بانکداری اینترنتی

بانکداری اینترنتی (اینترنت بانکینگ)

منبع: بانکداری اینترنتی نوشته هاجر ایزدیار نشر الکترونیک پارس مدیر

بانکداری اینترنتی به عنوان یکی از مهمترین مدل های بانکداری الکترونیک محسوب می شود. اینترنت بانک در واقع شعبه مجازی و بیست و چهار ساعته یک بانک محسوب می شود که به مشتری امکان می دهد فارغ از قید زمان و مکان اقدام به تراکنش مالی کند. اینترنت بانک تنها شامل صفحات ساده وب نیست که صرفا جهت اطلاع رسانی استفاده می شدند. بانکداری اینترنتی سیستم تراکنش دوجانبه و یک شعبه بانکی در منزل هر مشتری است. با رشد اینترنت در جهان، گسترش خدمات مالی نیز امری بدیهی است.

بانکداری اینترنتی به مشتریان این امکان را می دهد که کلیه تبادلات بانکی خود را بدون استفاده از پول نقد، فقط با یک کلیک بر دکمه ماوس در منزل یا محل کار خود انجام دهند. این امکان دسترسی برای مشتریانی که خواهان تسهیلات هستند و تمایلی به مراجعه به شعب بانک و ایستادن در صف های بانک را ندارند، مزیت مهمی به شمار می آید. بانکداری آن لاین فرصتی را برای بانک ها فراهم می آورد که ارتباط با مشتریان خود را یکپارچه ساخته و گسترش دهند که البته این ارتباط با ارائه خدمات مالی مورد نیاز مشتریان در منازل و محل کار آن ها افزایش می یابد.

اهمیت بانکداری اینترنتی

بانکداری اینترنتی انجام فعالیت ها و داد و ستد های مالی با استفاه از اینترنت از طریق وب سایت بانک می باشد؛ یا به عبارت دیگر، بانکداری اینترنتی، ارائه خدمات بانکداری از طریق کامپیوتر شخصی در منزل و یا محل کار افراد، بدون نیاز به مراجعه به شعب بانک می باشد. لذا موفقیت در بانکداری اینترنتی مستلزم ارائه خدمات مالی متناسب با نیازها، ترجیحات و کیفیت مورد انتظار مشتریان می باشد.

تحقیقی که توسط مؤسسه Pew Internet and American Life Project”” در سال ۲۰۰۲ انجام گرفت، نشان می دهد که تقریباً بیشتر استفاده کنندگان از بانکداری اینترنتی، خانم ها هستند و همچنین کاربران جوان و میانسال اینترنت، بیشترین تمایل را به استفاده از این روش بانکداری دارند؛ امّا بر اساس این تحقیق، بیشترین کاربران بانکداری اینترنتی، بین سنین ۳۰ تا ۴۹ سال هستند و کمترین تعداد کاربران، بالای ۶۵ سال و بقیه بین این دو گروه قرار دارند. البته یکی از دلایل عدم استفاده از بانکداری اینترنتی از جانب برخی از افراد، فقدان آگاهی و نگرانی در خصوص امنیت اطلاعات مالی و صحت معاملات می باشد.

مدل پذیرش بانکداری اینترنتی
 دانلود پرسشنامه مدل بانکداری اینترنتی

تشریح بانکداری اینترنتی

در محیط آن لاین، ارتباط مستقیم و فیزیکی بین خریدار و فروشنده وجود ندارد و این فاصله به این معناست که مشتریان نمی توانند فروشندگان، فضای دفتر کار و یا مغازه را ببینند تا بتوانند درباره قابل اعتماد بودن آن قضاوت کنند. در محیط آن لاین، مشتریان و خرده فروشان به طور موقتی و از نظر فاصله از هم دور هستند، در نتیجه معاملاتی که از طریق آن لاین انجام می شود، معمولاً تبادل کالا و خدمت و پول به طور همزمان انجام نمی گردد.

برای دستیابی به موفقیت، بانک ها می بایست مشتریان فعلی خود را به پذیرش بانکداری اینترنتی ترغیب نموده که این امر باعث صرفه جویی در هزینه های عملیاتی بانک و نیز هزینه معاملات از طریق وب در مقایسه با روش سنتی، می شود.در حوزه بانکداری اینترنتی، توانایی یا شایستگی الکترونیک به معنای اداره کردن وب سایت در زمان انجام فعالیت توسط شخص و ارتباط و تعامل با بانک، خریداران و فروشندگان و ارائه دهندگان خدمت، تعریف می شود. لذا توانایی الکترونیک پیش نیاز لازم در پذیرش تکنولوژی به حساب می آید و میزان توانایی الکترونیک با توجه به توانایی های فردی و نوع فعالیت و تعاملات افراد متفاوت خواهد بود. این توانایی ویژگی چند بعدی است که شامل توانایی های فنی، اجتماعی، تحلیلی و شناختی است که منجر به ایجاد توانایی تعامل( فعل و انفعال) می شود که به انجام فعالیت توسط شخص از طریق اینترنت مربوط می گردد.

جمع بندی بحث بانکداری اینترنتی

یکی از تأثیرات اینترنت بر خدمات مالی، کاهش هزینه است. این کاهش هزینه در نتیجه کاهش جابجایی های فیزیکی و سهولت در فرآیند معاملات، کاهش کاغذ بازی ها و خطاهای انسانی و متعاقباً مشاجرات با مشتریان و غیره می باشد. آنچه مشتریان را به استفاده از بانکداری اینترنتی ترغیب می کند، دسترسی ۲۴ ساعته، سهولت انجام معاملات و انجام خدمات مورد نیاز، اجتناب از ایستادن در صف و ساعات محدود عملیات شعب بانک است. بنابراین بانکداری آن لاین به بانک ها درکاهش هزینه های اداری و عملیاتی و مهمتر از همه، بهبود موقعیت رقابتی آن ها کمک می کند. بنابراین، هدف بانک ها در استفاده از بانکداری اینترنتی، دستیابی به مزیت رقابتی، کارآیی عملیاتی، افزایش سرعت فرآیندهای بانکی و فرصت های بازاریابی است.


پرسشنامه بانکداری اینترنتی

دانلود پرسشنامه بانکداری اینترنتی همراه با روایی و پایایی و ۱۵ گویه طیف لیکرت (ابعاد پرسشنامه در مدل بالا ارائه شده است)

3000 تومان – خرید