پارافریز مقاله

پارافریز (Paraphrase) بیان مجدد معانی برداشت شده از یک متن یا جمله از دیگران است. در واقع این روش اقدام مناسبی است تا میزان مشابهت و همانندی مقالات و پایان‌نامه‌ها به حداقل برسد. پارافریز اقدامی درست در نقطه مقابل سرقت ادبی است. اگر قصد دارید یک مقاله علمی-پژوهشی بنویسید یا پایان‌نامه مدیریت شما دارای کمترین میزان همانندجویی باشد این مطلب را به دقت بخوانید. زیرا در این آموزش کوشش شده است تا پژوهشگران به درستی نحوه بازنویسی متون را فرا گیرند. همچنین از طریق این آموزش درک خواهید کرد چطور باید برداشت‌های خود از متون علمی را بدون نقل قول مستقیم و کپی برداری متن ارائه کنید.

در برخی کاربردها از قبیل انتشار مقالات ISI، استفاده مستقیم از مطالب منتشرشده در مقالات و مراجع دیگر قابل قبول نیست و می‌بایست توسط نویسنده مقاله جدید، عباراتی از نو انشا شود. مجلات معتبر علمی، معمولاً با ابزارهای نرم‌افزاری گرانقیمت که به مجموعه‌های بزرگی از مقالات منتشر شده متصل هستند، شباهت مقالات ارسالی با مقالات دیگر از سایر نویسندگان را بررسی می‌کنند و در صورت بالاتر بودن شباهت از یک حد مشخص، به علت سرقت ادبی مقاله را رد کرده و از چاپ آن خودداری می‌کنند. به همین دلیل، استفاده از خدمات پارافریز برای مقابله با این مسئله پیشنهاد می‌شود. پژوهشگران می‌توانند با مطالعه این آموزش شیوه درست بازنویسی را فرا گرفته و خود این عمل را خود بر عهده بگیرند.

تعریف پارافریز مقاله

واژه paraphrase و یا پارافریز که در فارسی از آن به بازنویسی، خلاصه نویسی، نقل قول غیرمستقیم، مشابه نویسی، سایه نویسی، نقل به مضمون و شبیه به این‌ها یاد شده است منظور از آن یعنی حفظ معنی و مفهوم جمله ولی تغییر در ساختار و ترکیب کلمات و استفاده از کلمات هم معنی و هم خانواده. کاربرد پارافریز بیشتر در زبان انگلیسی و در ترجمه‌های انجام شده است. Paraphrase یک فعل است، که به معنی دوباره نوشتن یک عبارت و یا جمله است. جمله ی پارافریز شده باید معنی جمله ی اول را داشته باشد اما با لغات و ساختار متفاوت.

خلاصه نویسی، اطلاعات یک منبع را فشرده و کوتاه می­ کند؛ در حالی که تفسیر، اطلاعات را تقریبا با همان تعداد کلمات بازگو می­ کند. وقتی خلاصه می­ کنید یا بازنویسی می­ کنید، ذکر منبع کافی نیست؛ بلکه باید با زبان خودتان چیزی که از آن منبع متوجه شدید را بازگو کنید.

پارافریز در حقیقت به معنی بازنویسی جملات یک متن است به نحوی که معنای آن تغییر نکند ولی عبارت و کلمات انتخاب شده، دستخوش تغییرات جدی شود. به این ترتیب، در عین انتقال معنای ثابت، از کلمات، جملات و ساختارهای مختلف استفاده می‌شود تا حدی که شباهت ظاهری و لفظی متن پارافریز شده با متن اصلی بسیار کاهش پیدا می‌کند تا از این طریق امکان رد مقاله به دلیل سرقت ادبی یا plagiarism به شدت کم شود.

کاربردهای اصلی پارافریز

اولین کاربرد پارافریز همان بحث پارافریز مقاله است. در اینجا هدف آن است تا میزان و درصد مشابهت متون علمی به حداقل ممکن کاهش یابد.

دومین کاربرد این مقوله در بحث خوانایی متن است. در بسیاری موارد از این عمل برای بهبود خوانایی نوشتارهای موردنظر، استفاده می‌شود.

یک دیگر از موارد استفاده از متون پارافریزشده، استفاده در بهینه سازی موتور جستجو (سئو) است. از آن‌جا که کپی کردن متن سایت‌های دیگر در وبلاگ یا وب سایت شما ممکن است اثر منفی بر رتبه شما در موتورهای جستجو داشته باشد، تولیدکنندگان محتوا قبل از انتشار مطالبی که از منابع دیگر به دست آورده‌اند، ابتدا آن‌ها را پارافریز و سپس منتشر می‌نمایند. در این زمینه هم مترجمان متخصص ترجمیک قادر به ارائه این خدمات هستند. بنابراین در بازاریابی محتوایی نیز باید از فنون بازنویسی استفاده کنید.

روش‌های پارافریز مقاله

تغییر اقسام کلمه
اقسام کلمه از جمله افعال، اسم حرف­ها و صفات و سایر اقسام در این نوع بازنویسی تغییر می­ کنند. مثلا شما می‌­توانید در یک متن تفسیرشده قید را به صفت تبدیل کنید.

تغییر ساختار
این نوع پارافریز شامل تغییر ساختار جمله می­شود، مثلا تغییر جمله معلوم به جمله مجهول یا برعکس. این تغییر در ساختار می‌­تواند برای انعکاس تعبیر نویسنده از نوشته اصلی استفاده شود.

کاهش بندها و جزئیات
کاهش بندها در بازنویسی به معنای حذف یا کم کردن بخش هایی از جمله است که ممکن است پیچیده باشد، اما در عوض این بخش از عبارت در جمله‌ای دیگر و به شکلی متفاوت بازگو می‌­شود.

جایگزینی هم معنی
پارافریز از طریق جایگزینی هم­ معنی یکی از ساده ­ترین راه‌های پارافریز است، در این نوع تفسیر فقط کافیست کلمات هم معنی جایگزین هم شوند.

بنابراین برای انجام پارافریز مقاله اصول زیر را رعایت کنید:

  • مطلب را چندبار بخوانید تا کاملا متوجه آن شوید.
  • مفاهیم اصلی که مورد نیازتان است را یادداشت کنید.
  • بدون نگاه کردن به متن اصلی چیزی که متوجه شدید را بنویسید.
  • نسخه نوشته شده توسط خودتان را در قیاس با نوشته اصلی بخوانید و اگر قسمت هایی از آن خیلی مشابه است تغییر دهید.
  • اصلاحات مورد نیاز را روی متن انجام دهید. ممکن است نتوانید تمام عبارات و جملات را تغییر دهید.
  • منبعی که از آن استفاده کردید و هر اطلاعاتی که برای استناد به آن نیاز دارید را در متن خود اشاره کنید.

خلاصه و نتیجه‌گیری

همانطور که خواندید، بازنویسی یکی از روش هایی است که برای از بین بردن تشابه مستقیم استفاده می‌شود. بسیاری از مقالات علمی پس از ارسال به مجلات با نرم‌افزارهای بررسی سرقت ادبی بررسی می‌شوند و چنانچه درصد تشابه بالاتر از حد مجاز بود مقاله برای بازنگری به نویسنده ارجاع می‌شود. با پیاده سازی تکنیک‌های بازنویسی و پارافریز مقاله می‌توانید تا حد زیادی از بروز سرقت علمی خودداری کنید. برای رفع سرقت ادبی حتما مقاله «چطور سرقت ادبی یا پلاجیاریسم را کاهش دهیم؟» را بخوانید. بنابراین پژوهشگران گرامی از پارافریز مقاله در نگارش متون علمی استفاده کنید.

یکی از مهم‌ترین خدمات مورد نیاز دانشگاهیان و اهل صنعت، خدمات پارافریز تخصصی متون است. برخی از دانشگاهیان درخواست پارافریز مقاله دارند که در همین دسته خدمات پارافریز تخصصی می‌گنجد. در سفارش‌های پارافریز یا بازنویسی، ویراستار بدون این که به مفهوم جملات آسیبی بزند، از نظر واژگان در آن تغییرات جدی ایجاد می‌کند به شکلی که دیگر شباهتی با متن اصلی نخواهد داشت. از موارد کاربرد پارافریز، کاهش سرقت ادبی یا Plagiarism است. همچنین در مواردی که قصد تولید محتوا برای وب سایت خود دارید و نمی‌خواهید متن منتشر شده در سایت شما به علت کپی بودن توسط گوگل و سایر موتورهای جستجو جریمه شود، از این خدمات می‌توانید استفاده کنید.

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله