پرسشنامه بازاریابی سببی

بازاریابی سببی چیست؟

بازاریابی سببی Cause marketing یک روش بازاریابی برای شرکت‌های تجاری است که به دنبال بهبود سودآوری شرکت از طریق مسئولیت اجتماعی سازمانی می‌باشد. بازاریابی حمایتی که تحت عنوان بازاریابی خیریه ای یا بازاریابی سببی نیز شناخته شده است یکی از روش‌های مشابه با بازاریابی اجتماعی است. این روش توسط یک کسب و کار یا سازمان انتفاعی با همکاری یک موسسه خیریه یا سازمان غیرانتفاعی، در قالب منافع متقابل، با هدف کمک مالی به جامعه یا به نوعی ایفای مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها در جامعه صورت می‌گیرد. این روش بازاریابی، یک ابزار قدرتمند است که قدرت نفوذ و اثرگذاری هر دو سازمان انتفاعی و غیر انتفاعی در جامعه را بالا می‌برد.

شرکت‌ها می‌توانند باهدف کسب مزیت رقابتی پایدار از بازاریابی سببی بهره ببرند. مسئولیت اجتماعی بهتر یا مزایای اقتصادی و بازرگانی بهتر به دلیل ارتباطات حاصل از این رویکرد یا دستیابی به هر دو این موارد می‌تواند از فعالیت‌های بازاریابی سببی حاصل شود. در حقیقت اگر یک سازمان از یک دلیل حمایت کند، درمجموع از این طریق قادر به افزایش ارزش برند خود از طریق شناساندن خود به دیگران است. ازاین‌رو یک بازاریاب باید به‌خوبی متوجه شده و درک کند که بازاریابی سببی چه مزایایی برای سازمان داشته و حتی پیش از اجرای کامل آن، چه مزایا و منافعی را برای سهامداران شرکت و سازمان حتی قبل از اجرای کامل آن به ارمغان می‌آورد.

تعریف بازاریابی سببی

بازاریابی سببی به مجموعه ی گسترده ای از فعالیت های تبلیغاتی گفته می شود که نشان دهنده وفاداری و احترام یک شرکت به فعالیت های ارزشمند یک گروه است. نتیجه این کار توسعه تجارت شرکت و همچنین ایجاد حس و نظر مثبت اجتماعی نسبت به آن است. بازاریابی سببی باعث می شود که مردم به خوبی سازمان و هدف هایش را درک کنند ولی عملا نباید انتظار سودآوری مستقیم از آن داشت. زمانی که مخاطبان یا سرمایه گذاران یک سازمان متوجه بشوند که سازمان شان به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از یک گروه خیریه حمایت می کند، آن سازمان را در رده‌ی همان گروه قرار خواهند داد. این روش به مردم نشان می دهد که یک سازمان خاص چگونه می تواند با فعالیت های خود به یک گروه خیریه کمک کند.

بازاریابی سببی یا علت محور رویکردی به بازاریابی است که در صورت اجرا در یک سازمان یا مجموعه از یک دلیل حمایت کرده یا به‌صورت عمومی خودش را مرتبط با یک دلیل می‌شناسد. درواقع می‌توان گفت یک مرز بسیار باریک بین مسئولیت اجتماعی سازمانی و بازاریابی سببی وجود دارد.   هرچند بازاریابی سببی موضوع بسیار تاثیرگذاری است و ممکن است منجر به موفقیت های بسیاری شود ولی روی دیگر سکه نیز وجود دارد و ممکن است یک برند محکوم به سواستفاده از بنیادهای خیریه شود. از همین رو راه اندازی یک کمپین در این حوزه مانند چاقوی دو لبه است و در پیاده سازی آن باید بسیار احتیاط کرد

بازاریابی سببی و مسئولیت اجتماعی سازمان

مسئولیت اجتماعی سازمانی مربوط به زمانی است که شرکت سعی در باز پس دادن چیزی به جامعه دارد که از آن گرفته و به نفع خود بهره برده است، درحالی‌که بازاریابی سببی مربوط به زمانی است که شرکت نقدینگی و زمان را به‌منظور یک هدف یا رویداد خاص در جامعه صرف می‌کند. خیلی وقت‌ها این شرکت‌ها درنهایت اقدام به حمایت از یک سازمان مردن نهاد یا NGO می‌کنند که برای دست یافتن به یک دلیل یا هدف فعالیت می‌کنند. این رویکرد به‌منظور بهبود تصویر ذهنی از برند و مثبت نشان دادن سازمان در جامعه و اذهان دیگران مورداستفاده قرار می‌گیرد.

بازاریابی سببی به شکلی سنتی در فرهنگ ایرانی از قدیم وجود داشته است. حمایت برخی بازاریان از افراد بی بضاعت که ریشه های مذهبی نیز داشته است، هم اکنون نیز منجر به افزایش اعتماد و اعتبار وی و در نهایت فروش بیشترش می شود. با این وجود برخورد با این روش به شکل حرفه ای یکی از پدیده‌های نسبتا نوظهور در عرصه بازاریابی است و برای اولین بار در سال ۱۹۷۹ یک شرکت کلوچه سازی آمریکایی با حمایت از یک بنیاد خیریه سوادآموزی آن را انجام داده است. بسیاری از افراد از برندی که انتخاب کرده اند انتظار تعامل و انگیزش دارند. بازاریابی سببی روش بسیار مناسبی برای این کار است. بازاریابی سببی اطلاع کلی راجع به کسب و کار را افزایش می دهد، مشتریان بالقوه ایجاد می کند، یک مزیت رقابتی است و تصویر برند را بهبود می بخشد.

نتیجه‌گیری

بازاریابی سببی برای شرکت‌هایی که مستقیما با مصرف‌کننده در ارتباطند بسیار مناسب است. به خصوص، شرکت‌هایی که محصولات و تولیدات خود را به صورت فیزیکی در بازار ارائه می‌کنند و در ویترین‌ها به نمایش می‌گذارند و برای خریدهای عمده برنامه‌ دارند میتوانند از بازاریابی سببی بهره مند شوند. گاهی اوقات فروشگاه‌ها، خود را با یک موسسه خیریه هماهنگ می‌کنند تا سود به‌دست آورند. برای مثال شرکت اسباب‌بازی جعبه‌هایی برای مشترکینی که می‌خواهند اسباب‌بازی به کودکان محتاج اهدا کنند در نظر گرفته است. یک کمپین بازاریابی اصیل و درست حسابی می‌تواند از بهترین و سودآورترین کمپین‌ها هم برای شرکت‌ها و هم برای موسسات خیریه باشد. یک ارگان غیرانتفاعی می‌تواند باعث ایجاد پشتوانه‌ی مالی خوب، دیده شدن در بازار و ایجاد اعتماد با تطبیق دادن خود با یک برند مطرح شود، در حالی که شرکت‌ها افزایش وفاداری به برندشان، بالا رفتن روحیه‌ی کاری و افزایش فروش را برای یک کمپین مفید می‌بینند.

در یک مطالعه‌ جهانی، ۹۱٪ مصرف‌کنندگان گفتند که در صورت قرار گرفتن در جایگاه مقایسه بین دو برند با قیمت و کیفیت مشابه، احتمال روی آوردنشان به برندی که از حرکت‌های مثبت اجتماعی حمایت می‌کند، بیش‌تر است. ۹۲٪ اظهار داشتند که اگر در شرایطش قرار بگیرند از خرید محصولی با یک مزیت اجتماعی یا محیط‌زیستی استقبال می‌کنند و ۶۷٪ گفتند که در یک سال گذشته همین کار را انجام داده‌اند. واقعیت این است که بازاریابی سببی را نباید فقط به شکل فرصتی برای تبدیل جهان به جای بهتری برای زندگی تصور کرد. این نوع بازاریابی برای رسیدن به اهداف واقعی کسب‌و‌کار بسیار تاثیرگذار است. بازاریابی سببی یا بازاریابی به‌واسطه، به دو شکل بازاریابی مرتبط برمی‌گردد که البته تا حدی با هم تفاوت دارند.