌وکار
 • اطمینان از توسعه برنامه‌های تاکتیکی برای دنبال کردن اهداف کسب‌وکار
 • اطمینان از تحویل کامل پروژه و ارائه درست به مشتریان چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی
  مشارکت در پروژه‌های کلیدی
 • نظارت بر برنامه‌های کلیدی استخدام و پیشرفت و توسعه استعدادها
 • برآورد و تصمیم‌گیری در خصوص سرمایه‌گذاری در تجهیزات، زیرساخت‌ها و …
 • انتقال استراتژی و فرهنگ‌ سازمانی به کارمندان سازمان
 • گزارش نتایج تلاش‌ها به اعضای هیئت مدیره
 • مشارکت با اعضای هیئت مدیره در برنامه‌ریزی در جهت استراتژی سازمان

نقش مدیر کل در سازمان، نقش مهمی است. این فرد باید در خصوص تمام فعالیت‌های اجرایی در سازمان و خصوصاً ثمرات اقتصادی که یک کسب‌وکار از خود به جا می‌گذارد در برابر رئیس و سهامداران و اعضای هیئت مدیره پاسخ‌گو باشد. با وجود دایره اختیارات بسیار گسترده‌ای که دارد، باید تمام تصمیمات او قابل توجیه و دقیق باشد. بنابراین همه چالش‌های پیش‌روی یک کسب‌وکار در برابر مدیران کل قرار دارد. علاوه بر آن نیز باید چالش گزارش‌‌دهی به هیئت مدیره را نیز بر عهده داشته باشد.

خلاصه و جمع‌بندی

مدیر کل همان General Manager است که گاهی اوقات به اختصار GM هم خطاب می‌شود. این عنوان شغلی در ظاهر بسیار واضح به نظر می‌رسد‌، اما در واقعیت جزئیاتی دارد که باید به آنها توجه شود. فرد مدیر کل مسئولیت گسترده و کلی در یک سازمان دارد.

فردی که مدیر کل می‌شود متخصصی عمومی و آشنا با تمام جوانب کسب‌وکار بوده و توانایی هماهنگی پروسه‌ها و عملیات‌ها در درون سازمان را دارد. این فرد باید به زبان اقتصاد، حسابداری، عملیات، فروش، مارکتینگ، منابع انسانی، تحقیق و توسعه، مهندسی و … مسلط باشد.

در سازمان‌های بزرگ‌تر، معمولاً مدیران کل سال‌ها در مشاغل مختلف کار کرده‌اند. آنها در حوزه‌های مختلف تخصصی حداقلی کسب کرده و کار کشته می‌شوند. در نهایت بتوانند مهارت‌های مدیریتی لازم برای نقش خود به دست آورند. مدیران کل در اغلب اوقات تجربیاتی طولانی در صنعت مورد نظر دارند و اگر سابقه کار در سازمان‌هایی بزرگ‌تر نداشته باشند، قطعاً سال‌هایی طولانی برای یک یا چند مجموعه رقیب کار کرده‌اند.

این نقش مدیریتی در تمام سازمان‌های بزرگ جهانی و چند ملیتی، نقشی بسیار متداول است. مدیر کل معمولاً به عنوان مسئول اجرایی ارشد و مسئول مشخص برای استراتژی، ساختار، بودجه، کارمندان، درآمدهای سازمان و … به شمار می‌آید. در سازمان‌های بزرگ‌تر، این فرد باید به دپارتمان ارشد اجرایی سازمان و روسای ارشد آن گزارش می‌دهد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله