پایگاه علمی-پژوهشی پارس مدیر
تحلیل آماری پروژه‌های مدیریت و مهندسی صنایع

تحلیل آماری مدیریت تحلیل GIS پایان نامه مدیریت
ارسال پیام
کانال تلگرام پارسمدیر
تحلیل سلسله مراتبی AHP

مجموعه مقاله آموزش کامل فرایند تحلیل سلسله مراتبی روش AHP

۱- آموزش کامل فرایند تحلیل سلسله مراتبی به روش AHP : بخش اول

واژه AHP مخفف عبارت Analytical Hierarchy process به معنی فرایند تحلیل سلسله مراتبی است. فرایند تحلیل سلسله مراتبی یا AHP یکی از کارآمد ترین تکنیک های تصمیم گیری که اولین بار توسط توماس ال ساعتی در 1980 مطرح شد . AHP بر اساس مقایسه های زوجی بنا نهاده شده و امکان بررسی سناریوهای مختلف را به مدیران می دهد. چند مقاله معتبر جهت آموزش AHP ارائه شده است.

آموزش کامل AHP با ذکر یک طرح مفهومی


۲- AHP تکنیکی نوین برای تصمیم گیری

با توجه به محدودیت عقلائی که هر انسان به تنهائی دچار آن است، شاید تشریک مساعی گروهی تنها راه دستیابی به یک تصمیم‌گیری منطقی، منظم، جامع و کامل باشد. فرایند تحلیل سلسله‌مراتبی یا AHP یکی از معروفترین فنون تصمیم‌گیری چندمعیاره است که اولین بار توسط توماس ال ساعتی عراقی الاصل در دهه 1970 ابداع گردید. این روش هنگامیکه تصمیم‌گیری با چند گزینه رقیب و معیار تصمیم‌گیری روبرو است می‌تواند استفاده گردد.‌

دانلود مقاله دانلود متن کامل مقاله : پسورد در انتهای صفحه


۳- نگرشی نو به تعیین ضریب اهمیت سوالات پرسشنامه با استفاده از تکنیک AHP

این مقاله به بررسی ضرایب اهمیت سوالات مختلف یک پرسشنامه پرداخته است. در پرسشنامه‌ها که یکی از مهمترین ابزارهای گردآوری اطلاعات است معمولا پرسش‌ها مختلف دارای ضرائب یکسان هستند ولی واقعیت نشان می‌دهد بعضی از سوالات از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و وزن بیشتری باید داشته باشند. از تکنیک  های مختلفی مانند آنتروپی یا بردار ویژه می‌توان استفاده کرد. در این مقاله با استفاده از تکنیک AHP و یک مدل OR ضریب اهمیت سوالات پرسشنامه بدست آمده است.

دانلود مقاله دانلود متن کامل مقاله : پسورد در انتهای صفحه


۴- کاربرد فرآیند تحلیل سلسله مراتبی در برنامه ریزی شهری و منطقه‌ای

فرآیند تحلیل سلسله مراتبی (AHP)‎ روشی است منعطف،‏ قوی و ساده که برای تصمیم گیری در شرایطی که معیارهای تصمیم گیری متضاد انتخاب بین گزینه ها را با مشکل مواجه می سازد،‏ مورد استفاده قرار می گیرد. این روش ارزیابی چند معیاری،‏ ابتدا در سال 1980 به وسیله توماس ال ساعتی پیشنهاد گردید و تاکنون کاربردهای متعددی در علوم مختلف داشته است. در این مقاله،‏ کاربرد مشخصی از این روش در برنامه ریزی شهری و منطقه ای،‏ یعنی در انتخاب مکان مناسب برای اسکان مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج به دست آمده نشان می دهد که روش فرآیند تحلیل سلسله مراتبی با توجه به سادگی،‏ انعطاف پذیری،‏ به کارگیری معیارهای کیفی و کمی به طور همزمان و نیز قابلیت بررسی سازگاری در قضاوت ها می تواند در بررسی موضوعات مربوط به برنامه ریزی شهری و منطقه ای کاربرد مطلوبی داشته باشد.

دانلود مقاله دانلود متن کامل مقاله : پسورد در انتهای صفحه


۵- مدل تعدیل شده AHP برای نظر سنجی و تصمیم گیریهای گروهی

به ندرت اتفاق می افتد که یک مسأله دنیای واقعی با مدل مورد نظر تطبیق کامل داشته باشد. لذا در بکارگیری یک مدل برای حل مسأله بخصوص،‏ استفاده از یکی از دو راه کار زیر با ترکیبی از آنها اجتناب ناپذیر است: الف – تعدیل مدل جهت سازگاری با مسأله و ب – تعدیل مسأله جهت تطبیق با مدل مورد نظر. طبیعی است که استفاده از هر کدام از روش های بالا و یا ترکیبی از آنها بستگی به عوامل متعددی از قبیل: ماهیت و سنخ مسأله تحت مطالعه ،‏ ساختار مدل مورد نظر،‏ میزان دقت مورد انتظار از نتایج حاصله،‏ حفظ نظام منطقی و پیش فرض های مستتر در مدل و مسءله،‏ میزان تأثیر در نتایج نهایی ناشی از تغییر در مدل و یا شرایط مسأله و اهمیت آن،‏ قضاوت مدل سازو ... دارد.

دانلود مقاله دانلود متن کامل مقاله: پسورد در انتهای صفحه


۶- اسلایدهای آموزشی

مجموعه ۸۲ اسلاید آموزشی آشنایی با فرآیند تحلیل سلسله مراتبی (AHP) و کاربرد آن در نرم افزار Expert Choice توسط مهندس مهرداد باغبانی ، دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت صنعتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد

دانلود رایگان مجموعه اسلایدهای آموزش AHP

رمز مقالات AHP آموزش : parsmodir.com


تکنیک AHP و ANP

تحلیل فازی پارس مدیر

مجموعه مقاله آموزشی فرایند تحلیل سلسله مراتبی مدل AHP

آموزش کامل فرایند تحلیل سلسله مراتبی مدل AHP با ارائه مدل تصویری

آموزش استفاده از AHP و ANP در تصمیم‌گیری گروهی + طراحی پرسشنامه خبره

مقایسه کامل مدل تحلیل AHP و ANP و مروری کوتاه بر تفاوت AHP و ANP

آموزش کامل مدل تحلیل شبکه ANP با ارائه مدل تصویری

آموزش کامل مدل تحلیل شبکه ANP (مقاله آموزشی پایه)

فرایند تحلیل سلسله مراتبی فازی

درباره پارس‌مدیر

درباره پارس‌مدیر

پایگاه علمی-پژوهشی پارس‌مدیر کانون اندیشه پژوهشگران مدیریت و مهندسی صنایع است. آموزش روش تحقیق علمی مدیریت، آموزش نگارش پایان نامه و مقاله، آموزش و لینک دانلود نرم‌افزارهای تخصصی، راهنمای کامل ارشد و دکتری، خلاصه کتاب، پایگاه مقاله مدیریت و زبانکده مجازی در دسترس دانشجویان مدیریت و مهندسی صنایع قرار دارد.

پارس‌مدیر بزرگترین وب سایت ویژه دانشجویان و پژوهشگران تحصیلات تکمیلی مدیریت و مهندسی صنایع است.

پذیرش و انجام تحلیل آماری

پایگاه قابل اعتماد پارس‌مدیر

شماره پشتیبانی: ۴۶۷۲۳۹۳ - ۰۹۳۷ ||| ۶۲۳۲۷۶۰ - ۰۹۱۲

برند پارس مدیر
Copyright © Arash Habibi - Parsmodir.com