بانکداری شرکتی

بانکداری شرکتی (Corporate banking) به جنبه‌ای از عملیات بانکی اشاره دارد که در تعامل با مشتریان شرکت‌ها صورت می‌گیرد. بانک‌های تجاری با اعطای وام به کسب‌وکارها امکان رشد و استخدام را برای آنها فراهم می‌آورند. این مقوله به نوبه خود باعث توسعه و رشد اقتصادی خواهد شد.

این شیوه از بانکداری یک مدل کسب‌وکار و استراتژی کلان و پیچیده و نظام‌مند است. این شیوه تلاش دارد کلیه نیازهای مشتریان شرکتی که نیازهای بانکی بسیار متفاوتی با دیگر بخش‌های مشتریان دارند را با بهره‌گیری از ساختار، مدل‌ها و فرآیندهایی کاملا متفاوت از گذشته، پاسخ دهد. بانکداری شرکتی، با تمرکز بر شناخت مشتریان شرکتی، در تلاش است تا با تکیه بر تمایزهای حاصل از استراتژی‌های مشتری‌محوری، ساختار منعطف، تخصص و تعهد بانکداران مجرب خود و نیز فرآیندها و سیستم‌های منحصر به فرد، در جایگاه یک شریک تجاری معتمد و کارآمد نقش آفرینی کند.

در این شیوه از بانکداری کلیه خدمات مورد نیاز اشخاص حقیقی و حقوقی مانند شرکت‌های کوچک و متوسط و سازمان‌های عمومی ارایه می‌گردد. بانکداری شرکتی تلاشی فراگیر برای تمرکز بر نیازهای مشتریان شرکتی و خلق راه‌حل‌های بانکی و مالی متناسب برای پاسخگویی موثر و دقیق به آنها است. در این روش علاوه بر ارایه خدمات تسهیلات وتعهدات، مدیریت دریافت‌ها و پرداخت‌ها و …، خدماتی مانند مدیریت ریسک، مدیریت نقدینگی، روش‌های تامین مالی و خدمات مشاوره‌ای نیز به مشتریان بانکداری شرکتی ارایه می‌گردد. این نظام بانکی به گونه‌ای است تا تمامی نیازهای مالی و بانکی یک کسب‌وکار فردی یا شرکت توسط مدیر حساب تعیین شده در قالب خدمات و محصولات قابل ارایه به بهترین، سریعترین و دقیق ترین شکل ممکن پاسخ داده شود.

تعریف بانکداری شرکتی

خدمات بانکداری شرکتی به خدماتی گفته می‌­شود که بانک‌ها به منظور پاسخگویی به نیازمندی‌های مشتریان حقوقی، شرکتی و یا مشتریان حقیقی که از خدمات بانک برای کسب­‌وکار خود استفاده می‌‌کنند، ارائه می­‌نمایند. یکی از نیازمندی‌های مشتریان شرکتی اعمال نحوه تقسیم وظایف و سطوح دسترسی در واگذاری امکانات بانکداری مجازی به کارکنان می‌باشد.

معمولاً، بانکداری شرکتی یک دایره تخصصی از یک بانک تجاری است که راهکارهای بانکداری مختلفی را پیشنهاد می‌کند. برخی از این موارد عبارتند از:

 • تامین و مدیریت اعتبار
 • مدیریت دارایی
 • مدیریت وجوه نقد
 • پذیره‌نویسی برای شرکت‌های بزرگ
 • ارائه خدمات به واحدهای تجاری کوچک و متوسط

بانکداری شرکتی یک مدل کسب‌وکار و استراتژی کلان و پیچیده و نظام‌مند است. این رویکرد تلاش دارد کلیه نیازهای مشتریان شرکتی که نیازهای بانکی بسیار متفاوتی با دیگر بخش‌های مشتریان دارند را پاسخ دهد. برای این منظور از ساختار، مدل‌ها و فرآیندهایی کاملا متفاوت از گذشته استفاده می‌شود. بانکداری شرکتی، با تمرکز بر شناخت مشتریان شرکتی، در تلاش است تا با تکیه بر تمایزهای حاصل از استراتژی‌های مشتری مدارانه، ساختار منعطف، تخصص و تعهد بانکداران مجرب خود و نیز فرآیندها و سیستم‌های منحصر به فرد، در جایگاه یک شریک تجاری معتمد و کارآمد نقش آفرینی کند. برای سنجش جنبه‌های مختلف این مقوله می‌توان از پرسشنامه بانکداری شرکتی استفاده کرد.

اهداف و خط‌مشی ها

برنامه‌ریزی و خط‌مشی‌های سازمانی بانکداری شرکتی عبارتند از:

 • پیشتازی و نوآوری در ارایه محصولات و خدمات کامل و متنوع بانکی در حوزه بانکداری شرکتی
 • ارزش آفرینی بیشتر برای مشتریان
 • افزایش سرعت، دقت و کیفیت در ارایه خدمات مورد نیاز مشتریان شرکتی
 • کمک به کسب‌وکارها برای رشد و توسعه از طریق مدیریت منابع مالی
 • بهبود ارتباط‌های کاری سازنده و یادگیرنده
 • فراهم آوردن امکان ارایه خدمات تخصصی و اختصاصی به هر یک از مشتریان شرکتی
 • بهینه سازی ترکیب دارایی‌ها و بدهی‌های مشتریان شرکتی به منظور مدیریت ریسک
 • کمک به کسب‌وکارهای کشور برای کاهش مستمر مطالبات خود
 • انجام مشاوره‌های تخصصی در حوزه‌های بازاریابی، حقوقی، مالیاتی و …

ساختار بانکداری شرکتی

ساختار سازمانی منعطف و تخصصی بانکداری شرکتی بسترها و زیرساخت‌های لازم برای تصمیم‌گیری‌های متناسب، برای پاسخگویی به نیاز مشتریان شرکتی و ارایه خدمات تخصصی را فراهم آورده است. مدیریت امور دفاتر در این شیوه بانکی و بازاریابی با انجام وظایف مربوط به جذب، حفظ و رشد مشتریان شرکتی با اختیارات کامل و با تجهیز دفاتر خود در اقصی نقاط کشور بر آن است تا ارزش افزوده و رضایت حداکثری برای مشتریان به ارمغان آورد.

مدیریت اعتبارات شرکتی از طریق سیستم‌های اعتبارسنجی منحصر به فرد بانک باید خدمات مشتری‌محور ارائه نماید. این رویکرد می‌کوشد تا فرآیند حساس و پویای اعتبارسنجی و اعطای تسهیلات و تعهدات کاملا تخصصی را با سرعت، دقت و کیفیتی بیش از پیش محقق سازد. این دپارتمان در هماهنگی کامل با دفاتر بانکداری شرکتی خدمات مورد نیاز مشتریان را به صورت ویژه و اختصاصی مصوب و از طریق دفاتر و مدیران حساب ارایه می‌نماید.

مدیریت محصولات و خدمات مشاوره یکی دیگر از اجزای هم‌آفرینی ارزش با مشتریان شرکت است که آماده است انواع خدمات مشاوره برای بهبودهای کاری، اصلاح ساختارها و عملکردهای مالی، بر حسب رتبه و اعتبار مشتریان به آنها ارایه نماید. دفاتر بانکداری شرکتی، دپارتمان‌های مستقل کاری زیر نظر مدیریت امور دفاتر  و بازاریابی هستند. آنها به منظور ایجاد ارتباط‌ها و تعاملات سازنده کاری با مشتریان در مناطق جغرافیایی تعیین شده مستقر و به ارایه خدمات تخصصی اشتغال دارند. این دفاتر با همراهی شعب معین مشخص شده تمامی خدمات را بر حسب اولویت و خواست مشتریان از طریق مدیران حساب شرکت بدون نیاز به حضور فیزیکی ارایه می‌نمایند.

خلاصه و جمع‌بندی

یکی از شیوه‌های پذیرفته شده بانکداری در تمامی بانک‌های دنیا، بانکداری شرکتی است. این روش یکی از شیوه‌های بانکداری است که به شدت مورد  توجه بانک‌ها قرار گرفته است. بانک‌های پیشرو به سرعت در حال آماده سازی و تجهیز خود برای بهره‌گیری از قابلیت‌ها و ظرفیت‌های آن  هستند. بانکداری شرکتی یکی از ارکان اصلی استراتژی کلان بانکداری جامع است که با تمرکز بر خلق راه حل‌های بانکی و مالی و در قالب خدمات و محصولات متمایز، خاص و سفارشی شده، به نیازهای مشتریان شرکتی پاسخ می‌دهد.

در این شیوه از بانکداری کلیه خدمات مورد نیاز مشتریان شرکتی با تکیه بر تمایزهای حاصل از استراتژی‌های مشتری مدارانه ارائه می‌شود. فرآیندها و سیستم‌های منحصر به فرد به بهترین، سریعترین و دقیق ترین شکل ممکن پاسخ داده شده است. همچنین راه حل‌های متنوع و اثر بخشی برای کمک به رشد و شکوفایی کسب‌وکار مشتریان در اختیار آنها قرار می‌دهد. از این طریق بانک می‌تواند در جایگاه یک شریک تجاری معتمد و کار آمد نقش‌آفرینی کند. با توجه به شرایط خاص اقتصادی حاکم بر کشور، بانکداری شرکتی می‌تواند با خلق ایده‌های جدید و اثر گذار و تامین نیازهای سریع و بهنگام شرکت‌هایی که برای کشور ارزش افزوده ایجاد می‌کنند. بنابراین این شیوه نقش مهمی در راستای تحقق اهداف اقتصادی و برون رفت از مشکلات اقتصادی جامعه دارد.

3 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله