ویدیوی آموزش ANP

ویدیوی آموزش ANP : فرایند تحلیل شبکه

فایل ویدیوی آموزش ANP یا فرایند تحلیل شبکه

هدف: آموزش روش فرایند تحلیل شبکه

آموزگار : آرش حبیبی

ناشر : سایت پارس‌مدیر

مدت زمان آموزش : ۳۰ دقیقه

فرمت فایل: ویدیوی MP4 سازگار با موبایل و ویندوز

فرایند تحلیل شبکه چیست؟

واژه ANP مخفف عبارت Analytical Network Process (ANP) به معنی فرایند تحلیل شبکه است. فرایند تحلیل شبکه یا ANP یکی دیگر از سری تکنیک‌های تصمیم‌گیری است که شباهت زیادی به روش فرایند تحلیل سلسله‌مراتبی AHP دارد. هر یک از روش‌ها بر اساس یک سری فرضیات بنا شده شده است. برای نمون اگر معیارها مستقل از هم باشند و مقایسات زوجی امکانپذیر باشد مدل تصمیم‌گیری مناسب مدل AHP است ولی اگر معیارها مستقل نباشند روش ANP بهتر است. برای درک بهتر تکنیک تحلیل شبکه‌ای بهتر است ویدیوی آموزش ANP را به دقت رصد کنید.

تکنیک فرایند تحلیل شبکه یا ANP یکی دیگر از تکنیک‌های تصمیم‌گیری چندمعیاره است که «فرایند تحلیل سلسله‌مراتبی» یا AHP را با جایگزینی «شبکه» بجای «سلسله‌مراتب» بهبود می‌بخشد. فرآیند تحلیل سلسله‌مراتبی که در دهه هفتاد میلادی توسط ساعتی پیشنهاد گردید، یکی از تکنیک‌های معروف تصمیم‌گیری چندمعیاره است که یک مسئله تصمیم‌گیری را به چند سطح مختلف تجزیه می‌کند که مجموع این سطوح تصمیم، تشکیل یک سلسله‌مراتب را می‌دهند. تفسیر تکنیک فرایند تحلیل شبکه چندان پیچیده نیست. کافی است مقاله مقایسه AHP و ANP را مطالعه کنید.

در تکنیک فرایند تحلیل سلسله‌مراتبی AHP و فرایند تحلیل شبکه ANP برای تهیه پرسشنامه از تکنیک مقایسه زوجی استفاده می‌شود. مقایسه زوجی بسیار ساده است و کافی است عناصر موجود دو به دو باهم مقایسه شوند. برای این منظور معمولا مقایسه زوجی براساس طیف ۹ درجه ساعتی انجام می‌شود. اگر دو عنصر هم اهمیت باشند عدد ۱ انتخاب می‌شود. آموزش تهیه پرسشنامه خبره شما را در تهیه پرسشنامه ANP یاری می‌کند.

منبع: حبیبی، آرش؛ آفریدی، صنم. (۱۴۰۱). تصمیم‌گیری چندشاخصه، تهران: انتشارات نارون.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله