زبان تخصصی مدیریت

عنوان: کتاب واژگان زبان تخصصی مدیریت

فرمت فایل: پی دی اف PDF

تعداد صفحات: ۳۰ صفحه

تعداد واژگان: ۹۳۰ واژه تخصصی با ترجمه فارسی

سال نشر: ۱۳۹۸

منبع: انتشارات یونسی

دانلود کتاب زبان تخصصی مدیریت

درباره کتاب زبان تخصصی مدیریت

کتاب‌ها و منابع بسیاری در زمینه زبان تخصصی مدیریت نگاشته شده است که هر یک به نوبهی خود کتب مناسبی هستند و مطالب مفیدی را ارائه داده اند. درحقیقت مؤلفان هر یک از این کتاب ها، از زاویه‌ای به زبان تخصصی نگریسته اند و در پاسخ به ادراک خویش از نیاز دانشجویان، اقدام به تألیف کتاب زبان تخصصی مدیریت کرده اند. با وجود این، میانگین نمره‌های پایان ترم و درصدهای قبولی پایین کنکور، گواه این مسئله است که سطح زبان تخصصی دانشجویان در وضعیت مطلوبی قرار ندارد. از سویی می‌دانیم که منابع فارسی این رشته معدود بوده و منابع اصلی بیشتر به زبان انگلیسی منتشر شده اند. در همین راستا پیشنهاد می‌شود کتاب زبان تخصصی مدیریت بازاریابی را مطالعه کنید.

شبکه‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی تخصصی هر رشته ای، ارائه دهنده ی جدیدترین مطالب مرتبط با رشتهی تخصصی است و اگر کسی توانایی استفاده از این پایگاه‌ها را که به طور عمده انگلیسی هستند نداشته باشد، درعمل از صحنه ی رقابت علمی بازمی ماند؛ زیرا این رقابت نیازمند آگاهی از مطالب روز و آخرین تحولات است. علاوه بر این، ضریب بالای زبان تخصصی در آزمونهای مختلف، اهمیت یادگیری و تسلط بر آن را برای موفقیت در این آزمون‌ها دوچندان می‌کند. همچنین برخی منابع معرفی شده در دوران تحصیلات تکمیلی برای دروس مختلف به زبان اصلی است و تسلط بر زبان، پیش نیاز موفقیت در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا است.

بررسی وضعیت موجود زبان تخصصی مدیریت

هدف از انجام این پژوهش بررسی وضعیت موجود منابع زبان تخصصی مدیریت، روش‎های متداول تدریس، مشخص‎کردن نواقص آنها و ارائه‎ی راهکارهایی در جهت بهبود سطح یادگیری زبان دانشجویان است. این پژوهش از دید هدف، کاربردی و از نظر روش گردآوری داده‎ها، میدانی ـ تحلیلی است. در مرحله­ی جمع‎آوری و تنظیم ادبیات پژوهش و مبانی نظری، از روش کتابخانه‎ای و در بخش میدانی از روش مشاهده، مصاحبه و پرسش‎نامه برای جمع­آوری اطلاعات استفاده شده است. با توجه به اهمیت زبان تخصصی در رشته­ی مدیریت و انگلیسی بودن منابع اصلی این رشته، ارتقای سطح یادگیری زبان دانشجویان، اهمیت به­سزایی در موفقیت و پیشرفت شغلی و علمی آنها ایفا می‎کند.

اهمیت دانستن زبان بر کسی پوشیده نیست، همگان می‌دانند که تسلط بر زبان انگلیسی از پیشنیازهای موفقیت علمی و شغلی است. این موضوع بهخصوص در دانشگاه‌ها جدیتر می‌شود. با توجه به لاتین بودن منابع درسی و لزوم استفاده از شبکههای اطلاعاتی و اینترنت اهمیت حیاتی پیدا می‌کند. چنان که شاهد هستیم بهترین جایگاه یادگیری زبان تخصصی هر رشته، دانشگاه و منابع ارائهشده برای این درس است که اگر به‌صورت مناسب و علمی برنامهر‌یزی شود، نقش به‌سزایی را در ارتقای سطح یادگیری و تسلط دانشجویان بر زبان تخصصی ایفا می‌کند.

آمادگی آزمون زبان کارشناسی ارشد مدیریت

آزمون زبان کارشناسی ارشد مدیریت در ۳ بخش لغات عمومی (General words)، ساختار شناسی (structure) و خواندن (Reading) ارائه می‌شود. منابع مختلفی در این زمینه وجود دارد که براساس تجربه مطالعه کتاب‌های زیر می‌تواند مفید واقع گردد. البته کسب مهارت در زبان انگلیسی به سرعت و سادگی محقق نمی‌شود. این کار نیازمند پشتکار و جدیت است. در یک باره زمانی شش ماهه با مطالعه منابع زیر می‌توانید توان خود را بهبود دهید.

قسمت اول آزمون زبان در دوره کارشناسی مدیریت (General words) : این قسمت دربردارنده ۱۰ عدد سوال لغات عمومی می‌باشد که از کتاب ۵۰۴ واژه می‌باشند. داوطلبین می‌توانند با مطالعه این کتاب به سوالات این بخش پاسخ دهند.

نکته : مطالعه بخش آخر کتاب الزامی می‌باشد. با توجه به اینکه بیشتر سوالات از این بخش می‌آید. برای تست زنی در این بخش کتاب کنکنور زبان تخصصی شهاب اناری توصیه می‌گردد.

قسمت دوم زبان کارشناسی ارشد مدیریت (structure): برای قسمت دوم که دربرداره ۵ سوال از بخش ساختار شناسی است. می‌توانید با مطالعه کتب زیر به سوالات این بخش پاسخ دهید.

Essential Grammar Practice for High Score on the TOEFL (TOEFL Grammar)
Essential Structure Practice for High Score on the TOEFL (TOEFL Structure)

قسمت سوم زبان کارشناسی ارشد مدیریت ( Reading):که معمولا حاوی ۱۵ سوال از زبان تخصصی مدیریت و درقالب ۳ تا ( Reading) می‌باشد. می‌توانید برای داشتن امتیازی عالی در این بخش از کتب پیام نور استفاده نمایید.

منابع تقویت زبان انگلیسی

برای موفقیت در آزمون زبان مدیریت باید دایره لغات گسترده و تسلط بر گرامر زبان انگلیسی داشته باشید.

منابع بهبود دایره لغات

منابع گرامر زبان انگلیسی

جزوه کاملی از متن و ترجمه این متون همراه با لغات تخصصی آن در پایگاه پارس مدیر تدوین گردیده است. این کتاب روی سایت برای متقاضیان بارگذاری شده است. با مطالعه منابع گوناگون می‌توانید آمادگی بالایی جهت موفقیت در آزمون زبان کارشناسی ارشد کسب کنید. دقت کنید باید دایره لغات عمومی و تخصصی را تا حد ممکن افزایش دهید. همچنین اصول گرامر زبان انگلیسی را به شدت در دستور کار قرار داده و با گرامر به خوبی آشنا شوید. تست‌های دوره قبل را مطالعه کنید و مهارت خود را ارزیابی نمایید. تنها در سایه تلاش و پشتکار است که موفقیت بدست خواهد آمد.

خلاصه و جمع‌بندی

زبان تخصصی مدیریت یک کتاب تخصصی زبان انگلیسی است که ویژه دانشجویان مدیریت در گرایش‌های مختلف تهیه شده است. منابع درسی تدوین شده در مقطع کارشناسی و شیوه تدریس در این دوره، نقش حیاتی را در موفقیت شغلی و تحصیلی ایفا می‌کند. این امر لزوم توجه بیش از پیش را به منابع این دوره با توجه به اهمیت آن در موفقیت یا عدم موفقیت دانشجویان آشکار می‌کند. با بررسی‌های انجام شده در زمینه وضعیت کتاب‌ها و منابع موجود و نتایج به‌دست آمده از نظرخواهی‌های دانشجویان، اطلاعات حاصل از پرسشنامه، سابقه تدریس و مشاهده‌های انجام شده از روش‌های معمول تدریس زبان، مشخص شد که منابع موجود پاسخ گوی نیازهای دانشجویان نیست.

از سوی دیگر با توجه به فراگیر شدن یادگیری زبان از دوران ابتدایی و توجه همگانی به آن، بسیاری از دانشجویان تسلط به نسبت کاملی بر زبان دارند. مطالعه کتاب عمومی زبان انگلیسی به تنهایی کافی نیست. بسیاری دانشجویان علی‌رغم آشنایی نسبی با زبان انگلیسی، درک مفاهیم تخصصی و متون مدیریتی با مشکل مواجه اند. بنابراین آشنایی دانشجویان با زبان نیز به تنهایی نمی‌ تواند زمینه ساز موفقیت آنها در زبان تخصصی مدیریت باشد. بلکه منابع درسی به‌روز و ممتاز ارائه شده در دوره کارشناسی و تدریس آن به شیوه‌ای مناسب، سبب موفقیت دانشجویان می‌شود. مقطع کارشناسی نخستین دوره تحصیلات تخصصی دانشجویان است. بنابراین بستر و زمان بسیار مناسبی برای آموزش مفاهیم تخصصی رشته مدیریت به زبان اصلی است.

منبع

مقاله بررسی وضعیت موجود منابع درسی زبان تخصصی مدیریت نوشته سحر نجفی و محمد تنعمی

راهنمای زبان کارشناسی ارشد مدیریت نوشته نسیم حسین‌زاده نصرتی

راهنمای زبان تخصصی مدیریت نوشته فروغ عسکری، معصومه محمدی و مریم احمدی‌فرد

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله