شرکت گارتنر

شرکت گارتنر (Gartner) یک موسسه پژوهشی آمریکایی است که تازه‌های فناوری را شناسایی، مفهوم‌سازی، معرفی و اجرا می‌کند. این موسسه در زمینه های مربوط به فناوری تحقیق می‌کند و به طور منظم نتایج این تحقیقات را منتشر می کند.

بیشتر این پژوهش‌ها معطوف به رهبران اصلی صنعت فناوری اطلاعات است که شامل سازمان‌های دولتی، کسب‌وکارهای بزرگ هایتک (High-Tech) و تله‌کام، سرویس‌های تخصصی و سرمایه‌گذاران دنیای تکنولوژی می‌باشند. این موسسه شامل چندین بخش از جمله تحقیقات، برنامه های عملیاتی، مشاوره و برگزاری همایش است. شرکت گارتنر از سال ۱۹۷۹ شروع به فعالیت کرده است و هم اکنون بیش از ۵۷۰۰ کارمند شامل ۱۲۸۰ نفر در بخش تحقیق و توسعه، در ۸۵ کشور جهان دارد.

کاربرد شرکت گارتنر برای پژوهشگران

این شرکت پژوهشی در زمینه فناوری یک شرکت پیشگام است. پژوهشگران مدیریت فناوری اطلاعات می‌توانند دست‌کم از دو منظر از این شرکت استفاده کنند:

  • شناسایی عناوین پژوهشی تازه
  • تعریف واژگان کلیدی مرتبط با فناوری

پژوهشگران با مراجعه به سایت رسمی این شرکت می‌توانند از تازه‌ترین‌های فناوری اطلاعات کسب کنند. انواع طرح‌های پژوهشی و پیشنهادی تازه در زمینه فناوری در همان صفحه اصلی این مرکز وجود دارد. همچنین از منوی Insight می‌توان به پروژه‌ها و طرح‌های پژوهشی بیشتری نیز دست یافت.

شرکت گارتنر یکی از بهترین منابع برای تعریف واژگان کلیدی مرتبط با فناوری است. برای نمونه برای تعریف مفاهیمی مانند هوش مصنوعی، سیستم‌های پشتیبان تصمیم، هوش تجاری و مواردی از این دست می‌توانید از این شرکت استفاده کنید.

مربع جادویی شرکت گارتنر

مربع جادویی (Magic quadrant) یک مربع ۴ بخشی است که به اختصار MQ نامیده می‌شود. این یک نام تجاری برای یک مجموعه از گزارشات در زمینه بازار تکنولوژی است که توسط شرکت گارتنر منتشر می شود. هدف این گزارشات تهیه یک آنالیز کیفی از بازار، جهت گیری آن، رشد بازار و بازیگران رقیب در این زمینه است. این گزارشات در زمینه های مختلف تکنولوژی تهیه می‌شود و هر ۱ الی ۲ سال به روز رسانی می گردد.

مربع جادویی شرکت گارتنر

مربع جادویی شرکت گارتنر

موسسه Gartner فروشندگان محصولات تکنولوژی را بر اساس ۲ معیار طبقه بندی می کند:

  • میزان تکامل اهداف کلی
  • قدرت اجرای اهداف

روش بررسی این معیارها توسط شرکت گارتنر فاش نمی شود و امتیازات کسب شده در مجموع جایگاه شرکت را در بازار در یکی از ۴ بخش مربع تعیین می کند. این بخش ها عبارتند از :

رهبران: این شرکت‌ها در هر دو زمینه امتیازات بیشتری را کسب کرده اند. این شرکت ها عموما بزرگتر و دارای پختگی در زمینه فعالیت تخصصی خود هستند.

چالش‌گران: این دسته شامل شرکت‌ها یی است که توانایی اجرایی بالایی دارند اما در زمینه تکامل اهداف امتیاز پایین تری نسبت به رهبران کسب کرده اند.

ایده‌پردازان: این شرکت‌ها امتیاز کمتری در زمینه اجرای اهداف بدست آورده اند اما در زمینه تکامل اهداف امتیاز بیشتری دارند. عموما این شرکت‌ها کوچکتر از چالش‌گران هستند.

فرصت‌جویان: این دسته از شرکت‌ها در هر دو زمینه تکامل اهداف و قدرت اجرایی امتیاز کمتری نسبت به دیگران کسب کرده اند و عموما شرکت‌ها ی تازه وارد به بازار هستند.

خلاصه و جمع‌بندی

گارتنر یک شرکت پژوهشی و مشاوره آمریکایی است، که در زمینهٔ ارائهٔ خدمات برون‌سپاری، تحقیق و پژوهش و مشاوره فناوری اطلاعات فعالیت می‌نماید. شرکت گارتنر در سال ۱۹۷۹ توسط گیدئون گارتنر راه‌اندازی شد و در حال حاضر دارای عملیات در ۸۵ کشور جهان می‌باشد. دفتر مرکزی این شرکت در شهر استنفورد، کنتیکت، ایالات متحده آمریکا قرار دارد و سهام آن در بازار بورس نیویورک معامله می‌شود. پژوهشگران مدیریت و فناوری اطلاعات می‌توانند برای تعریف واژگان تخصصی مرتبط با فناوری به این مرکز رفرنس بدهند.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله