پرسشنامه استراتژی‌های عمومی پورتر

دانلود پرسشنامه استراتژی‌های عمومی پورتر دارای روایی، پایایی و منبع استاندارد

روایی و پایایی: دارد

منبع استاندارد: دارد

منبع: اقتباس از مایکل پورتر

تعداد سوالات: ۲۲ گویه با طیف لیکرت ۵ درجه

ابعاد: استراتژی تمایز، استراتژی رهبری هزینه، استراتژی تمرکز، عملکرد مالی و عملکرد غیرمالی

تعریف مفهومی دانلود پرسشنامه استراتژی‌های عمومی پورتر

رهبری هزینه: رهبری هزینه‌ها شرکت اقدام به تولید و عرضه محصولات استاندارد می‌کند که بهای تمام شده هر واحد برای مشتری ( کسی که نسبت به قیمت حساسیت دارد ) کاهش می‌یابد.

استراتژی تمایز: مقصود از استراتژی متمایز ساختن محصول این است که محصولات و خدماتی عرضه شود که در صنعت مورد نظر به عنوان محصول یا خدمتی منحصر به فرد تلقی شوند و به مشتریانی عرضه شود که نسبت به قیمت حساسیت چندان زیادی نشان نمی دهند.

استراتژی تمرکز: مقصود از متمرکز کردن توجه بر محصولات و خدمات خاص این است که نیازهای گروههای کوچکی از مصرف‌کنندگان تامین شود.

استراتژی‌های عمومی پورتر سه راهبرد تمایز، رهبری هزینه و تمرکز می‌باشند که شرکت‌ها برای کسب مزیت رقابتی در بازار هدف استفاده می‌کنند. به زعم مایکل پورتر در کل سه (چهار) دسته استراتژی شامل تمرکز، تمایز و رهبری هزینه وجود دارد. همه شرکت‌ها یکی از این استراتژی‌ها را استفاده می‌کنند مگر شرکت‌هایی که استراتژی بازاریابی مشخصی ندارند. اینگونه شرکت‌ها همان گروه منفعلین در دسته‌بندی ارائه شده در استراتژی بازاریابی ایلز و اسنو می‌باشند.

استراتژی‌های عمومی پورتر Porter’s generic strategies با عنوان استراتژی‌های ژنریک نیز در ایران شناخته می‌شوند.  تحولات زیادی در عصر اخیر رخ داده است که محیط کسب وکار را دگرگون ساخته است. فرایند جهانی شدن، به وجود آمدن سازمان‌ تجارت جهانی و یکپارچگی بازارهای جهانی، پیشرفت‌های سریع و بنیادین تکنولوژیک، فناوری اطلاعات، افزایش تغییرات سریع در الگوهای مصرف و تقاضا، تبیین کنترل‌های آلودگی محیط زیست و حفظ منابع انرژی، کمبود منابع و هزینه‌های بالای آنها از این دسته هستند.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله