پرسشنامه قلدری سازمانی

دانلود پرسشنامه قلدری سازمانی دارای روایی و پایایی و منبع استاندارد

روایی و پایایی : دارد

منبع شناسی: معتبر و استاندارد

تعداد سوالات: ۱۸  گویه با طیف لیکرت پنج درجه

ابعاد: قلدری، قربانی و زد و خورد

تعریف مفهومی پرسشنامه قلدری سازمانی

قلدری شغلی، نوعی خشونت غیرفیزیکی است که ممکن است به‌دلیل خشونت‌ها و سوءاستفاده‌های نهفته در آن، شغل موردعلاقه‌تان را به‌مخاطره بیندازد و شما را دچار آسیب‌های عاطفی کند. یکی از دلایل شایع‌بودن قلدری سازمانی، این است که هنوز غیرقانونی نیست. قلدری سازمانی چهار برابر بیشتر از آزار جنسی و تبعیض نژادی در محل کار شایع است. اغلب، قلدرها را افرادی می‌دانند که برای رسیدن به هدفشان دیگران را کنترل می‌کنند یا می‌ترسانند. این افراد ممکن است بعد از رسیدن به هدفشان همکاری کنند، اما منصف یا صادق نیستند. قلدرها در محل کار، اغلب، افرادی با موقعیت‌های پایین‌تر یا هم‌رتبه با خود را می‌ترسانند یا فریب می‌دهند. آنها ممکن است حتی افراد بالادست خود را هم به‌عنوان‌مثال با تهدید به «استعفا در موقعیتی حساس» بترسانند.

قلدری در محل کار ممکن است دردسرهای زیادی برای کارکنان و سازمان‌ها به‌وجود بیاورد. براساس برخی آمارها و اطلاعات دقیق، قلدری سازمانی سالانه میلیون‌ها دلار به کسب‌وکارها خسارت وارد می‌کند. در مقایسه با منافعی که شخص ممکن است در کوتاه‌مدت به‌دست بیاورد، قلدری سازمانی اثرات منفی بلندمدتی دارد که به‌مراتب از منافع موقت، چشمگیرترند. قلدری سازمانی با اوباشگری شغلی و ناهنجاری سازمانی تفاوت دارد.

تعریف عملیاتی: برای سنجش قلدری سازمانی از ابزار پرسشنامه استفاده شده است. این پرسشنامه از سه سازه اصلی و هیجده گویه تشکیل شده است. برای نمره‌گذاری هر یک از گویه‌ها از طیف لیکرت پنج درجه بهره گرفته شده است. امتیاز و نمره هر یک از سازه‌های اصلی نیز براساس میانگین امتیازات سوالات مربوط به آن سازه تعیین می‌شود. در نهایت می‌توان از نقطه برش نیز برای تفسیر بیشتر استفاده کرد.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله