وفاداری مشتریان

مقاله وفاداری مشتریان

منبع: وفاداری مشتریان نوشته آرش حبیبی ویژه نامه فصلنامه بازاریابی پارس مدیر بهار ۹۷

وفاداری مشتریان یکی از موضوعات کلاسیک ادبیات بازاریابی است که هنوز هم جایگاه ویژه‌ای نزد مدیران کسب‌وکار دارد. یک مشتری وفادار علاوه بر آنکه بارها و بارها جهت خرید محصولات و یا استفاده از خدمات به سازمان مورد علاقه خویش رجوع می‌کند، به عنوان یک عامل مضاعف در زمینه تبلیغ محصولات و خدمات سازمان، از طریق توصیه و سفارش به خویشاوندان، دوستان و یا سایر مردم، نقشی حایز اهمیت در ارتقای میزان سودآوری و بهبود تصویر سازمان در ذهن مشتریان بالقوه ایفا می‌نماید. تعریف و مفهوم وفاداری سازمان و ابعاد مختلف وفاداری مشتریان در ایت مطالعه بررسی شده است.

تعریف وفاداری مشتریان

وفاداری تعهدی قوی برای خرید مجدد یک محصول یا یک خدمت برتر در آینده اطلاق می‌شود، به صورتی که همان برند یا محصول علیرغم تأثیرات و تلاشهای بازاریابی بالقوه رقبا خریداری گردد. وفاداری ایجاد تعهّد در مشتری برای انجام معامله با سازمان خاص و خرید کالاها و خدمات به طور مکرّر است.

وفاداری تعهدی عمیق به خرید دوباره یک محصول یا خدمت برتری داده شده در آینده است که به معنای خرید دوباره از یک برند علیرغم وجود تأثیرات محیطی و اقدامات بازاریابی رقبا برای تغییر رفتار است.

وفاداری به برند را می ‏توان به‏ عنوان میزانی که مشتری نسبت به یک برند نگرش مثبت دارد، میزان‏ پایبندی او به مارک مزبور و قصد ادامه خرید آن در آینده تعریف شود. وفاداری به برند مستقیما متأثر از رضایت یا نارضایتی از مارک که در طول زمان جمع‏آوری شده و نیز متأثر از کیفیت محصول است.

وفاداری زمانی اتفاق می‌افتد که مشتریان احساس کنند سازمان مورد نظر به بهترین وجه ممکن می‌تواند نیازهای مربوطه آنها را برطرف کند به طوری که رقبای سازمان از مجموعه ملاحظات مشتریان خارج شده و به خرید از سازمان به صورت انحصاری اقدام نمایند.

دانلود پرسشنامه تک بعدی وفاداری مشتریان

وفاداری برند : یاکوبی و کینر

یاکوبی و کینر به سال ۱۹۷۳ مطالعه‌ای با عنوان «وفاداری برند در برابر رفتار خرید تکراری» در زمینه ادبیات پژوهش وفاداری مشتریان انجام داده‌اند. آنها با بررسی سه دهه مطالعات انجام شده در زمینه وفاداری مشتریان گزارش داده‌اند که وفاداری مشتری تعاریف متعدد و مبهمی داشته و باید تعریفی جامع و مانع از وفاداری مشتریان ارایه کرد. یاکوبی و کینر معتقدند وفاداری با تکرار خرید مترادف نیست و لزوما تکرار خرید به معنی وفاداری مشتری نیست. آنها وفاداری برند را به وفاداری نگرشی و رفتاری تقسیم می‌کنند.

پرسشنامه وفاداری نگرشی و رفتاری

وفاداری رفتاری : رویکردهای رفتاری نسبت به وفاداری به مارک،رفتار واقعی‏ خرید مصرف کننده راجع به محصول را اندازه‏گیری می‏کند.روش‏ تناسب خریدها پرکاربردی‏ترین سنجه وفاداری به مارک است.در این رویکرد تمامی مارک‏های خریداری شده یک مقوله کالای خاص‏ برای هر مصرف کننده تعیین شده و نسبت خریدهای مربوط به هر مارک شناسایی می‏گردد.

وفاداری نگرشی : مشکلات مواجه شده در رویکرهای رفتاری وفاداری به مارک‏ نشان می‏دهند که چرا تمایز بین وفاداری به مارک و رفتار خرید تکراری اهمیت دارد.رفتار خرید تکراری بدین معناست که‏ مصرف کننده صرفا پیاپی در حال خرید محصول،بدون احساسی‏ خاص نسبت به آن است.در مقابل،مفهوم وفاداری نگرشی بر این‏ تاکید دارد که مصرف کننده دارای رجحان واقعی نسبت به مارک‏ می‏باشد.

وفاداری نگرشی و رفتاری

وفاداری نگرشی و رفتاری

چارچوب وفاداری : دیک و باسو

مطالعه زیربنایی دیگر در در زمینه وفاداری مشتری به مطالعه دیک و باسو به سال ۱۹۹۴ برمی‌گردد. آنها در مقاله‌ای با عنوان «وفاداری مشتریان: ارایه چارچوب مفهومی مسنجم» مطالعات در زمینه وفاداری مشتری را نظم بخشیدند.

با عنایت به این موضوع که واژه وفاداری مفهوم چندان روشنی نبوده، و از سویی دیگر هر دوی رویکردهای نگرشی و رفتاری نیز نظریه‌های قابل توجه و شایسته هستند، در مدل دیک و باسو هر دو رویکرد نگرشی و رفتاری تا حدودی هم جهت شده‌اند. در مدل وفاداری دیک و باسو «نگرش نسبی» را در محور عمودی نشان می‌دهد که توسط دو شاخص بالا و پایین به دو قسمت تفکیک شده است در محور افقی نیز «حمایت‌های مکرر» به دو قسمت کم و زیاد تقسیم شده‌اند. بنابراین بر اساس این ماتریس، ۴ موقعیت وفاداری تعریف میگردد:

  • وفاداری
  • وفاداری پنهان
  • وفاداری کاذب
  • عدم وفاداری
چارچوب وفاداری دیک و باسو

چارچوب وفاداری دیک و باسو

رابطه وفاداری و رضایت : ریچارد الیور

ریچارد الیور یکی از سرشناس‌ترین افراد در حوزه وفاداری مشتریان است. الیور به سال ۱۹۹۹ در مقاله‌ای با عنوان «وفاداری مشتری کجاست؟» به ارایه مدلی جدید در زمینه وفاداری مشتریان پرداخته است. الیور تعریف یاکوبی و کینر (۱۹۷۳) و دیک و باسو (۱۹۹۴) را به نقد کشیده است و کوشش کرده است تا تعریف جدیدتری از وفاداری مشتری ارایه نماید. عمده‌ترین تاکید الیور بر تفاوت رضایت و وفاداری است. بطوریکه او معتقد است یک مشتری وفاداری حتما رضایت دارد اما رضایت لزوماً موجب وفاداری نمی‌شود.

رابطه وفاداری و رضایت

رابطه وفاداری و رضایت

دانلود پرسشنامه وفاداری اولیور

جوامع علمی و عملی براین نکته وقوف دارند که وفاداری مصرف کننده و رضایت به طور جدایی ناپذیری به هم مرتبط بوده و البته این رابطه نامتقارن است. اگر چه مصرف کنندگان وفادار به طور معمول راضی‌تر می‌باشند اما رضایت به معنای وفاداری نیست. تا پیش از این رضایت همیشه محور اصلی بازاریابی بوده و تلاش برای همسوسازی استراتژی بازاریابی با هدف به حداکثر رساندن رضایت مشتری به صورت جدی توسط ارایه دهندگان محصول و خدمات دنبال می‌شد. با این حال نقصانی در پژوهشات پیرامون رضایت به نظر می‌رسد و نیازمند جایگزینی رضایت با پارادایم وفاداری است.

ادبیات پژوهش مدیریت برند

فصل دو مدیریت برند شامل ارزش ویژه برند، شخصیت برند، هویت برند، وفاداری برند و … به صورت فایل ورد همراه با منابع فارسی و لاتین

10000 تومان – خرید