پاورپوینت آموزش روش تحقیق کیو

عنوان محصول: پاورپوینت آموزش روش تحقیق کیو

تعداد اسلایدها: ۴۰ اسلاید فارسی

فرمت فایل: PPT پاورپویـنت قابل ویرایش

فایل همراه: کتاب فارسی تمام متن روش‌شناسی کیو

منبع: کتاب روش تحقیق کیو

درباره پاورپوینت آموزش روش تحقیق کیو

روش تحقیق کیو Q-methodology یک مطالعه سیستماتیک پیرامون ذهنیت و دیدگاه افراد موردمطالعه می‌باشد. در این روش‌شناسی کوشش می‌شود تا دیدگاه‌های متفاوت افراد پیرامون مقوله مورد بررسی شناسایی  رتبه‌بندی شود. به هین خاطر این روش گاهی مرتب‌سازی کیو Q-sort نیز گفته می‌شود. روش‌شناسی کیو، فنی است که پژوهشگر را قادر می‌سازد تا اولا ادراکات و عقاید فردی را شناسایی و طبقه‌بندی کند. ثانیاّ به دسته‌بندی گروه‌های افراد بر اساس ادراکاتشان بپردازد.

در واقع  با کمک و استفاده از این روش‌شناسی پژوهشگر قادر خواهد بود تا با استفاده از مراحل تعریف شده در آن، نهایتا ذهنیت افراد و الگوهای تفکری آنان را نسبت به موضوعات مختلف آشکار نماید. در پاورپوینت آموزش روش تحقیق کیو کوشش شده است این مسائل تشریح شود. همچنین این آموزش به صورت سریع و کاربردی تهیه شده است. در هر اسلاید یکی از مفاهیم مرتبط با این روش تشریح گردیده است.

معمولاً روش کیو را پیوند بین روش تحقیق کیفی و کمی می­‌دانند زیرا از یک سو، انتخاب مشارکت‌­کنندگان از طریق روش­‌های نمونه­‌گیری احتمالی صورت نمی­‌گیرد بلکه نمونه افراد به طور هدفمند و با اندازه‌‌ای کوچک انتخاب می­‌شود که آن را به روش کیفی نزدیک می‌­سازد و از سوی دیگر، یافته ­ها از طریق تحلیل عاملی و به صورت کاملاً کمی به دست می‌­آیند.

همچنین به دلیل شیوه گردآوری داده­‌ها(مرتب سازی)، عمیق­تر می‌­توان از ذهنیت مشارکت کنندگان آگاه شد. تفاوت اصلی روش کیو با دیگر انواع تحقیق در علوم اجتماعی در این است که در روش­‌شناسی کیو، به جای متغیرها افراد تحلیل می­‌شوند. در این مقاله به تاریخچه، تعاریف، مفاهیم و الگوریتم اجرایی روش تحقیق کیو پرداخته می‌شود. بنابراین پاورپوینت آموزش روش تحقیق کیو را دانلود کنید.

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله