قیف هک رشد

قیف هک رشد (Growth Hacking Funnel) اشاره به ساختاری دارد که برای جذب، فعال‌سازی و نگهداشت افراد برای بهبود سودآوری کسب‌وکارهای نوپا دارد. در این استعاره کوشش بر آن است تا افراد به عنوان مصرف‌کننده به مشتریان دائمی استارتاپ‌ها تبدیل شوند.

وقتی شرکتی محصول یا خدمتی تولید می‌کند در فرآیند فروش آن باید افراد را به سوی هدفی ویژه مانند بازدید، ثبت نام، و پرداخت هدایت کند. اما این افراد، غیرقابل پیشبینی هستند و تمایلات متفاوتی دارند. اگر شرکت می‌خواهد افراد متنوعی را به سمت آنچه خودش میخواهد هدایت کند، باید از قیف استفاده نماید. قیف هک رشد اغلب استعار‌های است که سفر مشتری به سمت خرید محصول یا خدمت را توصیف می‌کند.

بسیاری از استارتاپ‌های تازه‌کار، به دنبال روشی هستند که به کمک آن، در سریع‌ترین زمان ممکن و با پرداخت کم‌ترین هزینه بتوانند جایگاه خود را در صنعتی که در آن مشغول هستند، تثبیت ببخشند و بیشترین بهره‌وری را داشته باشند. قیف هک رشد یکی از بهترین روش‌ها در این زمینه است. برای استفاده از این استراتژی، نیاز به شناخت دقیق قیف هک رشد و مراحل آن وجود دارد که در ادامه این مطلب، با این موارد آشنا خواهید شد.

قیف هک رشد چیست؟

همه ما قیف را می‌شناسیم و با شکل و ساختار آن آشنا هستیم. قیف ابزاری کاربردی است که برای ریختن مواد از یک سطح مقطع بزرگ‌تر به یک سطح مقطع کوچک‌تر استفاده می‌شود. در نتیجه می‌توان گفت از این ابزار برای هدایت چیزی استفاده می‌شود که کنترل آن سخت است. قیف هک رشد از مفاهیم جدید بازاریابی است و در تعریف آن نیز می‌توانیم بگوییم، هدف، هدایت کردن مردم غیرقابل‌ پیش‌بینی به سمتی است که ما می‌خواهیم.

به طور مثال برند شما در حال توسعه یک محصول خاص است و به همین دلیل نیاز به نظر مردم در مسیر توسعه محصول دارد. برای این کار باید به طرق مختلف مانند ثبت‌نام در خبرنامه یا شرکت در نظرسنجی، مردم را به سمت‌وسوی مدنظر خود سوق دهید و به این طریق از آن‌ها برای توسعه محصول کمک بگیرید. ولی مشکل اصلی این است که مردم غیرقابل پیش‌بینی هستند.

برای این که بخواهید مردم همان کاری را انجام دهند که شما به دنبال آن هستید، می‌توانید از قیف هک رشد استفاده کنید و به ذهن کاربر، مسیر دهید. قیف هک رشد یکی از پرکاربردترین ابزارها برای تقسیم استراتژی‌های هک رشد به مراحل مختلف است که این مراحل شامل جذب، فعال‌سازی، حفظ، درآمد و ارجاع است.

در استراتژی هک رشد، هدف تبدیل بازدیدکننده به مشتری و در نهایت کسب درآمد است. هر کسب‌وکاری تا به حال با این قضیه مواجه شده است که بسیاری از افراد فقط از محصولات آن‌ها بازدید کرده و تنها تعداد خاصی از آن‌ها محصولات را خریداری می‌کنند. همیشه تنها بخشی از بازدیدکنندگان، علاقمند به خرید می‌شوند و بخشی از آن‌ها مجددا به خریدار تبدیل می‌شوند. به همین دلیل آن را قیف تشبیه کرده‌اند؛ همیشه در ورودی این قیف تعداد زیادی بازدیدکننده وجود دارد ولی در خروجی آن تعداد کسانی که به مشتری تبدیل شده‌اند کمتر است.

سطوح مختلف قیف هک رشد

قیف هک رشد از سه سطح تشکیل شده است:

  • جذب (Acquisition)
  • فعال‌سازی (Activation)
  • نگهداشت (Retention)
سطوح مختلف قیف هک رشد

سطوح مختلف قیف هک رشد

سطح نخست: جذب بازدیدکننده

اولین هدف قیف هک رشد، جذب بازدیدکننده است. افراد در ابتدا تنها بازدیدکننده محصولات شما هستند و هنوز برای خرید از محصولات تمایلی نشان نداده‌اند. به طور مثال اگر دارای یک فروشگاه آنلاین باشید، افرادی که از سایت یا اپلیکیشن شما بازدید می‌کنند، همان بازدیدکننده‌های سطح اول قیف هک رشد هستند. برای افزایش این بازدیدکننده‌ها سه راه Pull،Push،Product وجود داد که به آن سه پی (۳P) نیز گفته می‌شود.

Pull: بازدیدکننده‌ها را از طریقی به سمت وب‌سایت یا اپلیکیشن فروشگاه آنلاین خود بکشانید. به طور مثال کد تخفیفی را در اختیار افراد قرار دهید و با استفاده از این روش آن‌ها را به سمت فروشگاه آنلاین خود جذب کنید.

Push: بازدیدکننده‌ها را به طریقی به سمت وب‌سایت یا اپلیکیشن فروشگاه آنلاین هل بدهید. به طور مثال فردی در یک وب‌سایت تماشای آنلاین فیلم به دنبال مشاهده یک ویدئو است و در ابتدای ویدئو با تبلیغ کسب‌وکار شما مواجه می‌شود. پس از آن تصمیمش تغییر کرده و به وب‌سایت شما مراجعه می‌کند.

Product: وب‌سایت یا اپلیکیشن فروشگاه آنلاین را به نزد بازدیدکننده‌ها ببرید. در این روش از خود محصول برای جذب کاربر استفاده می‌شود. مثلا برخی از اپلیکیشن‌ها بخشی برای معرفی به دوست دارند و به این طریق با استفاده از خود اپلیکیشن، کاربر جدید را به سمت اپلیکیشن جذب می‌کتند.

سطح دو: فعال‌سازی اعضا

برخی از هکران رشد، تصور می‌کنند که جذب بازدیدکننده آخرین مرحله‌ای است که باید انجام دهند. در صورتی که این مورد تازه ابتدای راه بوده و پس از آن نیاز است این بازدیدکنندگان را به اعضای فعال تبدیل کرد. زمانی که بازدیدکننده، اقدامی چه بزرگ و چه کوچک انجام دهد و موجب به‌وجود‌آمدن رابطه‌ای بین خودش و شما شود، یعنی به یک عضو فعال تبدیل شده است. این اقدام می‌تواند ایجاد یک حساب کاربری، عضویت در خبرنامه یا خرید یک محصول باشد. پس از آن، این افراد دیگر بازدیدکننده نیستند، بلکه جزیی از اعضای شما محسوب می‌شوند.

سطح سه: حفظ کاربران

پس از آن که بازدیدکننده به عضو تبدیل شد، حال زمان آن است که عضو به کاربر تبدیل شود. کاربر آن فردی است که به برند شما وفادار مانده و به طور مرتب از شما خرید می‌کند. در سطح سوم قیف هک رشد، لازم است کاربران حفظ شوند تا برند، مشتریان وفادار خود را از دست ندهد.

برای حفظ کاربر، لازم است که ارتباط خود را با او حفظ کنید. این ارتباط می‌تواند از طریق ارسال ایمیل‌های بازاریابی یا پیامک‌های تبلیغاتی باشد. همچنین می‌توانید انجمنی از مشتریان وفادار خود راه‌اندازی کنید و با ارائه آفرهایی به آن‌ها، مانند تخفیف‌های مخصوص مشتریان VIP، به حفظ کاربران خود کمک کنید.

نرخ تبدیل برای قیف رشد

نرخ تبدیل در قیف هک رشد به شما نشان می‌دهد که تا چه حد در مسیر خود موفق بوده‌اید. در هر مرحله از قیف، نرخ تبدیل به طور جداگانه محاسبه می‌شود، زیرا نرخ تبدیل بازدیدکننده به عضو، با نرخ تبدیل عضو به کاربر متفاوت است. به همین دلیل لازم است نرخ تبدیل هر مرحله به طور اختصاصی محاسبه شود تا مشکلی در تجزیه و بررسی‌های مربوطه به وجود نیاید.

برای نمونه اگر فروشگاه آنلاین شما در طی یک مدت مشخص، ۱۰۰ بازدیدکننده داشته باشد و تنها ۲۰ نفر از آن‌ها، در وب‌سایت شما عضو شوند، نرخ تبدیل برای بازدیدکننده به عضو، ۲۰% خواهد بود. به همین شکل می‌توانید نرخ تبدیل قیف هک رشد را در هر مرحله محاسبه کنید.

مهم‌ترین نکته در این زمینه این است که نرخ تبدیل شما همواره باید بهبود پیدا کند و هر ماه نسبت به ماه قبل، عدد بیشتری را نشان دهد. در صورتی که با چنین چیزی مواجه نشوید، یعنی در مسیر اشتباهی قرار دارید. در طی انجام فرآیند هک رشد ممکن است برخی از استراتژی‌های شما شکست بخورند و به همین دلیل موجب نوسان در نرخ تبدیل شما شوند. چنین مسائلی در این فرآیند طبیعی است ولی باید تلاش خود را بیشتر کنید تا در دوره بعدی نرخ بالاتری را به ثبت رسانید و این بهبود را همواره در مسیر خود داشته باشید.

ممکن است بتوانید یک هکر رشد دیگر که محصولی مشابه شما داشته باشد را پیدا کنید و با در میان گذاشتن آمار به‌دست‌آمده از دو طرف، به درک خوبی از عملکرد خود برسید. لازم به ذکر است که این محصول مشابه، نباید در رقابت با محصول شما باشد.

برخی از شرکت‌ها، نرخ تبدیل قیف هک رشد خود را منتشر می‌کنند. در صورتی که تعداد کافی از این گزارش‌ها در صنعت خود را به دست آورید، می‌توانید عملکرد خود را بر اساس این گزارش‌ها و میانگین‌های اعلام‌شده توسط آن‌ها مقایسه کرده و موفقیت یا شکست خود را بسنجید.

 چارچوب AARRR

دِیو مک‌کِلِر، یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران استارتاپ‌های نوپا در ایالات متحده، ملاک‌های پنجگانه‌ای را معرفی کرد که به اختصار، چارچوب «AARRR» نیز نامیده می‌شود. این ملاک‌های پنجگانه دیو مک‌کلر به شرح زیر هستند.

ملاک جذب (Acquisition)
به تمامی کانال‌های بازاریابی اشاره دارد که از طریق آن‌ها برند و محصولات تولیدی را می‌توان معرفی کرد. این ملاک به شما می‌گوید که بهتر است از چه کانال‌هایی برای جذب مشتریان استفاده کنید.

ملاک فعال‌سازی (Activation)
در این مرحله باید سعی کنید بازدیدکننده‌ها را به سمتی هدایت کنید که هر آن‌چه مطلوب شماست را انجام دهند. این مورد می‌تواند خرید از محصولات، عضویت در خبرنامه وب‌سایت و… باشد.

ملاک حفظ و نگهداری (Retention)
پس از آن که بازدیدکننده‌ها را به اعضای فعال تبدیل کردید، حال باید از راه‌هایی برای حفظ و نگه‌داری آن‌ها استفاده کنید و مشتریان را به مشتری‌های وفادار به برند خود تبدیل کنید. لازم به ذکر است میزان حفظ مشتری باید با معیارهای رایج در صنعتی که در آن مشغول به کار هستید، مورد بررسی قرار گیرد.

ملاک ارجاع (Referral)
این مرحله به آن دسته از مشتریانی تعلق دارد که از محصولات شما راضی بوده‌اند و آن را به دوستان و آشنایان خود معرفی کرده‌اند. میزان تمایل مشتریان برای تبلیغ کردن محصولات شما، مرحله ارجاع است. هر چه در این مرحله بهتر عمل کنید، به کاربران بیشتری که مدافع شما هستند و به نوعی ارزان‌ترین مدیران فروش شما محسوب می‌شوند، دست می‌یابید. لازم به ذکر است که آخرین مرحله تست موفقیت یک محصول، مشتریان وفاداری هستند که دوست دارند محصول شما را تبلیغ کنند.

ملاک درآمد (Revenue)
بعد از اینکه تعداد بازدیدکنندگانی که به مشتری وفادار تبدیل شده‌اند به مقدار قابل توجهی رسید، می‌توان گفت که درآمدزایی رسیده‌اید. چراکه مشتریان وفادار، محصولات و خدمات شما را به سایر دوستان و آشنایان خود معرفی می‌کنند و به نوعی بدون اینکه کار خاصی انجام دهید، افراد جدیدی وارد مراحل اولیه قیف شما خواهند شد.

مقایسه قیف هک رشد و قیف بازاریابی

قیف بازاریابی (marketing funnel) مراحلی از سفر مشتری با شرکت را از لحظه آشنایی تا ادراکات بعد از خرید را تشریح می‌کند. این سفر از مرحله ابتدایی که مشتری با شرکت آشنا می‌شود تا ادراک بعد از خرید را شامل می‌شود. در هر مرحله تعدادی از مصرف‌کنندگان کم می‌شود تا در نهایت مشتریان وفادار باقی می‌مانند. قیف بازاریابی به صورت کلی به عنوان ترکیبی از چهار مرحله پذیرفته شده است: آگاهی، پذیرش، قصد خرید و رضایت.

مقایسه قیف هک رشد و قیف بازاریابی

مقایسه قیف هک رشد و قیف بازاریابی

در بازاریابی بیشتر به مرحله آگاهی بخشی افراد و جذب مشتری توجه می شود ولی در هک رشد به تمامی مراحل توجه می شود و مشتریانی که جذب برند شده اند، با روش های مختلفی به فعال می شوند و در نهایت به مشتری دائمی تبدیل می شوند. با استفاده از پرسشنامه هک رشد می‌توان این ساره را مورد سنجش قرار داد.

جمع‌بندی

قیف هک رشد به کسب‌وکار شما کمک می‌کند که در مسیر رشد و توسعه بمانید. این استراتژی دارای سه سطح جذب بازدیدکننده، فعال‌سازی اعضا و حفظ کاربر است که به کمک آن‌ها می‌توان یک فرد عادی را به مشتری بالقوه و سپس به مشتری وفادار تبدیل کرد و به این طریق کسب‌وکار خود را رونق بخشید. لازم به ذکر است که پیشرفت در این فرآیند به هوش شما نیز بستگی بسیاری دارد و باید با توجه به نوع کسب‌وکار خود، از بهترین روش‌ها برای انجام هر کدام از مراحل استفاده کنید. توجه به این نکته نیز ضروری است که پیدا کردن نرخ تبدیل مطلوب برای قیف رشد، کار دشواری است و به همین دلیل لازم است از نکات گفته شده در این مقاله برای بررسی موفقیت یا شکست در نرخ تبدیل خود بهره ببرید.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله