بازاریابی تبدیلی

بازاریابی تبدیلی (Conversion marketing) در بستر تجارت الکترونیک به فرایند تبدیل کاربر وب‌سایت به مشتری کسب‌وکار گفته می‌شود. این مفهوم ارتباط نزدیکی به مفهوم قیف بازاریابی در بازاریابی دیجیتال دارد. کسب‌وکارها از طریق بازاریابی محتوایی، استفاده از شیوه‌های مختلفی مانند چت آنلاین، پاپ‌آپ‌ها و آفرهای ویژه به کاربرانی که از سایت بازدید می‌کنند کوشش می‌کنند آنها را به یک مشتری تبدیل کنند. استفاده از سازوکارهای بازاریابی محاوره‌ای یکی از روش‌های کاربردی تبدیل یک لید (سرنخ) به یک مشتری نهایی است. با این شیوه بازاریاب‌ها و صاحبان کسب‌وکارها می‌توانند کاربرانی را که صرفاً برای بازدید از سایت وارد شده‌اند را به یک مشتری نهایی تبدیل کنند.

بازاریابی تبدیلی یک مفهوم جدید نیست و مفهومی سنتی است که البته تعریف کاملاً متفاوتی نیز دارد. اگر زمانی شرکتی کالاها و خدماتی که به بازار عرضه کردند با تقاضای منفی روبرو شدند و مردم تمایلی برای خرید و استفاده آنها رو نداشتند و نگرش منفی نسبت به آن کالاها دارند پیشنهاد می‌گردد از بازاریابی تبدیلی استفاده کنند. در بعضی از مواقع ممکنه تقاضا برای محصول مورد نظر کمتر از دوره‌های قبل باشد و در صورت ادامه روند فعلی کالا، شرکت تعدادی از مشتریان خود رو از دست بدهد و با تقاضای متزلزل و تنزلی روبرو خواهد شد، در این زمان توصیه می‌گردد از بازاریابی مجدد (بازاریابی احیائی) در دستور کار خود قرار بدهند. در این مقاله بازاریابی تبدیلی در مفهوم جدید آن تشریح شده است.

بازاریابی تبدیلی و نرخ تبدیل مشتری

نرخ تبدیل یا conversion rate در هر کسب‌وکاری اعم از کسب‌وکارهای سنتی هم وجود دارد. به عنوان مثال مغازه‌ای در فلان خیابان وجود دارد که یک سری افراد در روز وارد آن می‌شوند و از محصولات آن دیدن می‌کنند و بدون خرید کردن از مغازه خارج می‌شوند. یک سری‌ها هم شاید از پشت ویترین فقط محصولات داخل آن مغازه را ببینند و اصلا به داخل مغازه وارد نشوند و با دیدن جزئی محصولات از پشت شیشه از آن مغازه رد شوند. چگونه نرخ تبدیل کاربر به مشتری را افزایش دهیم؟

ظاهر سایت
هر چقدر هم که سایت معروفی داشته باشید باز هم اگر ظاهر سایتتان مورد پسند کاربران نباشد حس خرید در آن‌ها به هیچ وجه ایجاد نمی‌کند.

پشتیبانی
کاربری که وارد سایت شما می‌شود باید بتواند به راحتی با شما تماس بگیرد. روش‌های پشتیبانی و تماس را در سایتتان بهینه کنید. بگذارید کاربران به راحتی با شما در ارتباط باشند.

سخت نگیرید
وب سایت خود را مثل پادگان سربازی درست نکنید و همه چیز را اجباری نکنید.

محبوبیت در گوگل
زمانی که کاربران در گوگل به دنبال محصولی هستند که مورد نیازشان است مسلما ابتدا از سایت هایی که در ابتدای نتایج جست و جو قرار دارند دیدن می‌کنند.

اعتبار و شهرت سایت
اعتبار بالا و مشهور بودن سایت یا برند شما باعث می‌شود کاربران خیلی راحت تر به شما اعتماد کنند و با خیال راحت از شما خرید کنند. معتبر بودن سایت خیلی در افزایش نرخ تبدیل کاربر به مشتری در سایت موثر است.

قیمت محصولات
مسلما هرچه قیمت محصولات شما بیشتر باشد نرخ تبدیل شما کاهش می‌یابد. ااگر قصد فروش محصولات گران قیمت خود را دارید نیاز به اعتبار و به خصوص گذشت زمان دارید.

خلاصه و نتیجه‌گیری

بازاریابی تبدیلی کوششی برای تبدیل کاربران سایت به مشتریان نهایی است. این شیوه به یکی از ابزارهای اصلی تجارت الکترونیک برای حرکت در طول قیف بازاریابی تبدیل شده است. در مفهوم سنتی نیز به فعالیتی در حوزه بازاریابی اطلاق می‌شود که با هدف تغییر ذهنیت، عقیده و موضع مصرف‌کننده نسبت به یک محصول صورت می‌گیرد. این گونه فعالیت‌ها از طریق عرضه با قیمت‌ پایین‌تر و یا با افزایش در حجم برنامه‌های تبلیغاتی و طرح‌های تشویقی انجام‌ می‌گیرند. بازار‌یابی تبدیلی از طریق ایجاد تغییر در این برنامه‌ها به‌منظور افزایش میزان بازار صورت می‌پذیرد. این اصطلاح همچنین به معنای تبدیل مشتریان بالقوه به بالفعل است.

سخن آخر این است که مواردی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد موارد خیلی جزئی بود که در افزایش نرخ تبدیل کاربر به مشتری موثر است. موارد دیگری مثل نام دامنه، سرعت بارگذاری سایت، نوع محصولات، میزان تبلیغات شما در دیگر سایت ها، موضوع کلی سایت و دیگر موارد هستند که در نرخ تبدیل کاربر به مشتری بسیار تاثیر گذار است. سعی کنید مواردی که در این مقاله برای شما عنوان کردم را جدی بگیرید، اگر می‌خواهید در کسب‌وکار اینترنتی خود موفق باشید. نرخ تبدیل کاربر به مشتری خیلی مهم است که متاسفانه بسیاری از مدیران کسب‌وکارهای آنلاین به آن اهمیت نمی دهند. امیدوارم از این مقاله استفاده کافی را برده باشید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله