بازاریابی قطره ای

بازاریابی قطره‌ای (Drip marketing) یک استراتژی ارتباطی در مدیریت بازاریابی است که پیام‌های از پیش نوشته شده‌ای را به صورت آرام و مداوم برای مشتریان ارسال می‌کند. این شیوه از بازاریابی نیز یکی از انواع بازاریابی دیجیتال می‌باشد.

وجه تسمیه این روش از روش کشاورزی شناخته شده آبیاری قطره‌ای می‌باشد. در آبیاری قطره ای، گیاهان با دریافت قطره‌ای مقدار اندکی آب در طول زمان، رشد می‌کنند. بازاریابی قطره‌ای براساس ایده قطره چکانی اطلاعات مرتبط به مشتریان در زمان‌های مناسب توصیف و مشخص می‌شود. منظور از قطرات همان نقاط دسترسی به مخاطبان است و منظور از دسترسی، زمان‌های برنامه‌ریزی شده‌ای است که کسب‌وکارها با مشتریان خود در تماس هستند. این روابط معمولاً از طریق ایمیل و پلتفرم‌های آنلاین صورت می‌پذیرد.

پویش بازاریابی قطره‌ای برای دسترسی به مخاطبان هدف خیلی خاص و فرستادن پیام‌های بازاریابی مشخص مورد استفاده قرار می‌گیرد. منظور از پویش بازاریابی (کمپین بازاریابی) نوعی سیاست ترفیع و پیشبرد محصول با استفاده از رسانه‌های مختلف است. این رسانه شامل رسانه‌های سنتی مانند رادیو، تلویزیون، روزنامه یا رسانه‌های دیجیتال مانند شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی محتوایی می‌شود. پویش بازاریابی جایگزین روش‌های سنتی آمیخته بازاریابی ترفیع شده است که به طور ضمنی بر فعالیت‌های تبلیغی در بستر دیجیتال اشاره دارد.شرکت‌ها با استفاده از بازاریابی قطره‌ای می‌توانند آگاهی از محصولات و خدمات خود را افزایش دهند. کمپین‌های بازاریابی قطره‌ای در صورتی که به درستی اجرا شوند می‌توانند بسیار موثر باشند.

کاربرد بازاریابی قطره‌ای

هر نوع کسب‌وکاری می‌تواند از بازاریابی قطره‌ای منفعت کسب کند. هرچند آنهایی که به طور ویژه به آن نیاز دارند، بازاریابان کسب‌وکارهای صنعتی و شرکت‌های فعال در حوزه تجارت الکترونیک هستند. حفظ رابطه و در تماس بودن با مشتریان بالقوه و همیشگی در طول زمان، بسیار اهمیت دارد. این کار می‌تواند یکی از اثربخش‌ترین راه‌ها برای یادآوری به مشتریان و ارباب رجوع باشد، که کسب‌وکار همواره حضور دارد و آماده ارائه محصولات و خدمات به مشتریان است.

همچنان متعهد می‌شود که بهترین تجربه ممکن از خدمات مشتریان را خلق کند. تبلیغات تلاشی است برای ایجاد یک ارتباط دو سویه غیر مستقیم با مخاطبان. به عبارتی دیگر تبلیغات به معنای رساندن پیام به دیگران از طریق برقراری ارتباط به منظور ایجاد و تغییر نگرش و دگرگونی در رفتار و دانش مخاطبان است. یکی از کاربردهای این روش در پویش (کمپین) بازاریابی است. البته کمپین‌های بازاریابی انواع مختلفی دارد که هریک به نوبه خود می‌تواند تاثیرگذاری بالایی داشته باشند، به عنوان مثال امروزه کمپین ۳۶۰ درجه جزو مواردی است که بسیار مورد توجه بازاریابان قرار گرفته است.

کارآمدترین پویش بازاریابی آن است که با توجه به نیازمندی ها، اهداف کسب‌وکار و دارایی‌های برند طراحی و به درستی اجرا شود. هر کسب‌و‌کاری، مشتری و برنامه‌های بازاریابی منحصر به فرد خود را دارد، کمپین‌های بازاریابی قطره‌ای متفاوتی وجود دارد که می‌توان براساس ویژگی‌های کسب وکار، نیازهای شرکت، مشتریان و همچنین اهداف شرکت از انواع مختلف آن بهره برداری کرد.

اهمیت بازاریابی قطره ای

بازاریابی قطره‌ای یکی از از رویکردهای چالش برانگیز در حوزه بازاریابی دیجیتال است زیرا ماهیتی بسیار پیچیده دارد. بازاریابی قطره‌ای شامل بخش‌های متحرک زیادی است و همچنین معیارهای رفتاری زیادی را شامل می‌شود. شرکت‌ها در این نوع بازاریابی با کارهای پاسخ محور و موارد دیگری هم سروکار خواهند داشت. اما این نوع بازاریابی در عین پیچیده بودن بسیار مفید و تاثیرگذار است. یک پویش قطره‌ای قدرتمند می‌تواند بازگشت سرمایه بسیار خوبی را رقم بزند و نتایج کوشش‌های بازاریابی را فراتر از اهداف متصور اولیه به جلو سوق دهد. برای افزایش اثربخشی بازاریابی بسیاری از فعالیت‌های شرکت استفاده از این روش مفید است.

بازاریابی قطره‌‌ای جایگاه ویژه‌ای در بحث قیف بازاریابی دارد. این رویکرد می‌تواند نقش موثری در بهبود ارزش ویژه برند شرکت‌ها بویژه در طول سفر مشتری و ارتباط آن با شرکت ایفا نماید. در بازارهایی که تولید محصولات جدید فاقد تنوع و تمایز میباشند و بازار به نوعی بازار رقابتی محسوب می‌گردد، استراتژی‌ها و اقدامات برندسازی را می‌توان از نقطه نظر کلان از حیاتی‌ترین اقدامات استراتژیک سازمان دانست، چرا که علاوه بر کیفیت و تنوع محصول در یک شرکت تولیدی، عاملی که زمینه ساز ترجیح و انتخاب مشتریان بالقوه و بالفعل آن موسسه می‌گردد، حس و تصویری است که در ذهن مخاطب از آن مجموعه نقش بسته است و میزان نزدیکی تصویر برند با تصویر مطلوب ذهنی مخاطب.

خلاصه و جمع‌بندی

گاهی ممکن است با دیدن بیلبورد شرکت‌های معروف در سطح شهر، این سوال در ذهن ما پیش بیاید که چرا این شرکت‌ها با این که بسیار معروف هستند و همه آنها را می‌شناسند، باز هم هزینه بسیار زیادی را برای تبلیغ در بیلبورد صرف می‌کنند. پاسخ بسیار روشن است: مردم این برندها را می‌شناسند، اما به آنها فکر نمی کنند. بیلبوردها برای این هستند که مردم به برندهای معروف فکر کنند. به ندرت پیش می‌آید که اولین تاثیر و یا اولین تلاش فروش شما منجر به فروش شود. اغلب تاثیرات متعدد فروشنده در مراحل مختلف خرید است که در نهایت منجر به فروش می‌شود. این یک واقعیت انکارناپذیر در فروش است.

مفهوم بازاریابی قطره‌ای به همین نکته اشاره دارد. ارائه مستمر پیام و برند به مشتری بالقوه، کسی که هنوز محصولات شما را خریداری نکرده است. بعبارت دیگر در بازاریابی قطره ای، در هر مرحله‌ای از فرآیند خرید، فعالیت‌هایی انجام می‌گیرد که برند شما در ذهن مشتری بطور مستمر تکرار شود. برای مثال از طریق بازاریابی پیامکی و بازاریابی ایمیلی می‌توانید همیشه قطرات با طراوتی را برای گل‌های باغ بازاریابی یعنی مشتریان شرکت ارزانی دارید. تداوم و استمرار این روش باعث می‌شود تا برند شرکت از خاطر مشتریان شرکت نرود.

منبع: علی اصلانی و کرم دانشفرد، تاثیر بازاریابی قطره‌ای بر ارزش ویژه برند  در صنعت لوازم خانگی، فصلنامه بازاریابی پارس‌مدیر

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله