مقاله کنفرانسی

مقاله کنفرانسی (Conference proceeding) مقاله‌ای است که در یک ورکشاپ یا کنفرانس ارائه شده است. مقالات پذیرفته یا ارائه شده در یک کنفرانس تحت عنوان مقاله کنفرانس (Proceeding) نامیده می‌شود. در یک کنفرانس، افرادی که در زمینه خاصی به تحقیق و پژوهش مشغول هستند، به تبادل اطلاعات می‌پردازند. بیشتر اوقات، ایده‌ای که در آغاز به ذهن می‌رسد به صورت یک مقاله کنفرانسی چاپ شده و به جامعه علمی عرضه می‌شود. در این مرحله هنوز جزئیات، مورد بررسی دقیق قرار نگرفته و مقایسه کافی با دیگر پژوهش‌های مشابه انجام نشده است.

مزیت عمده مقالات کنفرانسی این است که مقاله به صورت شفاهی و سخنرانی ارائه می‌شوند. به این ترتیب با دیگر صاحب نظران بحث و تبادل نظر می‌شود و پویایی بیشتری دارد. همچنین مقاله‌های برتر ارائه شده در همایش (کنفرانس) در مجلات و کتابخانه‌های دیجیتال منتشر می‌شوند. فرایند داوری مقالات همایشی و کنفرانسی نسبتاً راحتر است. از شوی دیگر این مقالات نسبت به یک مقاله مروری (ترویجی) یا مقاله علمی-پژوهشی از ضریب اهمیت کمتری برخوردارند. با این وجود مقالات همایشی نیز می‌توانند تاثیرات بسیار مثبتی روی رزومه تحصیلی هر فرهیخته ایجاد کنند. در دسته‌بندی مقاله علمی و انواع آن، مقالات کنفرانسی از کمترین اهمیت برخوردار هستند.

انواع کنفرانس (همایش)

کنفرانس‌های علمی معمولا در دو بخش منطقه‌ای (داخلی) و بین‌المللی (خارجی) برگزار می‌شوند. معمولا زمان هر کنفرانس ۲ الی ۴ روز به طول می‌انجامد و به صورت دوره‌ای هر ۱۵ ماه الی ۴ سال تکرار می‌شوند.

کنفرانس داخلی و امتیازات پژوهشی آن

این کنفرانس‌ها معمولا داخلی هستند و در سطح ملی برگزار میشوند. کسانی که در این کنفرانس‌ها دارای مقالات چاپ شده هستند، می‌توانند برای هر مقاله تا ۱ امتیاز و در مجموع ۴ امتیاز پژوهشی را در آزمون مصاحبه دکتری دریافت کنند.

کنفرانس خارجی و امتیازات پژوهشی آن

این کنفرانس‌ها در سطح بین‌المللی برگزار می‌شوند و زبان رسمی در آنها، انگلیسی است. موضوع مقالات ارائه شده نباید به منطقه یا بخش خاصی متعلق باشد و مسائل و مشکلات عمومی را به بحث بگذارد. کسانیکه مقالات خود را در این همایش‌ها به چاپ می‌رسانند، می‌توانند در هر مقاله ۲ و در مجموع ۴ امتیاز پژوهشی را در آزمون مصاحبه دکتری دریافت نمایند.

مقاله کنفرانسی Procedia

مقاله کنفرانسی Procedia

پروسدیا Procedia مجموعه مجلاتی زیر نظر موسسه الزویر Esevier هستند که مقالات کنفرانسی را منتشر می‌کنند. این مقالات رایگان open access هستند و شاید بارها در سایت ساینس دایرکت با این مقاله‌ها برخورد کرده باشید. دقت کنید این مقالات معمولاً بسیار ضعیف و فاقد روش پژوهش یا مدل مناسب می‌باشند.

نگارش مقاله کنفرانسی

در ابتدا باید بدانیم مقالاتی که برای کنفرانس‌ها و همایش‌ها نوشته می‌شوند، نسبت به مقالات ژورنالی از ضریب اهمیت کمتری برخوردارند اما می‌توانند تاثیرات بسیار مثبتی روی رزومه تحصیلی هر فرهیخته ایجاد کنند. باید بدانید با اینکه پروسه داوری مقالات همایشی و کنفرانسی نسبت به مقالات علمی ترویجی و علمی پژوهشی راحتر است، اما بدون داشتن محتوای قوی و محکم، ممکن است به توفیق چندانی در آن دست نیابید.

مقالات کنفرانسی معمولا به سه بخش خلاصه، کوتاه شده و بصورت کامل تقسیم شده و قابل ارسال به همایش هاست. مقالاتی که به صورت خلاصه شده به همایش‌ها ارسال می‌شوند تنها خلاصه‌ای از مقالات اصلی هستند. در مجموع بین ۲ تا ۵ صفحه را شامل می‌شوند. معمولا پس از اینکه مقاله، پذیرش را از یک کنفرانس گرفت، پس از ۱ الی ۲ ماه، چکیده آن را در یک کتابچه چاپ و از طریق پست به نویسنده ارسال می‌کنند. معمولا مقالات علمی پژوهشی روی نوآوری موضوع و نتایج  تحقیق تاکید دارند. بخشی که معمولا روی مقالات کنفرانسی کمتر مورد توجه قرار می/ گیرد.

نکات مهم در خصوص مقالات کنفرانسی

نحوه نشر مقاله در یک همایش (کنفرانس) از اصول زیر تبعیت می‌کند:

 • در سایت کنفرانس، تعداد صفحات مجاز برای مقاله اعلام می‌شود.
 • حداکثر تعداد صفحات مقالات کنفرانس محدود است و معمولا نباید بیش از ده صفحه باشد.
 • با توجه به تعداد زیادی از مقالات ارائه شده برای کنفرانس و سرعت داوران برای بازبینی ونتایج اعلام شده است.
 • مقالاتی که برای کنفرانس ارائه می‌شوند، دارای یک اصول خاصی  هستند.
 • هر مقاله‌ای که به  کنفرانس فرستاده می‌شود باید با قوانین آن کاملا مطابقت داشته باشد.
 • در صورت عدم انطباق، مقاله اغلب بدون قضاوت رد می‌شود.
 • یک راه ساده و آسان این است که قالب مقاله را از سایت کنفرانس دانلود کنید و متن مقاله خود را در بخش‌های مناسب فایل کپی کنید و سپس موارد اضافی را حذف کنید.
 • به طور معمول، فایل نمونه در دو قالب Word یا Latex در سایت کنفرانس قرار داده می‌شود.
 • اگر بخش بزرگی از مقالات و قوانین ریاضی وجود داشته باشد، استفاده از نرم‌افزار لاتکس توصیه می‌شود.
 • معمولا نسخه کامل مقالات برتر کنفرانس ها در نشریات علمی منتشر می‌شود. این موضوع در محل برگزاری کنفرانس اعلام می‌شود.
 • به طور معمول، روند پذیرش مقالات ارسال شده از کنفرانس به مجله ساده تر از ارسال مستقیم مقالات به مجلات می‌باشد.
 • در هر کنفرانس برای بهترین ارائه، بهترین پوسترها یا بهترین مقالات دانشجویی جوایزی داده می‌شود.

نمره  مقاله کنفرانسی در پایان‌نامه

نمره مقالات مستخرج از پایان‌نامه که در یک کنفرانس (همایش) منتشر شوند به صورت زیر است:

 • چاپ مقـالات در کنفرانس‌های خـارجی حداکثـر ۱
 • و ملّی حداکثـر ۰/۵
 • منطقـه‌ای حداکثـر ۰/۴

شیوه ارجاع به مقاله کنفرانسی

برای ارجاع دهی درون متنی به مقاله کنفرانسی (همایشی) مانند مقالات علمی-پژوهشی و تخصصی عمل می‌شود. برای نوشتن منابع پایانی نیز مانند سایر مقالات تخصصی عمل می‌شود با این تفاوت که عنوان نشریه، دوره، شماره و صفحات ذکر نمی‌شود بلکه عنوان و محل کنفرانس ذکر می‌شود.

عسکری، فروغ؛ عرب، محبوبه. (۱۳۹۰)، شیوه‌های برابستن با بندشانه‌ای پهن، کنفرانس علمی دانش زنان، تهران.

نتیجه‌گیری

مقالات پذیرفته شده یا ارائه شده در یک کنفرانس به عنوان مقاله یا پرونده کنفرانس نامیده می‌شوند. در یک کنفرانس، افرادی که در زمینه تحقیق و توسعه خاص فعالیت می‌کنند، اطلاعات را مبادله می‌کنند. یکی از راه‌های تبادل و انتقال افکار در موضوعات مختلف علمی، شرکت در کفرانس‌ها و همایش‌های داخلی و بین‌المللی است. در این کنفرانس ها، شرکت کنندگان می‌توانند با ارائه نوشته‌ها و مقالات علمی خود، سایر پژوهشگران را از یافته‌های جدید خود آگاه کنند. تمام صحبتها و نظرات در کنار مقالات ارائه شده مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرند و در پایان نوشته هایی که دارای بار علمی بالاتری هستند برای چاپ در نشریات معتبر انتخاب می‌شوند.

اغلب اوقات، ایده‌ای که برای اولین بار به ذهن می‌آید، به عنوان یک مقاله منتشر شده و به جامعه علمی ارائه شده است. مزیت اصلی مقالات کنفرانس این است که این مقالات به صورت سخنرانی و یا پوستر ارائه می‌شوند. تقریبا در همه کنفرانس‌ها مقاله‌های پذیرفته شده در صورت داشتن بار علمی بالا در بعضی ژورنال‌ها منتشر می‌شوند. همچنین در کتابخانه‌های دیجیتالی همانند ieee (مخصوص برق و کامپیوتر) چاپ می‌شوند. در حالت دوم معمولا کنفرانس‌ها یک هزینه‌ای برای چاپ دریافت می‌کنند که با یک فاصله حداکثری ۲ ماه به چاپ می‌رسد.

4.5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله