مشتریان نسل زد

مشتریان نسل زد آن دسته از مصرف‌کنندگان متولد دهه نخست قرن بیست‌ویکم هستند که مشخصه اصلی آنها تمایل به فناوری و وابستگی به موبایل است. در میان انواع نسل‌ها، این نسل بیش از همه به فناوری وابسته است و بازاریابی دیجیتال را می‌پسندد.

افراد نسل زد به‌عنوان مصرف‌کننده اکنون بخش بزرگی از بازار را به خود اختصاص داده‌اند. آنها با نسل‌های پیشین خود بسیار متفاوت هستند بنابراین روش‌های مرسوم بازاریابی برای آنها کارساز نیست. این جمعیت جوان، بسیار تنوع‌طلب هستند بنابراین راهبردهای وفاداری مشتریان برای آنها بسیار دشوار است. آنها همواره با تلفن همراه خود مشغول هستند بنابراین بازاریابی موبایلی برای آنها مناسب به‌نظر می‌رسد. مشتریان نسل زد در شبکه‌های اجتماعی بسیار فعال هستند پس باید بازاریابی رسانه‌های اجتماعی را برای آنها بکار برد.

دانش مدیریت بازاریابی مبتنی بر آمیخته بازاریابی سنتی شاید برای چند نسل کافی بود اما اکنون باید مورد بازنگری اساسی قرار گیرد. همانگونه که مشتریان نسل هزاره از مشتریان نسل ایکس متفاوت بودند، افراد نسل زد تفاوت به‌مراتب زیادتری دارند. این افراد در جایگاه مصرف‌کننده باید به‌خوبی شناسایی شوند و ویژگی‌های آنها درک شود. در این توشتار کوشش بر آن است تا مشتریان نسل زد و ویژگی‌های آنها بیان شود.

اهمیت مشتریان نسل زد

بدون شک ورود نسل جوان به سن تصمیم‌گیری تغییرات زیادی در بازار فروش محصولات و ارائه خدمات ایجاد کرده‌است. به این ترتیب فضای فعالیت برندها رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفته‌است. وقتی از مشتریان نسل زد صحبت می‌شود، منظور همان افراد متولد سال ۱۹۹۷ به این سوی است. بدون شک برخی از افراد این دامنه سنی وارد حوزه کسب‌و‌کار شده‌اند.

از منظر مدیریت رفتار مصرف‌کننده آنها کمترین شباهت را به نسل پیشین خود دارند. به این ترتیب برندها برای شناخت مناسب آنها باید تلاش زیادی صرف کنند. این امر به دلیل افزایش روزافزون توان خرید نسل Z از اهمیت بالایی برخوردار است.

بسیاری از مدیران بازاریابی در صحبت از نسل جوان به بیان اهمیت آنها در مدیریت برند می‌پردازند. با این حال کمتر کسی به ویژگی های منحصربه‌فرد این نسل اعتنا می کند. بدون تردید بازاریابی و تعامل مناسب با افراد جوان بدون شناخت دقیق ویژگی های آنها ممکن نیست. متاسفانه بسیاری از برندها علی رغم آگاهی از اهمیت و ضرورت توجه به مشتریان نسل Z در عمل شناخت دقیقی از آنها ندارند.

ویژگی‌های مشتریان نسل زد

برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های مشتریان نسل زد عبارتند از:

  • توجه به خرید محصولات پایدار
  • استفاده از موبایل برای خرید
  • تاثیرپذیری از اینفلوئنسرها
  • تنوع طلبی و انتظارات بالا

اکنون نسل جدید به‌خوبی با اهمیت پایداری و توسعه پایدار آشنا است. نسل جدید به محیط‌زیست اهمیت بسیار زیادی می‌دهد و به‌خوبی محصول سبز و خدمات پایدار را می‌شناسد. کسب‌وکارهایی که از پایداری پشتیبانی می‌کنند مورد توجه مشتریان جوان قرار دارند.

مشتریان نسل زد به تفلن همراه خود بسیار وابسته هستند و خرید خود را به صورت آنلاین انجام می‌دهند. فروشگاه‌های اینترنتی بسیار موردعلاقه این دسته از مصرف‌کنندگان است بنابراین فروشگاه آنلاین باید در دستور کار قرار گیرد. همچنین فصد خرید آنها بسیار تحت‌تاثیر اینفلوئنسرها است بنابراین باید از بازاریابی تاثیرگذار استفاده کرد.

مشتریان نسل زد انتظارات بسیار زیادی از برندها دارند. به عنوان مثال، آنها انتظار تلاش برندها برای ایجاد رابطه ای صمیمی و عمیق با خود را کاملا ضروری و بدیهی قلمداد می کنند. این امر ضرورت توجه بیشتر برندها به شخصی‎سازی محتوای بازاریابی برای مشتریان را در پی خواهد داشت.

پایان سخن

نسل‌های گوناگون در گذر زمان به‌سرعت با یکدیگر جایگزین می‌شوند. در این مسیر اکنون افراد متولد سال‌های پایانی قرن بیستم به‌عنوان یک گروه بزرگ از مصرف‌کنندگان در پیش‌روی کسب‌وکارها قرار دارند. باید با شناخت درست مشتریان نسل زد آنها را از یک مصرف‌کننده به یک مشتری وفاداری تبدیل کرد. آنها هر روز بخش بزرگتری از بازار را در تصرف خود درمی‌آورند. همچنانکه نسل آلفا اکنون در جایگاه کودک به‌عنوان مصرف‌کننده قرار دارد، خیلی زود جایگزین نسل زد خواهد شد. بنابراین باید با برنامه‌ریزی درست بازاریابی به استقبال تغییرات در بازارهای مصرف شتافت.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله