هنری فایول

هنری فایول (۱۸۴۱-۱۹۲۵) مهندس معدن فرانسوی است که با ذکر چهارد اصل مدیریتی، مکتب اصول‌گرایی را در تئوری‌های کلاسیک مدیریت بنیان‌گذاری کرد. فایول مهندس معدن، سرپرست معدن و از نظریه‌پردازان فرانسوی بود. فایول در کنار ماکس وبر و فردریک تیلور از بزرگترین نظریه پردازان کلاسیک تئوری‌های مدیریت هستند. نظریه مدیریت اداری که با عنوان اصول مدیریت فایول نیز شناخته می‌شود از نخستین نظریه‌های علمی مدیریت است. فایول نظریه مدیریت اداری را مستقل از نظریه مدیریت علمی فردریک تیلور و تقریباً همزمان با او ارائه کرد.

فایول یکی از تأثیرگزارترین مدافعان نظریه مدیریت جدید است. به دلیل اینکه پدر هنری فایول از مهندسان سازنده مدخل شاخ طلایی در شهر استانبول بود وی ۶ سال از اوایل عمرش را در این شهر سپری کرد. او به همراه خانواده اش در سال ۱۸۴۷ به کشور فرانسه بازگشت. فایول در شهر سنت اتین در مدرسه معدن این شهر به تحصیل پرداخت. او پس از فارغ‌التحصیل شدن در رشته مهندسی معدن سرپرست معدنی در کشور فرانسه شد. فایول در سال ۱۹۱۶ تجربیات خود را در کتابی با نام مدیریت صنعتی و عمومی منتشر کرد و چندی پس از آن فردریک تیلور نظریه مدیریت علمی را ارائه کرد.

درباره هنری فایول و تفکرات او

هنری فایول (Henri Fayol) مانند بسیاری از صاحب نظران مدیریت در زمان خود یک مهندس بود. فایول مهندس معدنی فرانسوی بود. با این حال به دلیل شغل پدرش او در سال ۱۸۴۱ در استانبول به دنیا آمد و در سال ۱۹۲۵ در پاریس از دنیا رفت. نظریات فایول را باید جدا از دیدگاه‌های صاحب نظران مدیریت علمی (تیلور, ببج, گیلبرث, گانت و …) دانست.  نظریه اداری فایول یکی از نظریات اثرگذار در مدیریت است که هنوز هم کاربردهای بسیاری دارد.

اولین دوره کاری فایول کاملا مهندسی است. او را در این دوره باید مهندس معدن و سپس مدیر خط تولید دانست. در این دوره فایول مقالات فنی در خصوص معدن چاپ کرد که موضوعاتی مانند دلایل بروز آتش سوزی در معادن و روش‌های جلوگیری از آن و شکل‌گیری علم زمین شناسی در بر داشت و اقدام به ارائه تئوری دلتا نمود که از تئوری‌های مهم او در این دوره است. به دلیل این فعالیت ها، آکادمی علمی فرانسه (French Academy of sciences) از او قدردانی کرد.

منبع: کتاب تئوری سازمان دکتری مدیریت

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله