ویدیوی آموزش تکنیک دلفی فازی و معمولی

دانلود ویدیوی آموزش تکنیک دلفی فازی و معمولی

هدف: ویدیوی آموزش تکنیک دلفی معمولی و تکنیک دلفی فازی همراه با مثال کاربردی

فرمت فایل: ویدیوی MP4 سازگار با موبایل و ویندوز

مدت آموزش: ۳۰ دقیقه

روش محاسبه نخست: محاسبه دلفی معمولی (قطعی) در نرم افزار Excel

روش محاسبه دوم: محاسبه دلفی فازی در نرم افزار Excel

مدرس: ارش حبیبی

ناشر: پارس مدیر

خرید ویدیوی کامل

در این فایل آموزشی روش دلفی معمولی و با اعداد قطعی در نرم افزار اکسل به صورت دستی محاسبه شده و همان داده‌ها با روش فازی نیز اجرا شده است. خواهید دید نتایج نیز یکسان بدست آمده است. برای خرید فایل ویدیوی آموزش تکنیک دلفی فازی و معمولی از لینک زیر استفاده کنید.

آشنایی با تکنیک دلفی

تکنیک دلفی نخستین بار در سال ۱۹۵۰ توسط اولاف هلمر، نیکلاس رشر، نورمن دالکی و سایرین در بنیاد راند توسعه یافت. هدف دلفی، همانطور که درابتدا تصور می‌شد، ایجاد شیوه‌ای با استفاده از نظرات خبره بود، تا اینکه تمایلات بلندمدت مرتبط با توان بالقوه ی نظامی علم و فناوری آینده و آثارشان بر امور سیاسی پیش‌بینی شود. دلفی فراگردی تکراری،‌ بطور معمول سه تا چهار مرحله‌ای می‌باشد، و مستلزم یک سری پرسشنامه است که هر یک بر اساس نتایج دور قبلی بوجود می‌آید. نتایج هر مرحله گردآوری گردیده و به شرکت کنندگان برگردانده می‌شود.

شرکت کنندگان طی تکرارهای پی در پی قادر می‌باشند که پاسخ‌های خود را به لحاظ پاسخنامه‌های گردآوری شده ی تمامی شرکت کنندگان مجددا ارزیابی نمایند. پاسخنامه‌های پرسشنامه‌ها بدون ذکر نام ساختار یافته اند. شرکت کنندگان برای پژوهشگران، ولی نه الزاما برای دیگر شرکت کنندگان شناخته شده هستند. ناشناختگی اعضای گروه احتمال اینکه آرا مورد بررسی قرار گرفته و بدون اینکه تحت تاثیر شخصی که ایده‌ها را اظهار نموده قرار گرفته شود، را بالا می‌برد. در این مقاله مسائلی در زمینه حجم نمونه و روش انتخاب و مراحل تکنیک دلفی تشریح شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله